Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?
REKLAMA
REKLAMA
Przed zmianami w prawie mogło się zdarzyć, że wpadliśmy w tzw. Pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Miało to miejsce wtedy, gdy po zakupie ubezpieczonego auta nie złożyliśmy wypowiedzenia u dotychczasowego ubezpieczyciela, a zawarliśmy nową umowę z innym ubezpieczycielem. Drugą drogą do pułapki podwójnego ubezpieczenia było nie złożenie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC najpóźniej dzień przed końcem ochrony, a zawarliśmy umowę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.
REKLAMA
W obu przypadkach następowała sytuacja, że posiadaliśmy dwie ważne umowy ubezpieczenia OC na jeden pojazd.
Zobacz też: Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?
Kiedy polisa OC się nie przedłuży?
Po zmianach w prawie nie następuje automatyczne wznowienie umowy. Nowelizacja ustawy wprowadziła zapis mówiący o tym, że w przypadku przeniesienia prawa własności pojazdu umowa ubezpieczeniowa obowiązuje do końca okresu, na jaki była zawarta i nie następuje tzw. automatyczne wznowienie polisy, czyli nie musimy pamiętać o wypowiedzeniu umowy, gdy chcemy ubezpieczyć się w innej firmie.
Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014
Kiedy polisa OC się przedłuży?
REKLAMA
Kiedy posiadana przez nas polisa wygaśnie, a my nie wykupimy nowej w tej samej lub innej firmie, pozostaniemy bez ubezpieczenia OC. Ustawodawca przewidział za to karę w wysokości od 640 do 3200 złotych, jeśli mamy do czynienia z autem osobowym.
Nowelizacja ustawy dała właścicielom pojazdu możliwość wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC, jeśli w tym samym czasie posiada on na dane auto umowę ubezpieczenia zawartą w innym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Właściciel jest wtedy zobowiązany do zapłacenia składki wyłącznie za czas, w którym korzystał z ochrony.
Zobacz też: Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?
Obowiązki zakładu ubezpieczeń
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek poinformować posiadacza pojazdu o automatycznie przedłużonej umowie. Taka wznowiona polisa powinna zostać wysłana do właściciela najpóźniej 14 dni od rozpoczęcia ochrony.
Co to oznacza dla właścicieli aut?
Po tegorocznych zmianach w prawie właściciele aut nie muszą każdorazowo zgłaszać do ubezpieczyciela chęci przedłużenia polisy ubezpieczenia OC. Nie tworzą też przerw w ubezpieczeniu w przypadku, kiedy tego nie zrobimy.
Znowelizowana ustawa dała prawo wypowiedzenia automatycznie wznowionej polisy w momencie, gdy zawarliśmy umowę z innym ubezpieczycielem.
Zobacz też: Jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA