REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej? To legalne?

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej? To legalne?
Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej? To legalne?

REKLAMA

REKLAMA

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej to jeden z popularnych trików tuningowych. O co w nim chodzi? Naklejka zajmuje mało miejsca. Czy jest legalna?

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej. Skąd ten pomysł?

Standardowe tablice rejestracyjne wydawane w Polsce mają 520 mm szerokości i 114 mm wysokości. I choć ciężko uznać je za przesadnie duże, z gustami czasami się nie rozmawia. Szczególnie z gustami tuningowców, którzy uważają że oznaczenia szpecą przednią część samochodu. Rozwiązanie? To jest tak naprawdę niezwykle proste. Drukuje się naklejkę wyglądającą jak tablica rejestracyjna, tylko stworzoną w dużym pomniejszeniu.

REKLAMA

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej to nie tablica

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej w dużej mierze spełnia taką samą rolę jak oznaczenie. Pokazuje numer rejestracyjny. To jednak rozumienie mocno potoczne. Bo w sensie prawnym jest... bezużytecznym dodatkiem. Raz że naklejka stanowi de facto podróbkę. Dwa że nie posiada znaków w postaci naklejki homologacyjnej nanoszonej przez urzędnika w czasie homologowania tablic.

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej to... mandat do 500 zł

Jeżeli w aucie znajduje się naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej, kierowca naraża się na dość poważne konsekwencje. Po pierwsze policjant w czasie kontroli drogowej odbierze prowadzącemu dowód rejestracyjny pojazdu (obecnie wirtualnie na bazie wpisu w CEPiK), a do tego... wycofa samochód z ruchu – auto będzie musiało kontynuować podróż na lawecie. Nie może on być dopuszczony do ruchu, bo brakuje mu jednej z tablic. Nie spełnia zatem ustawowych wymogów. Po drugie kierujący otrzyma mandat karny wynoszący od 20 do 500 zł. Po trzecie w skrajnym przypadku zostanie pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu podrobienia tablic. A to oznacza sprawę karną i nawet wyrok z karą więzienia.

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej, czyli co z przeglądem?

Naklejka zamiast tablicy rejestracyjnej to nieprzyjemności nie tylko w czasie kontroli drogowej. Problemów kierowcy narobi też diagnosta. Brak jednego z oznaczeń urzędowych wydanych dla pojazdu oznacza, że pracownik stacji kontroli pojazdów nie będzie miał możliwości przedłużenia ważności badania technicznego.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA