REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pojęcia związane z ubezpieczeniem AC

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
wypadek Fot. Fotolia
wypadek Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podstawowe pojęcia związane z ubezpieczeniem AC wyjaśnione w prosty sposób poniżej z pewnością pozwolą Ci lepiej zrozumieć czym jest dobrowolne Autocasco oraz jak działa.

Z ubezpieczeniem AC, które chroni Cię przed finansowymi skutkami szkody powstałej w wyniku wypadku, uszkodzenia czy kradzieży pojazdu lub jego części, związanych jest kilka na pozór obco brzmiących pojęć.Wydawać by się mogło, że tak popularne wśród kierowców ubezpieczenia komunikacyjne nie powinny budzić żadnych wątpliwości. Jednak nie wszyscy musimy wszystko wiedzieć i właśnie dlatego powstał ten artykuł.

REKLAMA

Zobacz też: Czy komis odpowiada za usterki samochodu?

Co to jest szkoda całkowita i częściowa

Kiedy dojdzie już do wypadku i będziesz ubiegać się o odszkodowanie, warto, abyś wiedział czym jest szkoda całkowita i częściowa.

REKLAMA

Szkoda całkowita ma miejsce wtedy, kiedy Twój pojazd zostanie uszkodzony w takim stopniu, że jego naprawa będzie po prostu nieopłacalna z punktu widzenie ubezpieczyciela. W takim przypadku wartość naprawy  szkody  przekracza 70% wartości auta w dniu powstania szkody.

Ze szkodą częściową będziesz miał do czynienia, kiedy Twój pojazd ulegnie zniszczeniu, a koszt naprawy tego uszkodzenia  nie przekracza 70% wartości samochodu w dniu powstania szkody.

Zobacz też: Kolizje samochodowe – jak się zachować?

Co to jest nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie

Oba pojęcia odgrywają kluczową rolę zarówno w przypadku wystąpienia szkody, jak i obliczania wysokości składek ubezpieczeniowych.

REKLAMA

Z nadubezpieczeniem będziesz miał do czynienia, jeżeli w momencie ubezpieczenia zostanie zawyżona wartość  pojazdu. Niestety, podniesienie wartości samochodu nie powoduje  zwiększenia ewentualnego odszkodowania ponieważ w momencie szkody ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie maksymalnie do wartości rynkowej pojazdu w dniu powstania szkody.  Zawyżona wartość auta powoduje jednak  odpowiednio wyższą składkę do zapłacenia.

Niedoubezpieczenie to zjawisko przeciwne do nadubezpieczenia. Polega on na tym, że w umowie ubezpieczeniowej  określono wartość pojazdu niższą niż wartość rynkowa pojazdu. Pomimo pozornej oszczędności na składce  posunięcie takie jest niekorzystne dla ubezpieczonego, ponieważ w sytuacji kradzieży pojazdu lub jego uszkodzenia  Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie niższe niż wartość rynkowa pojazdu w dniu powstania szkody.

Zobacz też: Zamiana samochodu zamiast zakupu, jak to zrobić?

Co to jest udział własny w szkodzie

Zawierając  umowę AC możesz dobrowolnie zgodzić się na poniesienie kosztów pewnej części ewentualnej szkody. Takie zobowiązanie to nic innego jak udział własny. Udział własny z jednej strony powoduje że w momencie powstania szkody część obciążenia będziesz musiał pokryć sam jednak takie „podzielenie się” ryzykiem z ubezpieczycielem powoduje że składka za ubezpieczenie AC znacznie się obniża i jest bardzo atrakcyjna. Sam musisz zdecydować, czy udział własny jest odpowiedni dla Ciebie i chcesz z niego skorzystać.

Te i inne pojęcia znajdziesz na https://www.libertydirect.pl/poradnik-ac/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA