REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można tankować samochód na włączonym silniku?

Czy można tankować samochód na włączonym silniku?
Czy można tankować samochód na włączonym silniku?

REKLAMA

REKLAMA

Czy można tankować samochód na włączonym silniku? To temat jednej z niekończących się dyskusji między kierowcami. Jaka jest odpowiedź?
rozwiń >

Czy można tankować samochód na włączonym silniku? No właśnie...

Na większości stacji paliwowych opisana jest instrukcja tankowania. I jednym z jej pierwszych punktów zawsze jest zgaszenie silnika w samochodzie. Oczywiście instrukcja stanowi mocne dmuchanie na zimne i jest pewnie wynikiem zachowawczych przepisów przeciwpożarowych. W efekcie opisy swoje, a kierowcy często swoje. Rozstrzygnijmy zatem tą kwestię. A więc czy można tankować samochód na włączonym silniku? Sprawdźmy.

REKLAMA

Czy można tankować diesla na włączonym silniku?

Na początek warto powiedzieć o co tak naprawdę w tym zakazie mogłoby chodzić. I odpowiedź może być jedna. Chodzi o bezpieczeństwo osób w aucie, na stacji i w okolicy oraz możliwość zapłonu pojazdu w wyniku zapłonu np. wyciekającego paliwa. W końcu silnik w czasie pracy zapala właśnie mieszankę paliwową. Na pożar jest realny? Tak naprawdę wszystko zależy od typu paliwa. Bo w przypadku chociażby oleju napędowego, warunki zapłonu są na tyle specyficzne, że podczas tankowania i nawet w razie wycieku diesel nie zapłonie.

Olej napędowy do zapłonu wymaga bardzo wysokiej temperatury i ciśnienia. Skutek? Możecie wylać go na drogę i przyłożyć do niego płomień palnika. Nie zapali się!

Podobny temat pojawił się też na naszym forum pod tym adresem.

Tankowanie na włączonym silniku i benzyna

Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku benzyny czy LPG. Czy można tankować samochód zasilany benzyną na włączonym silniku? Raczej nie radzimy. W silniku produkowana jest iskra, więc w skrajnym przypadku w razie wycieku paliwa z baku czy dystrybutora, może dojść do zapłonu – ale też nie samej benzyny, a raczej jej oparów unoszących się wokoło wycieku. Tak, to nadal scenariusz skrajny, ale w czystej teorii możliwy. Lepiej zatem dmuchać na zimne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A co z tankowaniem na włączonym silniku gazu LPG?

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku tankowania gazu na włączonym silniku. Wyciek gazu plus iskra pojawiająca się w silniku mogą oznaczać wybuch. I całe szczęście kierowcy zdają się to rozumieć. Jeżeli na stacjach widzi się przypadki tankowania na włączonym silniku, dotyczą przede wszystkim tych pojazdów, w których uszkodzony jest np. układ zapłonowy. Ich ponowny rozruch po zatrzymaniu przy dystrybutorze mógłby nie być możliwy.

Wlew otwierany na kluczyk. Tak czy tak silnik musisz zgasić!

Powiedzieliśmy o typach paliwa. Może zatem czas na... inne powody, które mogą sprawiać, że zatankowanie paliwa na odpalonym silniku po prostu nie będzie możliwe. Przykład? W niektórych samochodach do otwarcia wlewu paliwa jest kluczyk. A skoro kierowca będzie go miał przy sobie w czasie tankowania, najpierw musi zgasić silnik. Tyle.

Nie zgasisz silnika przy tankowaniu? Zawiesi się wskaźnik paliwa

Pojawiają się również głosy internautów, które mówią o "zawieszaniu się" wskazówki paliwa. Chodzi o to, że w czasie tankowania na odpalonym silniku komputer nie rejestruje dolanego paliwa. Cały czas pokazuje wartość sprzed tankowania. Czasami sytuacja może się utrzymywać przez dłuższy czas. Aby przywrócić normalne wskazanie pływaka, na ogół trzeba zresetować komputer odłączając na kilka minut klemę z akumulatora.

Pracujący silnik przy tankowaniu. Pokusa dla złodzieja

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Kluczyki w stacyjce, odpalony silnik i wy stojący po drugiej stronie auta albo jeszcze lepiej idący zapłacić za paliwo. Ten scenariusz wygląda nad wyraz zachęcająco dla... złodzieja. Pamiętajcie o tym szczególnie, że w razie takiej kradzieży możecie zapomnieć np. o wypłacie odszkodowania z AC. Ubezpieczyciel nie da wam nawet złotówki, bo zostawiając auto z pracującym silnikiem bez opieki łamiecie warunki większości OWU.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA