Tablice rejestracyjne
REKLAMA
REKLAMA
Tablice rejestracyjne:
REKLAMA
Obecnie używane tablice rejestracyjne zostały wprowadzone 31 marca 2000r. po ostatniej reformie podziału administracyjnego kraju w 1999 r., a wydawane są od 1 maja 2000r. Zastąpiły one tablice starszego typu, czarne z białymi znakami, które są mniej czytelne w nocy. Nowe tablice pokryte są substancją silnie odbijającą światło. Obecny wzór tablic określa rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z 22 lipca 2002r.
Oznaczenia tablic rejestracyjnych wg województw. Niebieskie litery oznaczają jednostki rejestrujące Policji.
Wyróżnia się 6 rodzajów tablic rejestracyjnych:
- zwyczajne,
- tymczasowe,
- indywidualne,
- zabytkowe,
- dyplomatyczne,
- służb specjalnych.
REKLAMA
Pierwsza litera oznacza województwo, a 1 lub 2 następne – powiat. Jeżeli jest to jedna litera, jest to powiat grodzki (lub dzielnica Warszawy), jeżeli dwie – ziemski, ale istnieją odstępstwa od tej reguły. Po wyróżniku powiatu następuje wyróżnik pojazdu. Nie można w nim jednak stosować liter B, D, I, O, Z, zbyt podobnych do cyfr 8, 0, 1, 0, 2 (wiele powiatów nie stosuje się do tej zasady). Według rozporządzenia z 22 lipca 2002r., litery M i W mają teraz nieco inne kształty.
Pod koniec 2003 r. nowe tablice miała już ponad połowa pojazdów poruszających się po polskich drogach. Tablice wz. 1976r. tracą ważność przy zmianie właściciela pojazdu wyposażonego w takie tablice, zmiany miejsca zamieszkania właściciela lub sprzedaży pojazdu do innego powiatu. Nie ma jednak terminu ani obowiązku zmiany tablic na białe, gdyż z czasem prawie wszystkie będą miały nowe.
Niektóre powiaty stosują rejonizację tablic. Zdaniem niektórych pasjonatów tablic, jest to najlepszy sposób na wykorzystywanie pojemności rejestracyjnej, ułatwia także rejestrowanie pojazdów.
2 maja 2006r. wprowadzono unijny wzór tablic rejestracyjnych, gdzie 12 gwiazdek Unii Europejskiej zastąpiło polską flagę. Istnieje możliwość wymiany tablic z polską flagą na tablice z gwiazdkami UE przy zachowaniu starego numeru.
Wymiary tablic
- Samochodowe jednorzędowe (dla samochodów i przyczep) – 520 × 114mm
- Samochodowe dwurzędowe (dla ww. pojazdów jako tylne) – 305 × 214mm
- Motocyklowe (dla motocykli i ciągników rolniczych) – 190 × 150mm
- Motorowerowe (dla motorowerów) – 140 × 114mm
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.