Gdzie można sprawdzić historię samochodu? Jak sprawdzić jego przebieg?
REKLAMA
REKLAMA
Ilość ofert sprzedaży używanych samochodów tylko na polskich portalach ogłoszeniowych jest bardzo szeroka. Kupujący nawet nie zdają sobie sprawy, jak łatwo wpaść na minę. Nieuczciwi sprzedający nie mają litości – liczy się tylko zysk. Proceder kręcenia liczników trwa w najlepsze i nikt nie potrafi go skutecznie zatrzymać. Zatem trudno się dziwić, że klienci są bardzo nieufni wobec handlarzy a nawet osób prywatnych. Samochód to nierzadko poważny wydatek, więc ryzyko wpadki jest stosunkowo duże. Wszelkie zatajenie historii pojazdu w najlepszym wypadku skończy się częstszymi wizytami u mechanika, a w najgorszym bezpośrednim powodem groźnego wypadku z ofiarami śmiertelnymi. Gdzie szukać informacji o przeszłości auta?
REKLAMA
ASO - autoryzowane stacje obsługi
REKLAMA
Dobrym pomysłem jest sprawdzenie historii pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi. Zdecydowana większość producentów gromadzi dane wizyt samochodów w serwisie. Mamy wtedy wgląd do przebiegów i historii napraw. Niestety, uzyskanie informacji nie będzie proste, ponieważ ASO niechętnie udostępniają takie dane. Problemem może być znalezienie starszego samochodu do końca serwisowanego w ASO. Z powodu wygórowanych cen części i usług, kierowcy częściej serwisują swoje auta w niezależnych serwisach, np. wyspecjalizowanych w danej marce.
Polecamy jednak zawsze porównywać ceny – czasami nie opłaca się omijać autoryzowanej stacji, ponieważ różnica w cenie potrafi być niewielka. Jeżeli chcemy uzyskać informacje, najlepiej udać się do dilera osobiście albo w towarzystwie właściciela samochodu. Na Zachodzie jest z tym łatwiej. Wielu właścicieli serwisuje swoje auta w ASO przez cały okres użytkowania.
CEPiK
REKLAMA
Sprawdźmy Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców(historiapojazdu.gov.pl). W bazie od 2014 roku znajdziemy bezpłatne informacje na temat m.in. odnotowanych przebiegów podczas przeglądów technicznych. Do sprawdzenia potrzebujemy numeru rejestracyjnego, VIN-u oraz daty pierwszej rejestracji. W praktyce dobry pomysł Ministerstwa Cyfryzacji na stworzenie państwowej bazy danych jest mało przydatny w przypadku aut sprowadzonych z zagranicy. Oszuści „skręcają” przebieg przed rejestracją w Polsce, a następnie jadą na przegląd legalizując oszustwo. Uruchomione e-usługi pozwalają też sprawdzić liczbę punktów karnych czy historię serwisową autobusu, którym wybieramy się na wycieczkę.
Na szczęście wiele państw Unii Europejskiej oferuje łatwe i darmowe sprawdzenie historii pojazdu. Tak jest, np. w Szwecji, Holandii, Belgii czy Dani, w której działają ogólnodostępne platformy umożliwiające sprawdzenie historii badań technicznych. W przypadku innych państw, zostaje płatna baza danych, jak amerykański Carfax.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.