Czy można tankować samochód na włączonym silniku?
REKLAMA
REKLAMA
- Czy można tankować samochód na włączonym silniku? No właśnie...
- Czy można tankować diesla na włączonym silniku?
- Tankowanie na włączonym silniku i benzyna
- A co z tankowaniem na włączonym silniku gazu LPG?
- Wlew otwierany na kluczyk. Tak czy tak silnik musisz zgasić!
- Nie zgasisz silnika przy tankowaniu? Zawiesi się wskaźnik paliwa
- Pracujący silnik przy tankowaniu. Pokusa dla złodzieja
Czy można tankować samochód na włączonym silniku? No właśnie...
Na większości stacji paliwowych opisana jest instrukcja tankowania. I jednym z jej pierwszych punktów zawsze jest zgaszenie silnika w samochodzie. Oczywiście instrukcja stanowi mocne dmuchanie na zimne i jest pewnie wynikiem zachowawczych przepisów przeciwpożarowych. W efekcie opisy swoje, a kierowcy często swoje. Rozstrzygnijmy zatem tą kwestię. A więc czy można tankować samochód na włączonym silniku? Sprawdźmy.
REKLAMA
Czy można tankować diesla na włączonym silniku?
Na początek warto powiedzieć o co tak naprawdę w tym zakazie mogłoby chodzić. I odpowiedź może być jedna. Chodzi o bezpieczeństwo osób w aucie, na stacji i w okolicy oraz możliwość zapłonu pojazdu w wyniku zapłonu np. wyciekającego paliwa. W końcu silnik w czasie pracy zapala właśnie mieszankę paliwową. Na pożar jest realny? Tak naprawdę wszystko zależy od typu paliwa. Bo w przypadku chociażby oleju napędowego, warunki zapłonu są na tyle specyficzne, że podczas tankowania i nawet w razie wycieku diesel nie zapłonie.
Olej napędowy do zapłonu wymaga bardzo wysokiej temperatury i ciśnienia. Skutek? Możecie wylać go na drogę i przyłożyć do niego płomień palnika. Nie zapali się!
Podobny temat pojawił się też na naszym forum pod tym adresem.
Tankowanie na włączonym silniku i benzyna
Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku benzyny czy LPG. Czy można tankować samochód zasilany benzyną na włączonym silniku? Raczej nie radzimy. W silniku produkowana jest iskra, więc w skrajnym przypadku w razie wycieku paliwa z baku czy dystrybutora, może dojść do zapłonu – ale też nie samej benzyny, a raczej jej oparów unoszących się wokoło wycieku. Tak, to nadal scenariusz skrajny, ale w czystej teorii możliwy. Lepiej zatem dmuchać na zimne.
A co z tankowaniem na włączonym silniku gazu LPG?
Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku tankowania gazu na włączonym silniku. Wyciek gazu plus iskra pojawiająca się w silniku mogą oznaczać wybuch. I całe szczęście kierowcy zdają się to rozumieć. Jeżeli na stacjach widzi się przypadki tankowania na włączonym silniku, dotyczą przede wszystkim tych pojazdów, w których uszkodzony jest np. układ zapłonowy. Ich ponowny rozruch po zatrzymaniu przy dystrybutorze mógłby nie być możliwy.
Wlew otwierany na kluczyk. Tak czy tak silnik musisz zgasić!
Powiedzieliśmy o typach paliwa. Może zatem czas na... inne powody, które mogą sprawiać, że zatankowanie paliwa na odpalonym silniku po prostu nie będzie możliwe. Przykład? W niektórych samochodach do otwarcia wlewu paliwa jest kluczyk. A skoro kierowca będzie go miał przy sobie w czasie tankowania, najpierw musi zgasić silnik. Tyle.
Nie zgasisz silnika przy tankowaniu? Zawiesi się wskaźnik paliwa
Pojawiają się również głosy internautów, które mówią o "zawieszaniu się" wskazówki paliwa. Chodzi o to, że w czasie tankowania na odpalonym silniku komputer nie rejestruje dolanego paliwa. Cały czas pokazuje wartość sprzed tankowania. Czasami sytuacja może się utrzymywać przez dłuższy czas. Aby przywrócić normalne wskazanie pływaka, na ogół trzeba zresetować komputer odłączając na kilka minut klemę z akumulatora.
Pracujący silnik przy tankowaniu. Pokusa dla złodzieja
Na koniec jeszcze jedna kwestia. Kluczyki w stacyjce, odpalony silnik i wy stojący po drugiej stronie auta albo jeszcze lepiej idący zapłacić za paliwo. Ten scenariusz wygląda nad wyraz zachęcająco dla... złodzieja. Pamiętajcie o tym szczególnie, że w razie takiej kradzieży możecie zapomnieć np. o wypłacie odszkodowania z AC. Ubezpieczyciel nie da wam nawet złotówki, bo zostawiając auto z pracującym silnikiem bez opieki łamiecie warunki większości OWU.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.