REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Jakub Tujaka
Ubezpieczenie OC Fot. Fotolia
Ubezpieczenie OC Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki zmianom w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC, nie ma już możliwości wpadnięcia w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Poniżej podpowiadamy, kiedy polisa automatycznie się przedłuża, a kiedy wygasa.

Przed zmianami w prawie mogło się zdarzyć, że wpadliśmy w tzw. Pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Miało to miejsce wtedy, gdy po zakupie ubezpieczonego auta nie złożyliśmy wypowiedzenia u dotychczasowego ubezpieczyciela, a zawarliśmy nową umowę z innym ubezpieczycielem. Drugą drogą do pułapki podwójnego ubezpieczenia było nie złożenie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC najpóźniej dzień przed końcem ochrony, a zawarliśmy umowę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

REKLAMA

W obu przypadkach następowała sytuacja, że posiadaliśmy dwie ważne umowy ubezpieczenia OC na jeden pojazd.

Zobacz też: Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?

Kiedy polisa OC się nie przedłuży?

Po zmianach w prawie nie następuje automatyczne wznowienie umowy. Nowelizacja ustawy wprowadziła zapis mówiący o tym, że w przypadku przeniesienia prawa własności pojazdu umowa ubezpieczeniowa obowiązuje do końca okresu, na jaki była zawarta i nie następuje tzw. automatyczne wznowienie polisy, czyli nie musimy pamiętać o wypowiedzeniu umowy, gdy chcemy ubezpieczyć się w innej firmie.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Kiedy polisa OC się przedłuży?

REKLAMA

Kiedy posiadana przez nas polisa wygaśnie, a my nie wykupimy nowej w tej samej lub innej firmie, pozostaniemy bez ubezpieczenia OC. Ustawodawca przewidział za to karę w wysokości od 640 do 3200 złotych, jeśli mamy do czynienia z autem osobowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja ustawy dała właścicielom pojazdu możliwość wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC, jeśli w tym samym czasie posiada on na dane auto umowę ubezpieczenia zawartą w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Właściciel jest wtedy zobowiązany do zapłacenia składki wyłącznie za czas, w którym korzystał z ochrony.

Zobacz też: Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?

Obowiązki zakładu ubezpieczeń

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek poinformować posiadacza pojazdu o automatycznie przedłużonej umowie. Taka wznowiona polisa powinna zostać wysłana do właściciela najpóźniej 14 dni od rozpoczęcia ochrony.

Co to oznacza dla właścicieli aut?

Po tegorocznych zmianach w prawie właściciele aut nie muszą każdorazowo zgłaszać do ubezpieczyciela chęci przedłużenia polisy ubezpieczenia OC. Nie tworzą też przerw w ubezpieczeniu w przypadku, kiedy tego nie zrobimy.

Znowelizowana ustawa dała prawo wypowiedzenia automatycznie wznowionej polisy w momencie, gdy zawarliśmy umowę z innym ubezpieczycielem.

Zobacz też: Jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA