Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC
REKLAMA
REKLAMA
Z ubezpieczeniem AC, które chroni Cię przed finansowymi skutkami szkody powstałej w wyniku wypadku, uszkodzenia czy kradzieży pojazdu lub jego części, związanych jest kilka na pozór obco brzmiących pojęć.Wydawać by się mogło, że tak popularne wśród kierowców ubezpieczenia komunikacyjne nie powinny budzić żadnych wątpliwości. Jednak nie wszyscy musimy wszystko wiedzieć i właśnie dlatego powstał ten artykuł.
REKLAMA
Zobacz też: Czy komis odpowiada za usterki samochodu?
Co to jest szkoda całkowita i częściowa
Kiedy dojdzie już do wypadku i będziesz ubiegać się o odszkodowanie, warto, abyś wiedział czym jest szkoda całkowita i częściowa.
REKLAMA
Szkoda całkowita ma miejsce wtedy, kiedy Twój pojazd zostanie uszkodzony w takim stopniu, że jego naprawa będzie po prostu nieopłacalna z punktu widzenie ubezpieczyciela. W takim przypadku wartość naprawy szkody przekracza 70% wartości auta w dniu powstania szkody.
Ze szkodą częściową będziesz miał do czynienia, kiedy Twój pojazd ulegnie zniszczeniu, a koszt naprawy tego uszkodzenia nie przekracza 70% wartości samochodu w dniu powstania szkody.
Zobacz też: Kolizje samochodowe – jak się zachować?
Co to jest nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie
Oba pojęcia odgrywają kluczową rolę zarówno w przypadku wystąpienia szkody, jak i obliczania wysokości składek ubezpieczeniowych.
REKLAMA
Z nadubezpieczeniem będziesz miał do czynienia, jeżeli w momencie ubezpieczenia zostanie zawyżona wartość pojazdu. Niestety, podniesienie wartości samochodu nie powoduje zwiększenia ewentualnego odszkodowania ponieważ w momencie szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie maksymalnie do wartości rynkowej pojazdu w dniu powstania szkody. Zawyżona wartość auta powoduje jednak odpowiednio wyższą składkę do zapłacenia.
Niedoubezpieczenie to zjawisko przeciwne do nadubezpieczenia. Polega on na tym, że w umowie ubezpieczeniowej określono wartość pojazdu niższą niż wartość rynkowa pojazdu. Pomimo pozornej oszczędności na składce posunięcie takie jest niekorzystne dla ubezpieczonego, ponieważ w sytuacji kradzieży pojazdu lub jego uszkodzenia Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie niższe niż wartość rynkowa pojazdu w dniu powstania szkody.
Zobacz też: Zamiana samochodu zamiast zakupu, jak to zrobić?
Co to jest udział własny w szkodzie
Zawierając umowę AC możesz dobrowolnie zgodzić się na poniesienie kosztów pewnej części ewentualnej szkody. Takie zobowiązanie to nic innego jak udział własny. Udział własny z jednej strony powoduje że w momencie powstania szkody część obciążenia będziesz musiał pokryć sam jednak takie „podzielenie się” ryzykiem z ubezpieczycielem powoduje że składka za ubezpieczenie AC znacznie się obniża i jest bardzo atrakcyjna. Sam musisz zdecydować, czy udział własny jest odpowiedni dla Ciebie i chcesz z niego skorzystać.
Te i inne pojęcia znajdziesz na https://www.libertydirect.pl/poradnik-ac/
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.