REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można tankować samochód na włączonym silniku?

Czy można tankować samochód na włączonym silniku?
Czy można tankować samochód na włączonym silniku?

REKLAMA

REKLAMA

Czy można tankować samochód na włączonym silniku? To temat jednej z niekończących się dyskusji między kierowcami. Jaka jest odpowiedź?
rozwiń >

Czy można tankować samochód na włączonym silniku? No właśnie...

Na większości stacji paliwowych opisana jest instrukcja tankowania. I jednym z jej pierwszych punktów zawsze jest zgaszenie silnika w samochodzie. Oczywiście instrukcja stanowi mocne dmuchanie na zimne i jest pewnie wynikiem zachowawczych przepisów przeciwpożarowych. W efekcie opisy swoje, a kierowcy często swoje. Rozstrzygnijmy zatem tą kwestię. A więc czy można tankować samochód na włączonym silniku? Sprawdźmy.

REKLAMA

Czy można tankować diesla na włączonym silniku?

Na początek warto powiedzieć o co tak naprawdę w tym zakazie mogłoby chodzić. I odpowiedź może być jedna. Chodzi o bezpieczeństwo osób w aucie, na stacji i w okolicy oraz możliwość zapłonu pojazdu w wyniku zapłonu np. wyciekającego paliwa. W końcu silnik w czasie pracy zapala właśnie mieszankę paliwową. Na pożar jest realny? Tak naprawdę wszystko zależy od typu paliwa. Bo w przypadku chociażby oleju napędowego, warunki zapłonu są na tyle specyficzne, że podczas tankowania i nawet w razie wycieku diesel nie zapłonie.

Olej napędowy do zapłonu wymaga bardzo wysokiej temperatury i ciśnienia. Skutek? Możecie wylać go na drogę i przyłożyć do niego płomień palnika. Nie zapali się!

Podobny temat pojawił się też na naszym forum pod tym adresem.

Tankowanie na włączonym silniku i benzyna

Nieco inaczej ma się sprawa w przypadku benzyny czy LPG. Czy można tankować samochód zasilany benzyną na włączonym silniku? Raczej nie radzimy. W silniku produkowana jest iskra, więc w skrajnym przypadku w razie wycieku paliwa z baku czy dystrybutora, może dojść do zapłonu – ale też nie samej benzyny, a raczej jej oparów unoszących się wokoło wycieku. Tak, to nadal scenariusz skrajny, ale w czystej teorii możliwy. Lepiej zatem dmuchać na zimne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A co z tankowaniem na włączonym silniku gazu LPG?

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w przypadku tankowania gazu na włączonym silniku. Wyciek gazu plus iskra pojawiająca się w silniku mogą oznaczać wybuch. I całe szczęście kierowcy zdają się to rozumieć. Jeżeli na stacjach widzi się przypadki tankowania na włączonym silniku, dotyczą przede wszystkim tych pojazdów, w których uszkodzony jest np. układ zapłonowy. Ich ponowny rozruch po zatrzymaniu przy dystrybutorze mógłby nie być możliwy.

Wlew otwierany na kluczyk. Tak czy tak silnik musisz zgasić!

Powiedzieliśmy o typach paliwa. Może zatem czas na... inne powody, które mogą sprawiać, że zatankowanie paliwa na odpalonym silniku po prostu nie będzie możliwe. Przykład? W niektórych samochodach do otwarcia wlewu paliwa jest kluczyk. A skoro kierowca będzie go miał przy sobie w czasie tankowania, najpierw musi zgasić silnik. Tyle.

Nie zgasisz silnika przy tankowaniu? Zawiesi się wskaźnik paliwa

Pojawiają się również głosy internautów, które mówią o "zawieszaniu się" wskazówki paliwa. Chodzi o to, że w czasie tankowania na odpalonym silniku komputer nie rejestruje dolanego paliwa. Cały czas pokazuje wartość sprzed tankowania. Czasami sytuacja może się utrzymywać przez dłuższy czas. Aby przywrócić normalne wskazanie pływaka, na ogół trzeba zresetować komputer odłączając na kilka minut klemę z akumulatora.

Pracujący silnik przy tankowaniu. Pokusa dla złodzieja

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Kluczyki w stacyjce, odpalony silnik i wy stojący po drugiej stronie auta albo jeszcze lepiej idący zapłacić za paliwo. Ten scenariusz wygląda nad wyraz zachęcająco dla... złodzieja. Pamiętajcie o tym szczególnie, że w razie takiej kradzieży możecie zapomnieć np. o wypłacie odszkodowania z AC. Ubezpieczyciel nie da wam nawet złotówki, bo zostawiając auto z pracującym silnikiem bez opieki łamiecie warunki większości OWU.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA