REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stłuczka a uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sam fakt uczestnictwa w stłuczce, spowodowanej przez innego kierowcę, nie będzie oznaczał, że uzyskamy odszkodowanie. Konieczne jest jeszcze podjęcie działań, których dla uzyskania odszkodowania wymaga od nas prawo.

Jak powszechnie wiadomo ubezpieczenie OC ma na celu ochronę przed majątkowymi skutkami zdarzeń, za jakie ponosimy odpowiedzialność. Niemniej w sytuacji wypadku, którego sprawcą jest osoba trzecia, sam ten fakt nie wystarczy do uzyskania odszkodowania. W razie wypadku każdy jego uczestnik ma bowiem określone obowiązki.

REKLAMA

Zgodnie z art. 16 ustawy ubezpieczeniach obowiązkowych, osoba uczestnicząca w wypadku jest obowiązana do:

  • przedsięwzięcia wszystkich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia, zapewnienia pomocy lekarskiej poszkodowanym, jak również zabezpieczenia mienia osób poszkodowanych;
  • zapobieżenia, w miarę możliwości, zwiększenia się szkody;
  • niezwłocznego powiadomienia Policji o zdarzeniu, o ile doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub do wypadku powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo.

Oprócz tego uczestnicy wypadku powinni podjąć też działania, które mają na celu nie tylko ułatwienie dochodzenia ewentualnych roszczeń, lecz również ustalenie odpowiedzialności i wypłatę odszkodowania przez zakład ubezpieczeń.

REKLAMA

Zgodnie z art. 16 ust. 2 w/wym. ustawy osoba uczestnicząca ubezpieczeniem jest zobowiązana do udzielenia pozostałym uczestnikom stłuczki niezbędnych informacji koniecznych do identyfikacji zakładu ubezpieczeń, łącznie z podaniem danych dotyczących zawartej umowy ubezpieczenia. Oprócz tego konieczne będzie niezwłoczne powiadomienie o zdarzenie samego zakładu ubezpieczeń.

W określonych sytuacjach należy pamiętać także o obowiązku wezwania Policji na miejsce zdarzenia. Udział Policji nie jest bowiem wymagany w każdym przypadku. Policja musi być obligatoryjnie wezwana na miejsce zdarzenia, jeżeli w wypadku obrażeń doznają jego uczestniczy lub też nastąpi śmierć uczestnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedopełnienie obowiązków

Podstawowe pytanie brzmi co w sytuacji, gdy nie dopełnimy obowiązków, które zostały przedstawione powyżej? Zgodnie z art. 17 ustawy o obowiązkowych ubezpieczenia OC w sytuacji, gdy takie zaniedbanie będzie skutkować powiększeniem lub też będzie miało wpływ na ustalenie istnienia lub zakresu odpowiedzialnego za zdarzenie, zakład ubezpieczeń może dochodzić zwrotu części wypłaconego odszkodowania.

Jak zatem widać niedopełnienie obowiązku nie będzie oznaczało, że odszkodowanie przepadnie. Negatywne skutki finansowe mogą nastąpić, jeżeli takie zaniedbanie przyczyni się do określonych następstw.

Ciężar udowodnienia faktu, że zaniedbanie powiększyło szkodę, czy utrudniło ustalenie odpowiedzialności będzie spoczywał na zakładzie ubezpieczeń.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA