REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego samochody zimą palą więcej paliwa?

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Zużycie paliwa zimą wyraźnie rośnie. Wina leży przede wszystkim po stronie zbyt niskich temperatur.
Zużycie paliwa zimą wyraźnie rośnie. Wina leży przede wszystkim po stronie zbyt niskich temperatur.
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Zimą spalanie w samochodzie wzrasta. Co jest tego przyczyną nadmiernego zużycia paliwa przez silnik auta?

W okresie zimowym spalanie naszego samochodu może znacząco wzrosnąć. Ma na to wpływ wiele czynników, które przedstawiamy poniżej.

REKLAMA

1) Ujemne temperatury powodują straty ciepła w komorze silnika a także w samej chłodnicy. Nic więc dziwnego, że energii potrzebnej na rozgrzanie motoru potrzeba więcej. Dodatkowo, minusowa temperatura zwiększa opór, który silnik ma do pokonania, ponieważ oleje i smary w takiej temperaturze gęstnieją.

REKLAMA

2) Równie ważnym czynnikiem wpływającym na spalanie naszego samochodu jest styl naszej jazdy. Zimą,w związku z oblodzeniem i ośnieżeniem dróg, często musimy pokonywać niektóre odcinki drogi na niskich biegach, co ma duży wpływ na ilość spalanego paliwa.

Należy jednak pamiętać, że to, ile nasze auto spali paliwa, zależy od naszych umiejętności i doświadczenia. Braki wiedzy oraz umiejętności w prowadzeniu  auta zimą uwydatniają się jeszcze bardziej, dlatego różnica spalania może zaskoczyć niejednego niedoświadczonego kierowcę.

3) Każdy kierowca wie, że zimą należy wyposażyć samochód w opony zimowe. Jest to kwestia bezpieczeństwa, jednak nie bez znaczenia dla poziomu spalania. Zapewniają one lepszą przyczepność oraz trakcję na mokrej i śliskiej nawierzchni, dzięki czemu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że wpadniemy w poślizg lub będziemy mieć problem z podjechaniem pod zaśnieżoną górę. Unikniemy przez to nerwowego operowania pedałami, co również mogłoby przyczynić się do zwiększenia spalania. Ponadto, spadek temperatury powoduje, że ciśnienie w oponach obniża się, przez co zaleca się kontrolowanie co jakiś czas ich stanu. Zbyt niskie ciśnienie powoduje znaczny wzrost spalania, wydłużenie drogi hamowania, a także pogorszenie sterowności samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O czym należy pamiętać podróżując zimą?

Po uruchomieniu zimnego silnika, pracuje on na tzw. ssaniu. Należy pamiętać, że spalanie w tym trybie jest największe. Dlatego zaraz po uruchomieniu samochodu, unikajmy mocnego wciskania pedału gazu a także jazdy na wysokich obrotach. W okresie zimowym silnik na  ssaniu pracuje dłużej, dlatego przez pierwsze około 20 minut powinniśmy delikatnie wciskać gaz, a obroty silnika utrzymywać w granicach 2000-2500 obrotów na minutę. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że ogrzewanie wnętrza samochodu powinno się robić powoli, nie ustawiając od razu dmuchawy na maksimum.

Autor: Krzysztof Jurczyk

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

REKLAMA

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA