REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegląd auta przed wakacyjnym wyjazdem – na co zwrócić uwagę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sprawny samochód to klucz do udanego wyjazdu na wakacje. Zadbaj o jego jego prawidłowy przegląd. Fot. Fotolia
Sprawny samochód to klucz do udanego wyjazdu na wakacje. Zadbaj o jego jego prawidłowy przegląd. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowe przygotowanie pojazdu do wakacyjnej podróży ma wpływ na bezpieczeństwo podróżnych oraz ich komfort jazdy. Podpowiadamy, co należy sprawdzić w aucie i co do niego zabrać, aby wyjazd był udany.

Wraz z początkiem wakacji kierowcy ruszyli na urlopowe wojaże. Chęć dotarcia do upragnionego celu podróży, bardzo często przysłania sprawy, o których każdy właściciel auta powinien zadbać za nim ruszy w długą trasę. Co należy poddać weryfikacji w pojeździe, aby ominęły nas problemy z nim?

REKLAMA

Hamulce

Pierwsze o co powinien zadbać każdy rozsądny kierowca to stan układu hamulcowego. Należy zwrócić uwagę na grubość okładzin ciernych klocków hamulcowych i stan tarcz hamulcowych (wyraźny rant na tarczy kwalifikuje ją najczęściej do wymiany). Jeśli hamulec jest „miękki” i łatwo wpada w podłogę to może to oznaczać, że układ jest zapowietrzony. Warto wtedy oddać auto do specjalisty. Niekoniecznie musi to być ASO, wystarczy dobry warsztat np. Q-service czy Perfect Service.

Zobacz też: Nowe hamulce - czy trzeba je docierać, jak jeździć po zmianie klocków, szczęk, tarcz

Opony – stan techniczny

Nawet nowe tarcze i klocki hamulcowe na niewiele się zdadzą, jeśli przyjedzie kierowcy gwałtownie hamować na zużytych oponach. Opony stanowią kluczowy czynnik w bezpieczeństwie jazdy, dlatego jeśli bieżnik którejś z nich jest mniejszy niż 3 mm, to należy ją wymienić na nową, pamiętając, że opony na każdej z osi muszą być identyczne. Warto także zwrócić uwagę na mechaniczne odkształcenia kordu opony, czyli  konstrukcji stanowiącej jej stelaż. Jeśli opona ma tzw. bąble to nie warto ryzykować czyjegokolwiek zdrowia dla kilkuset złotych. Trzeba ją po prostu wymienić na nową.

Zobacz też: Kiedy opony wymagają wymiany na nowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciśnienie powietrza w oponach

Oprócz stanu technicznego opon koniecznie należy zadbać o prawidłowe ciśnienie powietrza w każdej z nich. Jeśli jest za niskie, to opony szybciej się zużywają, podnosi się zużycie paliwa i pogarsza prowadzenie pojazdu. Zalecane przez producenta auta wartości ciśnienia w oponach można odnaleźć na plakietce umieszczonej w aucie (najczęściej w okolicach progu drzwi kierowcy).

Płyny eksploatacyjne

Kilkudziesięciu stopniowe upały nie sprzyjają kondycji silnika spalinowego, zwłaszcza w aucie jadącym w korku. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić zatem poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych w pojeździe, koncentrując się zwłaszcza na hamulcowym i chłodzących. Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata, bowiem ma właściwości higroskopijne (wchłania wodę z powietrza). Zbyt duże jego rozrzedzenie wpływa na szybsze jego przegrzanie i ograniczenie skuteczności hamulców. Zbyt duże ubytki płynu chłodniczego bądź jego wiek, wyraźnie zwiększają ryzyko przegrzania silnika. Dopuszczenie do takiej sytuacji najczęściej wiąże się z koniecznością remontu silnika i wymiany uszczelki pod głowicą. Koszty mogą opiewać nawet na kilka tysięcy złotych! Butelka płynu chłodniczego to wydatek zaledwie 20-30 złotych.

Wycieraczki

Zużyte wycieraczki nie są wstanie oczyścić szyby z zalegającej na niej w trakcie deszczu wody. Sytuacje takie są wybitnie niebezpieczne, bowiem w skrajnych sytuacjach kierowca może nie dostrzec zakrętu, do którego się zbliża, wybiegającego na ulicę zwierzęcia czy gwałtownie hamującego przed nim pojazdu. Poza tym, mocno zużyta guma wycieraczki może z niej zejść, doprowadzając do trwałego uszkodzenia szyby.

Zobacz też: Piszczące wycieraczki, jaka może być przyczyna?

Klimatyzacja

Przed wyjazdem warto także sprawdzić stan klimatyzacji, uwzględniając przede wszystkim stan czynnik chłodniczego, przewodów i sprężarki. Warto pamiętać o tym, że sprawna klimatyzacja zapewnia lepsza kondycję psychomotoryczną kierowcy, zmniejsza stres w trakcie jazdy oraz pozwala unikać otwierania okien w trakcie jazdy ( mniejsze ryzyko przeziębienia). Koszt napełnienia klimatyzacji czynnikiem R134a to ok. 200 zł., jeśli mamy auto z czynnikiem R1234yf (np. KIA, Hyundai) to koszt ten wzrośnie aż do ok. 1300 zł.

Przejściówki do gazu LPG

Użytkownicy aut z instalacją LPG powinni pamiętać także o zabraniu ze sobą specjalnych końcówek niezbędnych przy tankowaniu gazu za granicą. W Europie oprócz typu włoskiego stosowanego także w Polsce, spotkać można typ holenderski (Dutch Bayonet), belgijski (Acme Thread) oraz tzw. Euro Connector (stosowany w Hiszpanii i Portugali).

Zobacz też: Wyjazd na piknik – wskazówki i porady

Wyposażenie dodatkowe auta

Wybierając się w dłuższą podróż warto zabrać ze sobą także inne, z pozoru mniej przydatne, rzeczy. Drugi komplet kluczy do auta, trójkąt ostrzegawczy, pompka powietrza, kamizelka odblaskowa, apteczka czy lewarek wraz z kluczem do kół to tylko niektóre z nich.

Zobacz też: Zakup używanego samochodu z LPG

Wybierz dobry warsztat mechaniczny

Aby auto było w pełni sprawne do jazdy warto oddać je na kilka dni przed podróżą do warsztatu. Tam, wyspecjalizowany mechanik podejmie decyzje o zakresie koniecznych napraw i doradzi co należy zmienić, aby auto było bezpieczne i sprawne do jazdy. Można to zadanie zlecić sieci ASO albo dobremu warsztatowi. Ten drugi oferuje zazwyczaj znacznie niższe ceny usług oraz dostęp do szerokiego wyboru renomowanych części zamiennych. To pozwala przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na uatrakcyjnienie wakacyjnych wojaży.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA