REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz mniej firm oferuje kierowcom OC!

Dlaczego maleje liczba firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne? Fot. Fotolia
Dlaczego maleje liczba firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne? Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z roku na rok liczba firm oferujących ubezpieczenia komunikacyjne maleje. Co jest tego przyczyną? Jakie skutki niesie to dla polskiego kierowcy?

Kierowcy zwykle nie interesują się zmianami własnościowymi w sektorze ubezpieczeń. Takie przekształcenia zwykle nie mają większego znaczenia nawet dla klientów przejmowanej lub przejmującej firmy. Czasami na rynku pozostaje nawet stara marka handlowa z prawie niezmienionym logo i tą samą stroną internetową (przykłady: Link4 oraz MTU). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zmiany z pozoru nieodczuwalne dla kierowców, mogą mieć długookresowy wpływ na ceny ubezpieczeń. Z roku na rok, maleje liczba podmiotów oferujących polisy komunikacyjne (OC i AC). Wydaje się, że postępująca konsolidacja rynku mogła przyczynić się do podwyżek OC, które trwają już od dłuższego czasu. Sprawdź gdzie znajdziesz najtańsze OC w kalkulatorze OC AC Ubea.pl

REKLAMA

W 2005 r. majątek Polaków ubezpieczało osiem firm więcej

Informacje o strukturze rynku ubezpieczeniowego, znajdziemy na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń. Te dane wskazują, że pod koniec 2015 r. na rynku działało 27 ubezpieczycieli z działu I (ubezpieczenia na życie) i 30 ubezpieczycieli prowadzących działalność w ramach działu II ubezpieczeń (polisy majątkowe oraz pozostałe ubezpieczenia osobowe). Warto pamiętać, że żaden ubezpieczyciel (zarówno TUW jak i spółka akcyjna), nie może jednocześnie oferować ubezpieczeń z działu I oraz działu II.

Zobacz też: Czy warto kupić OC i AC przez Internet??

REKLAMA

Firmy sprzedające polisy dla kierowców (OC/AC), funkcjonują jedynie w ramach działu II. „Większość ubezpieczycieli z działu II, oferuje obowiązkowe ubezpieczenia OC dla kierowców. Dane Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wskazują, że w 2015 roku takie polisy proponowało 26 ubezpieczycieli” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ubezpieczyciele oferujący polisy dla kierowców (dział II ubezpieczeń), nie mogą jednocześnie sprzedawać produktów z działu I (polisy na życie). Taki zakaz dotyczy zarówno spółek akcyjnych, jak i towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (tzw. TUW-ów).

Dzięki informacjom zebranym przez Polską Izbę Ubezpieczeń można stwierdzić, że na rynku regularnie ubywa firm chroniących majątek rodaków. W 2005 r. funkcjonowało jeszcze 38 takich podmiotów (patrz poniższa tabela). Przez kolejne lata, obserwowaliśmy systematyczny spadek liczby ubezpieczycieli z działu II. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dane dotyczące 2015 r. nie uwzględniają jeszcze przejęcia Liberty Ubezpieczenia przez AXA Ubezpieczenia TUiR. Wspomniana transakcja jest ważna, ponieważ dotyczyła liderów cenowych na rynku polis OC i AC. Wcześniej podobne znaczenie miało przejęcie innej firmy znanej z niskich cen polis (Link4) przez PZU.

Zobacz też: Czy drastyczne podwyżki ubezpieczeń OC spowodują wzrost liczby pojazdów bez takich polis w 2017 r.?

ZWRÓĆ UWAGĘ: W trakcie dziesięciu lat (2005 r. - 2015 r.), liczba zakładów ubezpieczeń z działu II zmniejszyła się o 21%. Taka zmiana może mieć długookresowy wpływ na konkurencję między ubezpieczycielami i poziom składek w polisach OC. 

Zmiany liczby ubezpieczycieli na polskim rynku i udziału zagranicznego kapitału

Rok

Liczba zakładów ubezpieczeń z działu I (ubezpieczenia na życie)

Liczba zakładów ubezpieczeń z działu II (ubezpieczenia majątkowe i pozostałe ubezpieczenia osobowe)

Udział kapitału zagranicznego w kapitałach podstawowych  zakładów ubezpieczeń

2005 r.

33

38

72,7%

2006 r.

32

37

75,1%

2007 r.

31

34

77,9%

2008 r.

32

35

78,6%

2009 r.

30

36

82,2%

2010 r.

30

35

77,4%

2011 r.

28

33

77,1%

2012 r.

28

31

78,1%

2013 r.

27

31

74,7%

2014 r.

26

30

69,6%

2015 r.

27

30

70,2%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych PIU

Zagraniczne podmioty kontrolują około 70% rynku ubezpieczeń

W nawiązaniu do danych PIU na temat liczby ubezpieczycieli, warto wspomnieć również o strukturze własnościowej całego sektora ubezpieczeń. Ta kwestia jest ciekawa i rzadko opisywana. Dziennikarze znacznie częściej informują o repolonizacji banków i spadającym udziale zagranicznych inwestorów w sektorze bankowym. Udział krajowego kapitału w bankach obecnie wynosi około 40% i już wkrótce może się zbliżyć do 50%. Analogiczny wynik dla rynku ubezpieczeniowego jest znacznie mniejszy. Pod koniec 2009 r. udział zagranicznego kapitału w firmach ubezpieczeniowych wynosił aż 82% (patrz powyższa tabela). „Sześć lat później, firmy kontrolowane przez zagranicznych inwestorów miały siedemdziesięcioprocentowy udział w kapitałach podstawowych zakładów ubezpieczeń” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. 

Zobacz też: Bez zimowych opon nie dostaniemy odszkodowania z AC?

ZWRÓĆ UWAGĘ: Zagraniczni inwestorzy obecnie kontrolują około 70% krajowego sektora ubezpieczeń. Firmy z zagranicznym kapitałem mają spore znaczenie również na rynku polis komunikacyjnych (przykłady: AXA, Warta, Ergo Hestia).

Dla wielu kierowców, kraj pochodzenia ubezpieczeniowego inwestora nie ma większego znaczenia. Te osoby, które chcą wspierać rodzimy kapitał, powinny jednak wiedzieć, jakie firmy ubezpieczeniowe mają przede wszystkim polskich akcjonariuszy/udziałowców i oferują polisy komunikacyjne. Do tej grupy oprócz PZU można zaliczyć:

 • Link4 TU
 • TUW TUZ
 • TUW TUW
 • Partner TUiR
 • T.U.W. Pocztowe

Wbrew pozorom, do grupy krajowych ubezpieczycieli nie należy już TUW SKOK. W swoim najnowszym raporcie, Komisja Nadzoru Finansowego zaliczyła ten podmiot do zakładów ubezpieczeń z dominującym kapitałem zagranicznym (> 50%).

Zobacz też: Kiedy sprawca wypadku będzie ukarany za ucieczkę?

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wśród ubezpieczycieli z krajowym kapitałem, na rynku komunikacyjnym najpopularniejsze marki to PZU oraz Link4. Polisy komunikacyjne oferują również takie krajowe towarzystwa, jak np. TUW TUZ, TUW TUW oraz T.U.W. Pocztowe.  

Źródło: Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

  1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

  Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

  Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

  Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

  Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

  Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

  Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

  REKLAMA

  Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

  Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

  Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

  Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

  Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

  1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

  Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

  Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

  REKLAMA

  Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

  W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

  Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

  Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

  REKLAMA