Jak przygotować samochód do wiosny? 5 najważniejszych porad
REKLAMA
REKLAMA
Jak przygotować samochód do wiosny? To pytanie na teraz!
Pogoda ewidentnie zmienia się. Coraz chętniej na niebie pojawia się słońce, a temperatury wyraźnie rosną. Jak przygotować samochód do wiosny? To pytanie, które zadaje sobie obecnie wielu kierowców. I co ważne, odpowiedzią na nie jest nie tylko wymiana ogumienia na letnie. To tak naprawdę początek zabiegów, o których powinien pamiętać kierowca.
REKLAMA
Jak przygotować samochód do wiosny? Po pierwsze nadwozie.
REKLAMA
Zima jest wymagającym okresem dla samochodu. Piach sypany na drogi może uszkadzać lakier, a sól przedostawać się do blach i inicjować procesy korozyjne. Dlatego jedną z pierwszych czynności, które powinniśmy zrobić po ustąpieniu śniegów i mrozów, jest dokładne umycie oraz sprawdzenie lakieru. W sytuacji, w której kierowca nie znajdzie większych uszkodzeń, na myciu i kontroli może poprzestać. Wszelkimi uszkodzeniami należy jednak zająć się na bieżąco, żeby nie dopuścić do pojawienia się rdzy.
Po zimie, wraz ze sprawdzeniem karoserii samochodu, przyjrzyjmy się również komorze silnika i znajdującym się tam gumowym elementom. To też dobra okazja na skontrolowanie stanu płynów eksploatacyjnych. Chodzi tu w szczególności o olej silnikowy oraz płyn chłodniczy i hamulcowy – tłumaczy Krzysztof Wyszyński, Product Manager Würth Polska.
Jak przygotować auto na wiosnę? Po drugie zawieszenie i koła.
Zima jest wymagająca nie tylko dla nadwozia, ale i zawieszenia. Dlatego na wiosnę warto pojechać autem na ścieżkę diagnostyczną. W czasie badania mechanik sprawdzi stan poszczególnych elementów zawieszenia, ale też geometrię kół. To pozwoli na wczesne wykrycie usterek oraz poprawienie komfortu jazdy i właściwości jezdnych pojazdu.
Jeżeli o podwoziu już mowa, warto też skupić uwagę na oponach zimowych zdemontowanych u wulkanizatora. Zdjęte zimowe ogumienie warto zakonserwować pianką, która poprawi jego wygląd, ochroni przed promieniowaniem UV oraz pomoże przeciwdziałać spękaniu spowodowanemu upływem czasu. Wystarczy rozpylić preparat na boczną powierzchnię opony i poczekać, aż wyschnie – mówi Krzysztof Wyszyński z Würth Polska.
Co wymienić w aucie na wiosnę? Kluczowe są wycieraczki!
Podczas jazdy nic nie jest tak ważne, jak widoczność. Szczególnie wiosną, gdy mogą się pojawiać częste i intensywne opady deszczu. A w tej kwestii szczególnego znaczenia nabierają wycieraczki. Wycieraczki, które po zimie mogą mieć zużyte pióra. Na co zwrócić uwagę? Na poszarpaną powierzchnię gumy, pozostające na szybie smugi czy dźwięk przypominający trzeszczenie. Koniec mrozów jest też momentem, kiedy możemy wrócić do korzystania z letniego płynu do spryskiwaczy. Warto zadbać o zalanie nim zbiorniczka w pojeździe.
Jak przygotować samochód do wiosny? Po czwarte klimatyzacja.
REKLAMA
Specjaliści z rynku motoryzacyjnego nie mają żadnych wątpliwości. Klimatyzację najlepiej dezynfekować dwa razy w roku: zarówno wiosną, jak i jesienią. Procedura jest stosunkowo tania do wykonania. Jej cena w mniejszym mieście często nie przekracza 100 zł. Poza tym czyszczenie czy też dezynfekcja klimatyzacji wymaga również obligatoryjnej wymiany filtra kabinowego.
Prawidłowo przeprowadzony proces dezynfekcji powinien również obejmować dokładne czyszczenie parownika oraz wymianę filtra kabinowego. To elementy, na których szybko namnażają się drobnoustroje, dlatego należy im poświęcić szczególną uwagę. Pozostawienie niewymienionego filtra kabinowego oznacza, że usługi nie wykonano poprawnie, ponieważ układ klimatyzacji nie został w całości zdezynfekowany – dodaje Krzysztof Wyszyński z Würth Polska.
Jak przygotować samochód na wiosnę i lato? Po piąte wnętrze.
Ostatnią z odpowiedzi na pytanie jak przygotować samochód do wiosny, są porządki w kabinie pasażerskiej. Odkurzanie i pranie dywaników to podstawa, ale ważne jest też stosowanie właściwej pianki do tapicerki tekstylnej i tworzyw sztucznych. Taki środek czyszczący do pojazdów szybko upora się z zabrudzeniami. Taki zabieg wykonać samemu czy zlecić usługę specjalistycznemu warsztatowi? To zależy...
Choć samodzielne czyszczenie samochodu jest tańsze, a dla części kierowców stanowi wręcz formę relaksu, to należy rozważyć oddanie pojazdu w ręce fachowców. Profesjonaliści od auto detailingu, dzięki posiadaniu całej gamy kosmetyków do samochodu, nie tylko pozbędą się brudu, ale i zabezpieczą ważne powierzchnie, w tym tworzywa sztuczne, gumę, skórę czy alcantarę. Warto im zaufać, bo właściwie zakonserwowane wnętrze wolniej ulega zużyciu, a to pozwala przez długi czas zachować jego dobry wygląd – wyjaśnia Krzysztof Wyszyński z Würth Polska.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.