REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odzyskaj VAT za samochód z kratką

Jeśli samochód spełnia warunki starych przepisów o VAT – wówczas odliczeniu w ramach korekty może podlegać zarówno podatek wliczony w cenę samego auta, jak i w paliwo.
Jeśli samochód spełnia warunki starych przepisów o VAT – wówczas odliczeniu w ramach korekty może podlegać zarówno podatek wliczony w cenę samego auta, jak i w paliwo.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kupiłeś samochód z kratką – nie udało ci się odzyskać pełnego VATu ? Nie mogłeś wykorzystać zwrotu za paliwo do takiego samochodu? Czas odzyskać część pieniędzy.

ETS broni kratki

Europejski Trybunał Sprawiedliwości po skierowaniu przez polski sąd pytania prejudycjalnego (mającego na celu wyjaśnienie kwestii prawnej przed wydaniem wyroku) wydał orzeczenie w sprawie zasad odliczania VATu. Konkretnie ETS zakwestionował WSZYSTKIE zmiany w zakresie możliwości dokonania odliczenia podatku VAT za samochody o wadze poniżej 3,5 tony dokonane po akcesji Polski do Unii Europejskiej.

REKLAMA

Podstawa orzeczenia

Na dzień 1 maja 2004 roku obowiązujące w Polsce przepisy pozwalały na pełne odliczenie VAT za tzw. samochody z kratką i za paliwo do nich. Zakładając rzecz jasna, że samochód był wykorzystywany w działalności gospodarczej podatnika VAT, zaś jego ładowność przekraczała 500 kg. Podobnie odliczeniu mogła polegać część raty leasingowej jeśli rzeczony samochód był użytkowany w oparciu o tę formę.

Zobacz również: Zwrot 425zł z opłaty za kartę pojazdu

REKLAMA

W 2004 roku przepisy zostały zaostrzone – wprowadzono tzw. wzór Lisaka – który pozwalał na odliczenie VAT jeśli samochód posiadał ładowność powyżej 697 kg (dla samochodu 5 osobowego). W następnie w 2005 roku przepisy ponownie zaostrzono – tym razem wprowadzając kwotę limitu zwrotu VAT za samochód (60% VAT – ale nie więcej niż 6 tys. zł) – a także odmawiając prawa do odliczenia paliwa dla samochodów z kratką. Ta ostatnia zmiana obowiązuje do tej pory.

W orzeczeniu ETS powołał się na artykuł 17 ust. 6 akapit drugi szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych. Zawiera on szczególne rozwiązanie – które nie pozwalało państwom członkowskim na dokonywanie rozszerzenia ograniczeń w odliczaniu VAT po dacie wejścia w życie ww. dyrektywy. Biorąc pod uwagę, iż weszła ona w życie w stosunku do Polski z datą naszej akcesji (1 maja 2004r.) – wszelkie zmiany dokonane po tym czasie – łamiące powyższy zakaz są niezgodne z dyrektywą. Dotyczy to zarówno wzoru Lisaka (mimo, iż wszedł w życie również 1 maja ) jak i dalszego ograniczenia z 2005r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy można odliczyć VAT za samochód osobowy?

Stąd z punktu widzenia prawa wspólnotowego – istotne i zgodne z dyrektywą są przepisy obowiązujące przed 1 maja 2004 r. – a więc pełne odliczenie zarówno VAT, jak i PALIWA dla samochodów „z kratką”. Skutki mogą być doniosłe… i bardzo kosztowne dla Państwa.

Skutki orzeczenia – czyli jak skorzystać na złagodzeniu przepisów

Zarówno samochody z kratką kupione przed zmianą przepisów w 2004, jak i te, od których nie można było skorzystać z pełnego zwolnienia po zmianie przepisów w 2005 roku – zgodnie z orzeczeniem ETS powinny umożliwiać odpisanie VAT w całości. Jedynym warunkiem jest wypełnianie norm obowiązujących przed 1 maja 2004r. (a więc „klasyczne” samochody z kratką, o dopuszczalnej ładowności przekraczającej 500 kg).

Po wspomnianym orzeczeniu ETS z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie C 414/07 osoby, które posiadały (lub posiadały by)prawo do odliczeń przed akcesją , a po zmianach podatkowych:

  •  nie mogły odpisać VAT w całości za samochód (po zmianach w 2005r.)
  •  nie mogły odpisać VAT w ogóle (po zmianach zarówno w 2004 jak i 2005r.)
  •  nie mogły odpisać VAT za paliwo (po zmianach 2004/ 2005)

Zobacz też: Zwrot 425 zł z opłaty za kartę pojazdu

Mogą dokonać korekty VAT !

Jeśli samochód spełnia warunki starych przepisów o VAT – wówczas odliczeniu w ramach korekty może podlegać zarówno podatek wliczony w cenę samego auta, jak i w paliwo. (o ile zachowały się faktury za dane miesiące).

Czas na złożenie korekty jest ograniczony w czasie. Zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy o VAT (o podatku od towarów i usług) termin ten upływa po 5 latach licząc od początku roku, w którym można było dokonać odpisu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

REKLAMA

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA