REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną

Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną
Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną: na czym polega, czy jest możliwe i co musisz o nim wiedzieć? Na te pytania odpowiemy w tekście.

Cesja leasingu, czyli co?

Leasing samochodu dla prowadzących małą działalność często jest nie tylko sposobem na zapewnienie firmie środka transportu, ale też zakup pojazdu do użytku prywatnego. Co jednak w sytuacji, w której kondycja finansowa działalności pogorszy się? Właściciel zawsze może zdecydować się na rezygnację z auta i cesję leasingu. W takim przypadku musi znaleźć podmiot, który po badaniu zdolności kredytowej przejmie zobowiązanie do spłaty pojazdu. Czemu cesja jest rozwiązaniem wygodniejszym? Powody są proste. Oto zalety, jakie oferuje cesja umowy leasingu operacyjnego.

REKLAMA

Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną: czy to problem?

REKLAMA

Oddając auto firmie leasingowej przed zakończeniem umowy, leasingobiorca musi się liczyć z karą, a także problemem z uzyskaniem kolejnego leasingu po pewnym czasie. Po drugie cesja leasingu sprawia, że przedsiębiorca może znaleźć osobę, której niejako odsprzeda leasing. Umożliwi jej przejęcie auta w atrakcyjnych warunkach finansowania za opłatę rekompensującą wpłacone już raty. Cesje leasingu są popularne w Polsce. Nie stanowią problemu w przypadku przekazania umowy innej firmie. Jak wygląda przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną?

Warto pamiętać o tym, że cesja leasingu samochodu nie będzie możliwa bez... ponownego badania zdolności kredytowej. Bank musi się upewnić, że osobę przejmującą stać na płacenie rat za przedmiot leasingu.

Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną. Na czym polega?

REKLAMA

Co do zasady nie powinno być z tym większego problemu - chyba że np. cesji leasingu firmowego na konsumencki zabrania sama umowa. Podczas zmiany umowy ważne jest jednak to, aby osoba prywatna przed przejęciem umowy przeszła badanie zdolności kredytowej. Należy też upewnić się z jakimi kosztami wiąże się taka zmiana - banki lub instytucje finansujące mogą pobierać opłaty manipulacyjne. Skutki podatkowe? Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną oznacza, że nowy właściciel nie będzie rozliczał VAT-u zawartego w opłacie za auto. Tyle!

Obecnie cesja umowy leasingowej na osobę prywatną jest łatwiejsza do wykonania. Szczególnie że popularną formą zakupu pojazdów w Polsce staje się obecnie leasing konsumencki. Banki mają zatem w swoim portfolio konieczne produkty. To jedynie przyspiesza proces decyzyjny i sprawia, że często do cesji umowy leasingu wystarczą dosłownie... godziny!

Co z odstępnym w ramach cesji?

No dobrze, ale co z odstępnym? Firma po oddaniu leasingu samochodu na osobę prywatną i pobraniu z tego tytułu "wynagrodzenia", powinna zafakturować ten fakt - w przeciwnym razie może zostać oskarżona przez Urząd Skarbowy o oszustwo podatkowe. Pozycja znajdująca się na dokumencie może być nazwana chociażby: "opłata za przekazanie prawo do umowy leasingu nr". Co niezwykle ważne, zafakturowanie operacji oznacza dla zbywającego leasing konieczność naliczenia VAT-u. Należy o tym pamiętać w czasie ustalania tzw. odstępnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA