Kiedy i jak sprawdzać ciśnienie w oponach samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Warto wiedzieć, że tylko przy odpowiednim ciśnieniu ogumienie pojazdu zapewnia optymalne właściwości jezdne. Zły poziom ciśnienia w oponach może wpływać na zwiększone tendencje samochodu do wpadania w poślizg czy aquaplaning. Należy pamiętać, że przy niewłaściwym ciśnieniu w kołach wydłuża się również droga hamowania samochodu. Utrzymywanie ciśnienia w oponach auta na właściwym poziomie wpływa pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo podróżowania.
REKLAMA
Powinniśmy pamiętać, że opony ze zbyt dużą ilością powietrza w środku szybciej się zużywają, ścierając się w środkowej części bieżnika. Przepompowane opony przenoszą również większe drgania, co szczególnie podczas jazdy po nierównych drogach prowadzi do przedwczesnego zużywania się elementów zawieszenia pojazdu. Zbyt niskie ciśnienie w oponach prowadzi do nadmiernego zużywania się zewnętrznych partii bieżnika.
Zobacz również: Kiedy wymienić opony na zimowe?
Dodatkowo niedopompowane opony powodują nadmierne zużycie paliwa. We wszystkich przypadkach konsekwencją jazdy samochodem ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach jest narażanie siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Ponadto zaniedbanie sprawdzania i regulacji ciśnienia prowadzi do nadmiernych wydatków od podwyższonego zużycia paliwa począwszy, na konieczności zakupu nowych opon skończywszy.
Ciśnienie w oponach powinniśmy kontrolować co najmniej raz w miesiącu
Ciśnienie w ogumieniu pojazdu sprawdzamy na zimno, czyli co najmniej 2 godziny po zakończeniu jazdy. Sprawdzanie przeprowadzamy regularnie nie rzadziej niż raz w miesiącu. Dobrze jest sprawdzić ciśnienie przed dalszymi wyjazdami i odpowiednio podnieść jeżeli auto będzie jechało ze zwiększonym obciążeniem. Wartości ciśnienia dla obciążonego pojazdu znajdziemy w książce obsługi i na nalepce informacyjnej. Kontrolując ciśnienie w oponach nie powinniśmy zapominać o kole zapasowym.
Zobacz również: Czym charakteryzują się opony ekologiczne?
REKLAMA
REKLAMA