Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną
REKLAMA
REKLAMA
Cesja leasingu, czyli co?
Leasing samochodu dla prowadzących małą działalność często jest nie tylko sposobem na zapewnienie firmie środka transportu, ale też zakup pojazdu do użytku prywatnego. Co jednak w sytuacji, w której kondycja finansowa działalności pogorszy się? Właściciel zawsze może zdecydować się na rezygnację z auta i cesję leasingu. W takim przypadku musi znaleźć podmiot, który po badaniu zdolności kredytowej przejmie zobowiązanie do spłaty pojazdu. Czemu cesja jest rozwiązaniem wygodniejszym? Powody są proste. Oto zalety, jakie oferuje cesja umowy leasingu operacyjnego.
REKLAMA
Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną: czy to problem?
REKLAMA
Oddając auto firmie leasingowej przed zakończeniem umowy, leasingobiorca musi się liczyć z karą, a także problemem z uzyskaniem kolejnego leasingu po pewnym czasie. Po drugie cesja leasingu sprawia, że przedsiębiorca może znaleźć osobę, której niejako odsprzeda leasing. Umożliwi jej przejęcie auta w atrakcyjnych warunkach finansowania za opłatę rekompensującą wpłacone już raty. Cesje leasingu są popularne w Polsce. Nie stanowią problemu w przypadku przekazania umowy innej firmie. Jak wygląda przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną?
Warto pamiętać o tym, że cesja leasingu samochodu nie będzie możliwa bez... ponownego badania zdolności kredytowej. Bank musi się upewnić, że osobę przejmującą stać na płacenie rat za przedmiot leasingu.
Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną. Na czym polega?
REKLAMA
Co do zasady nie powinno być z tym większego problemu - chyba że np. cesji leasingu firmowego na konsumencki zabrania sama umowa. Podczas zmiany umowy ważne jest jednak to, aby osoba prywatna przed przejęciem umowy przeszła badanie zdolności kredytowej. Należy też upewnić się z jakimi kosztami wiąże się taka zmiana - banki lub instytucje finansujące mogą pobierać opłaty manipulacyjne. Skutki podatkowe? Przejęcie leasingu samochodu przez osobę prywatną oznacza, że nowy właściciel nie będzie rozliczał VAT-u zawartego w opłacie za auto. Tyle!
Obecnie cesja umowy leasingowej na osobę prywatną jest łatwiejsza do wykonania. Szczególnie że popularną formą zakupu pojazdów w Polsce staje się obecnie leasing konsumencki. Banki mają zatem w swoim portfolio konieczne produkty. To jedynie przyspiesza proces decyzyjny i sprawia, że często do cesji umowy leasingu wystarczą dosłownie... godziny!
Co z odstępnym w ramach cesji?
No dobrze, ale co z odstępnym? Firma po oddaniu leasingu samochodu na osobę prywatną i pobraniu z tego tytułu "wynagrodzenia", powinna zafakturować ten fakt - w przeciwnym razie może zostać oskarżona przez Urząd Skarbowy o oszustwo podatkowe. Pozycja znajdująca się na dokumencie może być nazwana chociażby: "opłata za przekazanie prawo do umowy leasingu nr". Co niezwykle ważne, zafakturowanie operacji oznacza dla zbywającego leasing konieczność naliczenia VAT-u. Należy o tym pamiętać w czasie ustalania tzw. odstępnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.