REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czyszczenie silnika suchym lodem – koszty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Gąbka czy nawet specjalna szczotka nie zaradzą osadowi, który odkładał się przez wiele lat na feldze. Potrzebne są bardzie zaawansowane metody czyszczenia. Fot. Fotolia
Gąbka czy nawet specjalna szczotka nie zaradzą osadowi, który odkładał się przez wiele lat na feldze. Potrzebne są bardzie zaawansowane metody czyszczenia. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czyszczenie suchym lodem to nieinwazyjna metoda usuwania zanieczyszczeń z powierzchni metali. Jakie są jednak koszty takiego zabiegu? Postanowiliśmy sprawdzić na konkretnych przykładach.

Odrestaurowywanie pojazdów - suchy lód

Odrestaurowanie nadgryzionych czasem maszyn nie jest zadaniem łatwym, dlatego wiąże się też z wysokimi kosztami. Wyjątkowo trudne do usunięcia są wieloletnie naloty brudu, rdzy i smarów na silnikach, kołach czy podwoziach pojazdów samochodowych czy motocykli. Próby pozbycia się problemu za pomocą różnego rodzaju szczotek, nawet tych przeznaczonych do penetracji wąskich szczelin, nie dają satysfakcjonującego efektu. Osad, który gromadził się przez lata i podlegał takim czynnikom jak duże różnice temperatur czy nadmierna wilgoć, jest szalenie trudny do usunięcia.

REKLAMA

Piaskowanie czy suchy lód?

Są jednak pojazdy, które ze względu na wysoką wartość historyczną bądź sentymentalną, wymagają profesjonalnego odrestaurowania. Część ich podzespołów, takich jak silnik, koła czy metalowe detale nadwozia i wnętrza są mocno zabrudzone i skorodowane. W takich przypadkach jednym racjonalnym sposobem usunięcia zabrudzeń jest albo piaskowanie, albo użycie suchego lodu.

Zobacz też: Czyszczenie suchym lodem - na czym polega i jakie znajduje zastosowanie?

REKLAMA

Piaskowanie podzespołów jest rozwiązaniem skutecznym i stosunkowo niedrogim, ale negatywnie wpływającym na stan delikatnych metali takich jak aluminium. Drobinki piasku uderzając z ogromną siłą o powierzchnie takiego elementu usuwają z niego niepożądany nalot ale rysują także jego powierzchnię.

W przypadku suchego lodu tego typu zabieg usuwa tylko zbędną warstwę brudu, nie usadzając powierzchni metalu. W rezultacie efekt jest co najmniej tak samo dobry, a uszkodzenia praktycznie żadne. Problem stanowi jedynie cena.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cena za czyszczenie suchym lodem

Po konsultacjach z kilkoma przedstawicielami przedsiębiorstw zajmujących się czyszczenie za pomocą suchego lodu i piasku, wnioski są następujące. Koszt tej metody jest co najmniej dwa razy droższy od piaskowania przez co nie zawsze opłacalny.

Najlepszą ofertę złożyła nam firma z Bielska Białej, która wyceniła usługę renowacji silnika motocykla i kompletu kół aluminiowych następująco:

- 1 godzina pracy przy użyciu suchego lodu to koszt 400 zł;

- 1 godzina piaskowania (tego samego przedmiotu) to 140 zł.

Zobacz też: Czyszczenie szyb samochodowych od zewnątrz

W trakcie rozmowy specjalista ocenił, że na usunięcie nalotu z silnika będzie potrzebował ok. 1,5 godziny. Wszystko zależy od tego czy dostarczymy silnik zdjęty z ramy czy nie. Dla lepszego efektu lepiej wyjąć motor z motocykla.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA