REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są formalności przy zakupie używanego auta?

Formalności zakup auta używanego
Formalności zakup auta używanego

REKLAMA

REKLAMA

Gdy kupujemy używany samochód, sam odbiór kluczyków, dokumentów i przekazanie pieniędzy nie kończy formalności. Podpowiadamy, jak krok po kroku dopełnić wszelkich formalności po zakupie używanego auta.

Dowodem transakcji kupna samochodu jest umowa pomiędzy sprzedającym i kupującym. Przygotujmy się odpowiednio do jej podpisania. Umowa powinna zawierać informacje na temat sprzedawcy i nabywcy. Powinny się w niej znaleźć wszelkie dane osobowe, takie jak imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL oraz informacje z dowodu osobistego. Dokument powinien zawierać również dane i opis pojazdu, czyli numer rejestracyjny, numer nadwozia (VIN), który znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, pojemność i rok produkcji. W umowie też powinna znaleźć się cena i oświadczenie, że kupujący jest świadomy stanu technicznego samochodu.

REKLAMA

Zobacz również: Kupując samochód nabywasz polisę

Podatek

REKLAMA

Gdy już mamy gotową, podpisaną przez obie strony umowę, mamy 14 dni na to, aby udać się do urzędu skarbowego, zarejestrować umowę i opłacić podatek, o ile dokument potwierdzający kupno zobowiązuje do tego kupującego (najczęściej tak właśnie jest - z obowiązku zwalnia tylko faktura). Jest to paradoksalnie podatek od wzbogacenia się i musimy go uiścić w terminie, inaczej czeka nas kara ze strony skarbówki. W tym celu musimy pozyskać PIT PCC-3 (znajdziemy go w Internecie bądź w urzędzie). Uważajmy na to, aby dokładnie, starannie i bezbłędnie go wypełnić.

Możemy poprosić o pomoc urzędnika lub skorzystać z internetowych porad serwisów prawnych. Podatek wynosi 2% wartości samochodu. Jeśli na umowie specjalnie zaniżyliśmy kwotę, aby zapłacić jak najmniej skarbówce, najpewniej urzędnik odszuka wartość rynkową w swoim katalogu i mimo wszystko i tak zapłacimy należną sumę, więc nie warto próbować oszukiwać.

Zobacz też: Jak postąpić w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy opłacaniu podatku musimy okazać urzędnikowi na żądanie umowę kupna-sprzedaży, dlatego nie zapomnijmy zabrać jej ze sobą.

Dowód rejestracyjny

Gdy już opłacimy podatek i na naszej umowie widnieje stempel urzędu skarbowego, możemy udać się do rejonowego urzędu komunikacji, aby przerejestrować samochód na siebie. W tym celu musimy mieć umowę i najlepiej dowód wpłaty podatku oraz dowód osobisty, a także tablice rejestracyjne samochodu. Na podstawie tych dokumentów, otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny, którego ważność to 30 dni. Dostaniemy również nowe tablice. Jeśli nasze auto posiada kartę pojazdu, jest ona również niezbędna do procesu rejestracji. Niestety tę procedurę także musimy opłacić, koszt to około 170 złotych. Nie zapomnijmy, aby po 30 dniach odebrać „sztywny” dowód samochodu. Przed kupnem upewnijmy się też, że pojazd posiada ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie OC. Bez tego nie zarejestrujemy auta.

Zobacz również: Jaki kredyt samochodowy wybrać

Ubezpieczenie

Samochód kupujemy wraz z ubezpieczeniem OC. Nie znaczy to jednak, że możemy jeździć do końca jego trwania. Powinniśmy udać się do ubezpieczyciela, wymówić umowę i wykupić ubezpieczenie na siebie lub przepisać istniejące. Wiąże się to z przeliczeniem zniżek. Jeśli poprzedni właściciel miał większe zniżki niż my, będziemy musieli dopłacić. Jeśli to my mamy wyższe zniżki, pieniądze zostaną nam zwrócone.

Zobacz też: Czy żona musi podpisać się pod umową sprzedaży samochodu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA