REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zwrot akcyzy za samochód sprowadzony z UE

Jeśli w okresie pomiędzy 01.04.2004 , a 30.11.2006 sprowadziłeś samochód z Unii Europejskiej, prawdopodobnie, w oparciu o prawo wspólnotowe przepłaciłeś akcyzę. Teraz możesz jej część odzyskać.
Jeśli w okresie pomiędzy 01.04.2004 , a 30.11.2006 sprowadziłeś samochód z Unii Europejskiej, prawdopodobnie, w oparciu o prawo wspólnotowe przepłaciłeś akcyzę. Teraz możesz jej część odzyskać.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli w okresie pomiędzy 01.04.2004 , a 30.11.2006 sprowadziłeś samochód z Unii Europejskiej, prawdopodobnie, w oparciu o prawo wspólnotowe przepłaciłeś akcyzę. Teraz możesz jej część odzyskać. Wyliczanie bowiem akcyzy w oparciu o wiek samochodu, zostało jakiś czas temu podważone przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Kogo dotyczy zwrot akcyzy ?

REKLAMA

Zwrot części akcyzy dotyczy:

 • właścicieli samochodów sprowadzonych z Unii Europejskiej w okresie od 01.05.2004 do 30.11.2007r.
 • samochodów, które w momencie nabycia były starsze niż, dwuletnie –  przy czym liczenie wieku, rozpoczyna się od roku produkcji.

 Zwrot akcyzy obejmuje nadpłatę – nie całość akcyzy.

Krok 1: Sprawdź czy przysługuje ci zwrot nadpłaty.

 Zobacz również: Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży?

Aby dowiedzieć się, czy, oraz w jakiej wysokości przysługuje nam zwrot akcyzy, należy dokonać pewnych obliczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 •  Odszukaj dokumenty celne dot. samochodu- ustal wysokość akcyzy jaką zapłaciłeś sprowadzając samochód. Wartość zapłaconej akcyzy jest podstawą do dalszych obliczeń.
 • Oblicz hipotetyczną kwotę akcyzy jaką zapłaciłbyś obecnie stosując wzór :
  • Dla samochodów o pojemności silnika powyżej 2000cm3
   • (X : 1,22 :1,136 ) x 0,136
  • Dla pozostałych pojazdów:
   • (X:1,22 : 1,031 ) x 0,031
 

Objaśnienie  wzoru:

- x  jest wartość ustalana na podstawie notowanej na rynku krajowym w miesiącu powstania obowiązku podatkowego-  średniej ceny zarejestrowanego na terytorium kraju samochodu osobowego tej samej marki, modelu, roku produkcji oraz - jeżeli jest to możliwe do ustalenia - z tym samym wyposażeniem i o przybliżonym stanie technicznym co nabyty.  

 Zważywszy na to, że ustalenie dokładnej ceny jest zdecydowanie utrudnione – zwłaszcza, że nikt nie prowadzi dokładnych wyliczeń cen wszystkich modeli samochodów – wyliczenia będą zawsze orientacyjne. Można też założyć, iż wartość nabytego samochodu jest średnią dla danego rodzaju. Wartość wskazana nie powinna znacznie odbiegać od wartości samochodu, wskazanej przy płatności akcyzy.

Zobacz też: Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu

 - dzielenie przez 1,22 – ma na celu odliczenie od wartości samochodu podatku VAT

- dzielenie przez 1,136 (lub 1, 031) – ma na celu odliczenie wartości podatku akcyzowego (na obecne warunki).

- mnożenie przez  1,136 (lub 1, 031) – ma na celu wyliczenie kwoty akcyzy, która została by zapłacona obecnie.

 3. Od zapłaconej akcyzy odliczamy wartość wyliczoną zgodnie z powyższymi zasadami. Jeśli wartość jest dodatnia – możemy wnieść o zwrot różnicy.

 Krok 2: Składamy wniosek

 Podatnik musi złożyć wniosek do Naczelnika Urzędu Celnego właściwego ze względu na miejsce zapłaty pierwotnej akcyzy.

 Zobacz również: Mazda 3 dla oszczędnych

Ministerstwo do tej pory nie przedstawiło wzoru odpowiedniego wniosku, stąd należy go sporządzić samemu (np. zgodnie z poniższymi wskazówkami).

Warszawa dnia .............

 Jan Kowalski

ul. Zamiejska 2

33-222 Warszawa

Do Naczelnika II Urzędu Celnego w Warszawie

 ul. Utrata 4

Warszawa

 Wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku akcyzowego i oprocentowania.

W oparciu o art. 72 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r, nr 8 poz. 60 ze zm.) oraz ustawę o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego, lub importu samochodu osobowego (Dz. U. z 2008r. , nr 118, poz. 745) wnoszę o :

 • stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym w wysokości …………
 • Naliczenie odsetek od ww. kwoty
 • Zwrot kwoty nadpłaty.

Uzasadnienie

W dniu …..nabyłem  w …….. [kraj] samochodu osobowego marki …… model ……….. z [rok produkcji] , o pojemności silnika ……………..  za kwotę ……….. .  
Pobrana akcyza wyniosła ………………….. zł .  
Dowód: umowa (lub rachunek, faktura – mogą być kserokopiami).

W oparciu o ustawę o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym […] wartość akcyzy powinna wynieść

 X (śr. Wartość sam- patrz kr 1) :  1,22 :1,136 ) x 0,136 = ……….. zł. Stąd różnica pomiędzy zapłaconą a wymaganą akcyzą  wynosi ……….. .

Srednia wartość samochodu marki ..... model ....... z roku ...... na terenie Polski wyniosła w miesiącu powstania obowiązku podatkowego : ............... zł. 

Dowody :

 • Dowód (kserokopia) uiszczenia podatku akcyzowego
 • Podstawa wyliczenia wartości średniej samochodu wskazanej w miesiącu nabycia (np. w oparciu o katalogi, oferty z serwisów internetowych itp.).

Wniosek należy podpisać.

O wniosek może ubiegać osoba, która zapłaciła podatek – nawet jeśli nie jest już właścicielem samochodu.

Zobacz również: Jak postąpić w przypadku podwojonego ubezpieczenia OC?

Co jeśli już wniosłeś o zwrot akcyzy przed wejściem w życie ustawy?

Osoby, które już wniosły o zwrot akcyzy (w oparciu orzeczenie ETS z dnia 18.01.2007r. sygn. akt C-313/05) mogą domagać się wznowienia postępowania. Jest to rzecz jasna opłacalne, jedynie jeśli w oparciu o obliczenia ustawowe, można uzyskać wyższy zwrot akcyzy.

Termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania upływa w ciągu 30 dni daty wejścia w życie ustawy, a  więc : 19 sierpnia 2008 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

REKLAMA

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

REKLAMA