Kurorty narciarskie: Słowacja
REKLAMA
REKLAMA
O tym, co warto wiedzieć przed przekroczeniem granicy przeczytasz tutaj:
REKLAMA
Zobacz też: Samochodem na narty: Słowacja
Čertovica
Popularny, choć niewielki ośrodek narciarski, położony w Niskich Tatrach, na północnych zboczach Čertovej svadby (1463 m n.p.m.). Čertovica oferuje przede wszystkim trudne i średnio-trudne trasy, ale każdy może się odnaleźć na stokach w tej okolicy. Ze względu na trasy usytuowane na północnych zboczach, pokrywa śnieżna utrzymuje się długo i wydłuża sezon trwający od października, do końca kwietnia. Kiedy zabraknie śniegu, najczęściej uczęszczane trasy mogą być sztucznie dośnieżane. Kurort oferuje ok. 7 km tras, 6 wyciągów, co nie stanowi zawrotnej liczby, ale położenie na trasie między Liptowem i Spiszem, czyni go atrakcyjnym. Oprócz nart można tu zwyczajnie pospacerować, uprawiać snowboard, a także taternictwo. Ciekawa, ludowa architektura w pobliskich wioskach Niżna Boca i Wyżna Boca jest warta zobaczenia.
Donovaly
Nowoczesny ośrodek położony w pasmach Wielka Fatra i Niskie Tatry, niedaleko Bańskiej Bystrzycy. Zapewnia aktywny wypoczynek turystom w ciągu całego roku. Piękno przyrody oraz źródła termalne pozwalają na prawdziwy wypoczynek wśród górskich krajobrazów. Położony na głównej trasie z Rużomberka do Bańskiej Bystrzycy teren narciarski należy do najlepiej zorganizowanych i dynamicznie rozwijających się kurortów na Słowacji. Doświadczeni i początkujący narciarze odnajdą się na zróżnicowanych trasach zjazdowych, biegowych i slalomowych, liczących łącznie 11 km i skorzystają z 16 wyciągów. Większa część może być w razie potrzeby sztucznie dośnieżona, a wieczorami oświetlona. Dla snowboardzistów przygotowano bogaty w przeszkody snowpark, będący najstarszym tego typu obiektem w całej Słowacji. Zakwaterowanie możliwe w kwaterach prywatnych, ale przede wszystkim w hotelach, nie oferujących tanich pokoi, ale stawiających na wysoki standard. O zaplecze techniczne dbają wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie, a atrakcji dostarczają zajęcia po nartach. Należą do nich m.in. paralotniarstwo zimowe, wyścigi psich zaprzęgów oraz zjazdy pontonem. W kurorcie jest także tor saneczkowy, lodowisko oraz teren bajkowy świat – Habakuk. Poza tym warto odwiedzić dwa pobliskie miasta Rużomberk (z zachwycającą starówką) i Bańską Bystrzycę (z licznymi zabytkami). A po szaleństwach na stoku odprężyć się w pubie lub podczas imprezy na świeżym powietrzu. W sezonie 2011/2012 otwarty zostanie największy dziecięcy FUN PARK w Europie Środkowej. Rozbudowany i unowocześniony teren oferuje dzieciom 7 ski-passów, karuzele, tereny do nauki jazdy na nartach i zabawy w śniegu. Czas dzieciom będą animowały maskotki.
Zobacz też: Co warto mieć w aucie jadąc na narty?
Jasná – Chopok
Położony w centrum Słowacji kurort, oferujący gościom doskonałe warunki do uprawiania sportu. Świetne, naturalne warunki śniegowe i ukształtowanie terenu umożliwiły szybki rozwój ośrodka, który dysponuje obecnie ponad 30 km tras (w większości oświetlonych), od bardzo łatwych przeznaczonych dla rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem, kończąc na wymagających zawodowcach. Dośnieżanie tras wspomaga naturę w utrzymaniu sezonu od początku grudnia do końca kwietnia. Północne i południowe stoki różnią się poziomem trudności i oczywiście nasłonecznieniem. Zróżnicowanie to stanowi jednak zdecydowany plus tego terenu. Na południowym zboczu Chopoka przygotowano trasy do zjazdów freeridowych, a w Otupnym snowpark do akrobacji narciarskich. W okolicy znajduje się także duży, (do otwarcia parku w Donovaly największy) park zimowych zabaw dla najmłodszych narciarzy. Mają oni tu zapewnioną świetną zabawę połączoną z nauką. Poza nartami warto spróbować innych aktywności. W ofercie znajdują się: paragliding, skifox, snowscooter, snowbike i kitewing. Poza tym na narciarzy czeka też park linowy i miejsce do paintballu. Baseny termalne w miejscowościach Basenowa i Tatralandia dbają o dobre samopoczucie, a park rozrywki dla dzieci i dorosłych Tatralandia (oddalony 20 min. jazdy autem od ośrodka) zapewnia odpowiednią dawkę adrenaliny i dobrej zabawy dla całej rodziny. Wypożyczalnie dysponują nowoczesną i szeroką ofertą sprzętu narciarskiego do snowboardu, nart freeride i freestyle. Restauracje i puby na stokach dbają o dobry nastrój turystów. Do dyspozycji narciarzy przygotowano rozległe tereny do parkowania.
Makov
Kameralny ośrodek na północy kraju, na terenie parku krajobrazowego Kysuce. Szczególnie popularny wśród rodzin z dziećmi. Dysponuje sześcioma szerokimi trasami o średnim i niskim stopniu trudności, o długości ponad 6 km, z czego tylko 1/6 jest oświetlona i umożliwia wieczorną jazdę. Wyciągi i restauracje znajdują się blisko stoków. Do dyspozycji gości jest wypożyczalnia nart, a na dzieci czeka SKI FUN park z atrakcjami i teren do nauki jazdy na nartach. W pobliżu znajduje się także lodowisko.
Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy
Zuberec
Położony u stóp szczytu Brestowá (1902 m n.p.m.) ośrodek w Tatrach Zachodnich. Dzieli się na trzy tereny narciarskie: Janovky, Spálená – Zverovka i Milotin. Janovky obejmuje ścisłe centrum i posiada przede wszystkim łatwe, szerokie stoki, z trzema wyciągami, dzięki czemu cieszy się popularnością wśród rodzin z dziećmi i początkujących użytkowników nart. Spálená – Zverovka i Milotin to bardzo urozmaicone tereny pod względem trudności, zapraszające przekrojowo każdego narciarza, niezależnie od jego umiejętności. Najdłuższe trasy znajdują się jednak na obszarze Janovky, a łącznie liczą ok. 8 km. Część z nich jest oświetlona i może być sztucznie naśnieżana. Narciarze biegowi znajdą dla siebie kilka kilometrów tras. Na dzieci i początkujących czekają instruktorzy ze szkółki narciarskiej i snowboardowej. Po szusowaniu na stoku warto odwiedzić Muzeum Wsi Orawskiej w Brestová, zaliczanego do najładniejszych muzeów architektury ludowej z Europie, AquaPark Tatralandia (odległy o ok. 30 km) oraz baseny termalne w miejscowości Bešeňova i zamek orawski(ok. 30 km). Ciekawym punktem na trasie zwiedzania są również Jaskinie Demianowskie, położone ok. 40 km od Zuberca. Często odbywają się w okolicy ciekawe i kolorowe festiwale folklorystyczne. Sezon narciarski trwa tu od połowy listopada do końca kwietnia. Ze względu na to, że Zuberec leży ok. 30 km od polskiej granicy, jest popularny wśród Polaków.
Wielka Racza
Znany od dawna i lubiany przez międzynarodowych turystów ośrodek narciarki w Beskidzie Żywieckim. Często odwiedzany przez Polaków z związku z bliskim położeniem i nowoczesnością. Łączna długość tras zjazdowych, (które mogą zostać sztucznie nasnieżone) jakimi ośrodek dysponuje, wynosi ok. 14 km. Nie brakuje też terenów do uprawiania snowboardu i narciarstwa biegowego (ok. 10 km). Ciekawe położenie i piękne widoki, a także szeroka baza noclegowa i zróżnicowane, niekiedy wymagające trasy, przyciągają miłośników szaleństw na stokach. Północno-zachodnie stoki chronią przed wiatrem, trasy i snowpark czekają na entuzjastów freestyle, a szkółki i wypożyczalnie zapewniają niezbędne usługi. Atrakcją jest funpark oraz tor saneczkowy i bobsleje, lodowisko, ski-alpinistyka i wiele innych. O najmłodszych zadbają instruktorzy ze szkółki, na bezpiecznym wyciągu i specjalnej trasie zjazdowej. Jednym z mankamentów kurortu jest spory tłok w szczycie sezonu.
Zobacz też: Samochodem na narty: Włochy
Orava Snow
Najzimniejszy słowacki ośrodek na polsko-słowackim pograniczu, leżący w dolinie Oravskiej Lesnej. Sezon narciarski trwa tu od października do połowy maja, bo śnieg jest częstym i mile widzianym gościem w tym rejonie. Szerokie, różnorodne i dobrze utrzymane stoki pozwalają na szaleństwa na niezatłoczonych trasach i doskonalenie swoich umiejętności w komfortowych warunkach i ćwiczenia akrobacji na terenie snowparku. Atrakcyjne miejsce dla rodzin z dziećmi, pozwalające także na obserwację piękna przyrody, również z dostępnych punktów widokowych. Poza tym można wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem lub saniami, albo pojeździć na łyżwach. O początkujących i dzieci dbają instruktorzy, a wypożyczalnie zapewniają zaopatrzenie w sprzęt.
Jasenska Dolina
Całoroczny ośrodek rekreacyjny, położony w paśmie Wielkiej Fatry. Składa się ze stacji: Kašová i Lehota. W dolinie raj dla siebie znajdą przede wszystkim początkujący i mniej zaawansowani narciarze, dłuższe i trudniejsze trasy można znaleźć w Lehocie. Na dośnieżanych, oświetlonych trasach można szusować bez przeszkód i specjalnych tłoków, do końca marca. Nie zapomniano o stokach dla snowboardzistów i tras dla biegaczy (ok.. 8 km). Bezpłatne parkingi, łatwy dojazd i ciekawa okolica, decydują o coraz większej atrakcyjności centrum na mapie zimowych ośrodków narciarskich na Słowacji. Kurort umożliwia też spróbowanie swoich sił w snowtubingu i łyżwiarstwie.
Zobacz też: Jak przewieźć narty samochodem?
Ždiar - Strednica
Wioska we wschodniej części Tatr Wysokich, leżąca 10 km od przejścia granicznego w łysej Polanie. Teren o dobrych warunkach narciarskich, polecany dla rodzin z dziećmi i niezwykle popularny wśród Polaków. Mogą oni bez problemu nocować po polskiej stronie i dojechać pod sam stok, by rozpocząć jazdę. Ze względu na przewagę łatwych tras idealny na naukę jazdy na nartach. Dla fanów nart biegowych przygotowano długie, urozmaicone odcinki, a miłośnicy zwiedzania mogą podziwiać architekturę ludową w okolicy czy spojrzeć na Tatry Bielskie z tarasu widokowego. Dla aktywnych dostępny jest tor saneczkowy, tor tubingowy, paralotnie oraz możliwość uprawiania snowraftingu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.