REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej? To legalne?

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej? To legalne?
Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej? To legalne?

REKLAMA

REKLAMA

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej to jeden z popularnych trików tuningowych. O co w nim chodzi? Naklejka zajmuje mało miejsca. Czy jest legalna?

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej. Skąd ten pomysł?

Standardowe tablice rejestracyjne wydawane w Polsce mają 520 mm szerokości i 114 mm wysokości. I choć ciężko uznać je za przesadnie duże, z gustami czasami się nie rozmawia. Szczególnie z gustami tuningowców, którzy uważają że oznaczenia szpecą przednią część samochodu. Rozwiązanie? To jest tak naprawdę niezwykle proste. Drukuje się naklejkę wyglądającą jak tablica rejestracyjna, tylko stworzoną w dużym pomniejszeniu.

REKLAMA

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej to nie tablica

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej w dużej mierze spełnia taką samą rolę jak oznaczenie. Pokazuje numer rejestracyjny. To jednak rozumienie mocno potoczne. Bo w sensie prawnym jest... bezużytecznym dodatkiem. Raz że naklejka stanowi de facto podróbkę. Dwa że nie posiada znaków w postaci naklejki homologacyjnej nanoszonej przez urzędnika w czasie homologowania tablic.

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej to... mandat do 500 zł

Jeżeli w aucie znajduje się naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej, kierowca naraża się na dość poważne konsekwencje. Po pierwsze policjant w czasie kontroli drogowej odbierze prowadzącemu dowód rejestracyjny pojazdu (obecnie wirtualnie na bazie wpisu w CEPiK), a do tego... wycofa samochód z ruchu – auto będzie musiało kontynuować podróż na lawecie. Nie może on być dopuszczony do ruchu, bo brakuje mu jednej z tablic. Nie spełnia zatem ustawowych wymogów. Po drugie kierujący otrzyma mandat karny wynoszący od 20 do 500 zł. Po trzecie w skrajnym przypadku zostanie pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu podrobienia tablic. A to oznacza sprawę karną i nawet wyrok z karą więzienia.

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej, czyli co z przeglądem?

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej to nieprzyjemności nie tylko w czasie kontroli drogowej. Problemów kierowcy narobi też diagnosta. Brak jednego z oznaczeń urzędowych wydanych dla pojazdu oznacza, że pracownik stacji kontroli pojazdów nie będzie miał możliwości przedłużenia ważności badania technicznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA