Stłuczka a uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia
REKLAMA
REKLAMA
Jak powszechnie wiadomo ubezpieczenie OC ma na celu ochronę przed majątkowymi skutkami zdarzeń, za jakie ponosimy odpowiedzialność. Niemniej w sytuacji wypadku, którego sprawcą jest osoba trzecia, sam ten fakt nie wystarczy do uzyskania odszkodowania. W razie wypadku każdy jego uczestnik ma bowiem określone obowiązki.
REKLAMA
Zgodnie z art. 16 ustawy ubezpieczeniach obowiązkowych, osoba uczestnicząca w wypadku jest obowiązana do:
- przedsięwzięcia wszystkich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia, zapewnienia pomocy lekarskiej poszkodowanym, jak również zabezpieczenia mienia osób poszkodowanych;
- zapobieżenia, w miarę możliwości, zwiększenia się szkody;
- niezwłocznego powiadomienia Policji o zdarzeniu, o ile doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub do wypadku powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo.
Oprócz tego uczestnicy wypadku powinni podjąć też działania, które mają na celu nie tylko ułatwienie dochodzenia ewentualnych roszczeń, lecz również ustalenie odpowiedzialności i wypłatę odszkodowania przez zakład ubezpieczeń.
REKLAMA
Zgodnie z art. 16 ust. 2 w/wym. ustawy osoba uczestnicząca ubezpieczeniem jest zobowiązana do udzielenia pozostałym uczestnikom stłuczki niezbędnych informacji koniecznych do identyfikacji zakładu ubezpieczeń, łącznie z podaniem danych dotyczących zawartej umowy ubezpieczenia. Oprócz tego konieczne będzie niezwłoczne powiadomienie o zdarzenie samego zakładu ubezpieczeń.
W określonych sytuacjach należy pamiętać także o obowiązku wezwania Policji na miejsce zdarzenia. Udział Policji nie jest bowiem wymagany w każdym przypadku. Policja musi być obligatoryjnie wezwana na miejsce zdarzenia, jeżeli w wypadku obrażeń doznają jego uczestniczy lub też nastąpi śmierć uczestnika.
Niedopełnienie obowiązków
Podstawowe pytanie brzmi co w sytuacji, gdy nie dopełnimy obowiązków, które zostały przedstawione powyżej? Zgodnie z art. 17 ustawy o obowiązkowych ubezpieczenia OC w sytuacji, gdy takie zaniedbanie będzie skutkować powiększeniem lub też będzie miało wpływ na ustalenie istnienia lub zakresu odpowiedzialnego za zdarzenie, zakład ubezpieczeń może dochodzić zwrotu części wypłaconego odszkodowania.
Jak zatem widać niedopełnienie obowiązku nie będzie oznaczało, że odszkodowanie przepadnie. Negatywne skutki finansowe mogą nastąpić, jeżeli takie zaniedbanie przyczyni się do określonych następstw.
Ciężar udowodnienia faktu, że zaniedbanie powiększyło szkodę, czy utrudniło ustalenie odpowiedzialności będzie spoczywał na zakładzie ubezpieczeń.
Zobacz serwis: Ubezpieczenie pojazdu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.