REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Gąbka czy nawet specjalna szczotka nie zaradzą osadowi, który odkładał się przez wiele lat na feldze. Potrzebne są bardzie zaawansowane metody czyszczenia. Fot. Fotolia
Gąbka czy nawet specjalna szczotka nie zaradzą osadowi, który odkładał się przez wiele lat na feldze. Potrzebne są bardzie zaawansowane metody czyszczenia. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czyszczenie suchym lodem to nieinwazyjna metoda usuwania zanieczyszczeń z powierzchni metali. Jakie są jednak koszty takiego zabiegu? Postanowiliśmy sprawdzić na konkretnych przykładach.

Odrestaurowywanie pojazdów - suchy lód

Odrestaurowanie nadgryzionych czasem maszyn nie jest zadaniem łatwym, dlatego wiąże się też z wysokimi kosztami. Wyjątkowo trudne do usunięcia są wieloletnie naloty brudu, rdzy i smarów na silnikach, kołach czy podwoziach pojazdów samochodowych czy motocykli. Próby pozbycia się problemu za pomocą różnego rodzaju szczotek, nawet tych przeznaczonych do penetracji wąskich szczelin, nie dają satysfakcjonującego efektu. Osad, który gromadził się przez lata i podlegał takim czynnikom jak duże różnice temperatur czy nadmierna wilgoć, jest szalenie trudny do usunięcia.

REKLAMA

Piaskowanie czy suchy lód?

Są jednak pojazdy, które ze względu na wysoką wartość historyczną bądź sentymentalną, wymagają profesjonalnego odrestaurowania. Część ich podzespołów, takich jak silnik, koła czy metalowe detale nadwozia i wnętrza są mocno zabrudzone i skorodowane. W takich przypadkach jednym racjonalnym sposobem usunięcia zabrudzeń jest albo piaskowanie, albo użycie suchego lodu.

Zobacz też: Czyszczenie suchym lodem - na czym polega i jakie znajduje zastosowanie?

REKLAMA

Piaskowanie podzespołów jest rozwiązaniem skutecznym i stosunkowo niedrogim, ale negatywnie wpływającym na stan delikatnych metali takich jak aluminium. Drobinki piasku uderzając z ogromną siłą o powierzchnie takiego elementu usuwają z niego niepożądany nalot ale rysują także jego powierzchnię.

W przypadku suchego lodu tego typu zabieg usuwa tylko zbędną warstwę brudu, nie usadzając powierzchni metalu. W rezultacie efekt jest co najmniej tak samo dobry, a uszkodzenia praktycznie żadne. Problem stanowi jedynie cena.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cena za czyszczenie suchym lodem

Po konsultacjach z kilkoma przedstawicielami przedsiębiorstw zajmujących się czyszczenie za pomocą suchego lodu i piasku, wnioski są następujące. Koszt tej metody jest co najmniej dwa razy droższy od piaskowania przez co nie zawsze opłacalny.

Najlepszą ofertę złożyła nam firma z Bielska Białej, która wyceniła usługę renowacji silnika motocykla i kompletu kół aluminiowych następująco:

- 1 godzina pracy przy użyciu suchego lodu to koszt 400 zł;

- 1 godzina piaskowania (tego samego przedmiotu) to 140 zł.

Zobacz też: Czyszczenie szyb samochodowych od zewnątrz

W trakcie rozmowy specjalista ocenił, że na usunięcie nalotu z silnika będzie potrzebował ok. 1,5 godziny. Wszystko zależy od tego czy dostarczymy silnik zdjęty z ramy czy nie. Dla lepszego efektu lepiej wyjąć motor z motocykla.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA