REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ubezpieczenie AC dla nowego samochodu

Ubezpieczenie AC nowego samochodu, zważywszy na jego dużą wartość, jest stosunkowo drogie. Fot. Skoda
Ubezpieczenie AC nowego samochodu, zważywszy na jego dużą wartość, jest stosunkowo drogie. Fot. Skoda
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie AC nowego samochodu, zważywszy na jego dużą wartość, jest stosunkowo drogie. Dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na to, czy za wysoką ceną idą też wartościowe świadczenia ubezpieczyciela.

W umowie ubezpieczenia (którą swoją drogą warto dogłębnie przestudiować, wraz z obowiązującymi regulaminami, do których odsyła) powinniśmy odszukać co najmniej kilka kwestii, które chociaż wydają się drobne, w sytuacji dochodzenia odszkodowania mogą okazać się nad wyraz istotne, a zarazem kłopotliwe.

REKLAMA

Zobacz też: Okres ochrony ubezpieczenia OC

 Szyby

W umowie powinniśmy zwrócić uwagę na ubezpieczenie szyb. Istotne jest natomiast to, żeby naprawa pękniętej, czy uszkodzonej szyby (np. w wyniku odpryśniętego kamienia) była objęta ubezpieczeniem i umożliwiała pokrycie kosztów naprawy – a jednocześnie nie naruszała zniżek za bezwypadkową jazdę.

Utrata bowiem zniżki z tak trywialnego powodu, jak pęknięta szyba, może okazać się dosyć bolesne – zwłaszcza w pierwszych latach użytkowania samochodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz częściej takie rozwiązania istnieją jako opcje dodatkowe w umowach ubezpieczeń na wolnym rynku – raczej nie występują w tzw. pakietach dealerskich.

Pełne odszkodowanie

Niektórzy ubezpieczyciele nie wypłacają pełnej kwoty odszkodowania. Często w obrocie pojawiają się bowiem zapisy o procentowo określonym udziale własnym w szkodzie. W przypadku nowych samochodów może to być np. 15 % wartości auta z dnia szkody, które trzeba pokryć z własnej kieszeni. W tym przypadku  pakiety dealerskie zwykle zapewniają pełne pokrycie strat.

Suma odszkodowania.

Utrzymanie sumy ubezpieczenia po szkodzie - taką możliwość dają polisy nieprzewidujące tzw. konsumpcji sumy ubezpieczenia. Standardowo bowiem każda wypłata odszkodowania zmniejsza sumę ubezpieczenia. Jeśli mamy ubezpieczone auto na 40 tys. zł i dostaliśmy 25 tys. odszkodowania, to suma ubezpieczenia zostanie skonsumowana w części i będzie wynosiła 15 tys. zł. Jeśli będziemy chcieli ją uzupełnić, trzeba będzie opłacić dodatkową składkę.

Koszty naprawy w ASO

Warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie pokryje koszty naprawy auta:

  • oryginalnymi częściami zamiennymi (nie zamiennikami),
  • w autoryzowanej stacji obsługi.

Tu ponownie pakiety dealerskie zawierają taką gwarancję, bo leży to w interesie sprzedających polisy dealerów.

 W zwykłej ofercie rynkowej taka opcja jest dostępna tylko w droższych wariantach polis.

Co prawda nie ma obowiązku naprawy gwarancyjnej w ASO – autoryzowane serwisy zazwyczaj dokonują naprawy lepiej – stąd warto zastrzec taką możliwość w umowie, bez konieczności dopłacania do naprawy z własnej kieszeni.

Poza tym przy bardziej skomplikowanych awariach dokonanie naprawy w serwisie nieautoryzowanym może w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty gwarancji, lepiej się więc zabezpieczyć.

Odszkodowanie w wysokości wartości auta.

Warto wyszukać oferty, w których wyszczególniono możliwie długi okres wypłaty odszkodowania z AC w wysokości równej wartości fakturowej auta. Dotyczy to zwłaszcza tzw. szkód całkowitych, czyli:

  • kradzieży,
  • rozbicia auta, jeśli koszty naprawy przekraczają 70 proc. jego wartości z dnia szkody.

Pakiety sprzedawane w salonach dealerskich dają taką gwarancję na 12 miesięcy. Na wolnym rynku okresy te bywają krótsze, czasem są też opcją „nadprogramową”.

Coraz częściej w salonach dealerskich pojawiają się oferty tzw. ubezpieczenia GAP, czyli od utraty wartości auta. Mogą one przewidywać dopłatę do odszkodowania z AC, do wartości samochodu wypisanej w fakturze nawet przy samochodach do ósmego roku jego użytkowania. Oczywiście takie ubezpieczenie zwiększa składkę.

Zobacz też: Jak uzyskać odszkodowanie za zniszczenia wynikłe ze złego stanu drogi?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA