Darowizna samochodu - krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
W zasadzie oświadczenie darczyńcy powinno się odbyć drogą aktu notarialnego. Jednakże w przypadku praktycznego spełnienia rzeczonego świadczenia, czyli kiedy samochód został już przekazany obdarowanemu, uznaje się darowiznę nie poświadczoną notarialne.
REKLAMA
Zobacz również: Jak podarować samochód?
Umowa darowizny
Konieczność przerejestrowania samochodu wymusza zawarcie umowy darowizny w formie pisemnej. Musi ona zawierać datę i miejsce jej zawarcia, dokładne dane darczyńcy i obdarowanego (imię i nazwisko, adres zameldowania, numer i serię dowodu tożsamości i przez kogo został on wydany, numer NIP i PESEL, ewentualne pokrewieństwo), dokładne dane przedmiotu (marka, model, rok produkcji, numer VIN i numer rejestracyjny), klauzulę, że obdarowany przyjmuje darowiznę oraz podpisy obu stron.
Podatek od darowizny
Darowizna samochodu podlega opodatkowaniu tak samo jak inne przedmioty i prawa majątkowe nabyte tą drogą. Obowiązują te same limity darowizn w zależności od grupy podatkowej (najbliższa rodzina, dalsza rodzina, osoby obce) oraz zupełne zwolnienie z podatku dla najbliższej rodziny, o ile darowizna w ciągu 30 dni od daty zawarcia zostanie zgłoszona na odpowiednim druku do urzędu skarbowego.
Zobacz również: Dokumenty niezbędne do zarejestrowania auta sprowadzonego z zagranicy
Można przekazać tylko udział, w przypadku samochodu przyjmuje się że jest to 50%, dzięki czemu auto może być ubezpieczone wedle najwyższych zniżek przysługujących jednemu ze współwłaścicieli. Aby dokonać zmian w dowodzie rejestracyjnym należy przedłożyć umowę darowizny połowy samochodu.
REKLAMA
REKLAMA