Jak zapobiec zerwaniu się paska rozrządu?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli silnik pracuje w szczególnie ciężkich warunkach, czyli auto cały czas jeździ po mieści, pasek potrafi pęknąć nawet już po 50 tysiącach kilometrów.
REKLAMA
Stan pod kontrolą
Pasek rozrządu musi być poddawany okresowym kontrolom, podczas których sprawdza się naciąg i stan pasa zębatego. Zdjęcie pokrywy rozrządu daje możliwość wykrycia większości niepokojących oznak, które mogą przyspieszyć termin wymiany paska i dzięki temu uniknąć o wiele poważniejszych problemów.
Zobacz też: Dlaczego olej podczas wymiany jest czarny
Rozrząd bezkolizyjny
Na przestrzeni lat pojawiły się konstrukcje silników z tzw. rozrządem bezkolizyjnym. Pęknięcie paska rozrządu powodowało jedynie unieruchomienie silnika, żeby jechać dalej, wystarczyło założyć nowy pasek. Silnikiem z rozrządem bezkolizyjnym był na przykład benzynowy motor 1,6 l o mocy 75 KM stosowany m.in. w Astrze pierwszej generacji.
Rozruch ograniczony
Uruchamianie silnika z paskiem rozrządu metodą na pych lub z tzw. "zaciągu" jest niedopuszczalne. Podczas takich prób, puszczenie sprzęgła wywołać może w układzie rozrządu gwałtowne naprężenia, w wyniku których pasek rozrządu może przeskoczyć, uszkodzić swoje zęby albo nawet się zerwać. Jeśli nie jest to silnik z rozrządem bezkolizyjnym, to tłoki uderzą w zawory i kolejna próba uruchomienia motoru wymagać będzie najpierw kosztownej naprawy.
Sam pasek nie wystarczy
Wymiana paska rozrządu praktycznie wiąże się z wymianą współpracujących z nim elementów. Zwykle należą do nich: rolka napinająca, rolki prowadzące oraz uszczelniacze wału korbowego i wałka lub wałków rozrządu. W wielu silnikach pasek rozrządu napędza również pompę cieczy chłodzącej, która czasami pełni nawet funkcję jego napinacza.
Zobacz też: Jak działa napęd 4x4 ze sprzęgiełkiem wielopłytkowym?
Dobrze jest wtedy razem z paskiem i innymi elementami wymienić również pompę. Komplet nowych współpracujących części zwiększa gwarancję, że całość wytrzyma do następnej zmiany. Niekiedy wraz z paskiem konieczna jest także wymiana kół zębatych. Szczegóły dotyczące wymiany paska określa producent pojazdu.
Nie tylko kilometry
Pasek rozrządu zbudowany jest z materiałów, które podlegają procesowi starzenia, więc wraz z upływem czasu tracą swoje właściwości. Z tego powodu wymianą paska rozrządu rządzi nie tylko przebieg, ale i czas. Dawniej ta granica wynosiła przeważnie około pięciu lat. Postęp technologiczny sprawił, że niektórzy producenci wydłużyli obecnie granicę trwałości nawet do dziesięciu lat.
REKLAMA
REKLAMA