REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurorty narciarskie: Czechy

Izabela Miernikiewicz
Do Czech jest niedaleko, a ceny są konkurencyjne w porównaniu z np. Francją czy Szwajcarią.
Do Czech jest niedaleko, a ceny są konkurencyjne w porównaniu z np. Francją czy Szwajcarią.

REKLAMA

REKLAMA

W naszym podróżowaniu po europejskich kurortach narciarskich tym razem wybierzmy się do naszych południowych sąsiadów, Czechów. Czeskie ośrodki narciarskie przyciągają turystów dobrymi warunkami narciarskimi, obecnością źródeł termalnych, a przede wszystkim tym, że Czechy należą już do Unii Europejskiej.

Istotne informacje jak poruszać się po czeskich drogach znajdziesz tutaj:

REKLAMA

Zobacz też: Samochodem na narty: Czechy

Pec pod Sněžkou

Najczęściej odwiedzany odwiedzany przez międzynarodowych turystów, położony we wschodniej części Karkonoszy ośrodek narciarski. Znajduje się u podnóża Śnieżki. Pec pod Sněžkou znany jest przede wszystkim jako punkt wyjściowy na najwyższą górę Republiki Czeskiej - Śnieżkę. Z Pece prowadzi wyciąg krzesełkowy na Różową górę, a następnie na szczyt Śnieżki. Śniegu jest tutaj pod dostatkiem, nawet przez 6 miesięcy w roku. Kurort dysponuje trasami o różnorodnym stopniu trudności, zaczynając od łączek dla dzieci, do trudnych zjazdów dla zapalonych narciarzy. W ośrodku nie brakuje też oświetlonych stoków. Pec pod Skonu zapewnia gościom szeroki zakres usług, od szerokiej bazy noclegowej po wiele wypożyczalni sprzętu.

Zobacz też: Dla kogo jest paszport tymczasowy i jak go uzyskać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rokytnice nad Jizerou

Położony w Karkonoszach kurort łączący ośrodki narciarskie Horní Domky i Studenov. Najbardziej popularny jest większy z nich, Horní Domky, dysponujący szerokimi zjazdami, przyciągającymi w szczególności rodziny i snowboardzistów. Można tu skorzystać z jednego z najdłuższych zjazdów w Karkonoszach, który ma 600 m różnicy poziomów na zróżnicowanej trasie. Dzięki armatkom śnieżnym trasy są przygotowane dla narciarzy w każdym dnia sezonu. Na odwiedzających czeka także ośrodek rekreacyjny, pozwalający odpocząć po szaleństwach na stoku. Nie ma problemu z wypożyczeniem sprzętu, czy jego serwisowaniem. Coś dla siebie znajdą tu również narciarze biegowi. W ośrodku można zjeżdżać na nadmuchanych pontonach w sztucznie zbudowanym torze śnieżnym, tzw. snowtubing. Wesołe spędzenie czasu po nartach zapewniają liczne knajpki, restauracje i dyskoteki, a Infocentrum udzieli wszelkich niezbędnych informacji, jakich potrzebuje narciarz w okolicy, od cenników i informacji na temat warunków narciarskich, do możliwości skorzystania z wycieczek z przewodnikiem po atrakcyjnych miejscach regionu.

Do Rokytnic można dojechać  od strony Harrachova (z Polski przekracza się granicę w Jakuszycach) albo od strony Jabloneca, Vrchlabi i Trutnova (z Polski jadąc przez Lubawkę).

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Černá hora - Janské Lázně

Dynamicznie rozwijający się ośrodek sportów zimowych i jednocześnie uzdrowisko, we wschodniej części Karkonoszy pod Czarną Górą. W sezonie panują doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych na długich trasach zjazdowych.  Przeważają trasy dla początkujących narciarzy zjazdowych i snowboardzistów, ale narciarze biegowi też nie mają na co narzekać, ponieważ czekają na nich trasy liczące łącznie ponad 50 km. Dla rodzin z dziećmi przygotowano szkółkę narciarką, plac zabaw oraz stadninę koni, gdzie najmłodsi mogą poobcować ze zwierzętami i spróbować swoich sił w jeździe konnej. W sezonie zimowym między ośrodkami Jánské Lázně, Svoboda nad Úpou oraz Pec pod Sněžkou kursuje bezpłatny Skibus, w okolicy ok. 500 m od ośrodka znajduje się parking dla narciarzy. W uzdrowisku można skorzystać z leczniczych wód geotermalnych, oferty Aqua parku, nauczyć się jazdy na nartach w szkółkach, albo wybrać się na przejażdżkę saniami. Tu można zdecydować czy chcemy całodziennej jazdy po okolicy, czy wieczornej przejażdżki z pochodniami.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?

Harrachov

Ośrodek narciarski znajdujący się w zachodniej części Karkonoszy, graniczącej z Górami Izerskimi, położony w dolinie rzeki Mumlava. Znany przede wszystkim z tego, że odbywają się tutaj Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich. Jest doskonale przygotowany pod tym względem, ponieważ posiada 8 skoczni narciarskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych trenujących ten sport. Ośrodek przygotował kilka sztucznie naśnieżanych tras zjazdowych z Czarciej Góry , dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania. Na szczyt można wjechać dwoma kolejkami krzesełkowymi. Dobrze przygotowane są także trasy dla narciarzy biegowych, zaplecze instruktorskie dla początkujących i dzieci oraz wypożyczalnie sprzętu. Bardzo dobre połączenie kolejowe i skibusowe ma Harrachov z polską Szklarską Porębą, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym ośrodkiem dla narciarzy z Polski i tych wypoczywających u nas. Oprócz sportów typowo zimowych, na terenie ośrodka można skorzystać z jazdy bobslejami, golfa, bowlingu, latania zaczepowego. Interesującą atrakcją są muzea, browar, kolejki oraz huta szkła. Z miejscowości można także wybrać się na zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem, by zobaczyć atrakcje znajdujące się w okolicy, poza Harrachovem. Przyciąga tu także bogate życie nocne, podczas którego nie ma możliwości się nudzić. Poza tym kurort organizuje szeroką gamę imprez i eventów cyklicznych. Jako ośrodek aktywnego wypoczynku jest często odwiedzany także latem.

Zobacz też: Samochodem na narty: Słowacja

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr, Horní Mísečky

Uznawany za stolicę czeskich sportów zimowych i porównywany często z Zakopanem. Największy ośrodek sportów zimowych. Cały kurort składa się z kilku mniejszych części: Svatý Petr - Hromovka, Medvědín, Horní Mísečky, wyciąg narciarski Davidovka i Labská oraz wyciągi Horal i Krakano.  Ze względu na duży Snowpark, chętnie odwiedzany i polecany dla snowboardzistów. Odbywają się tutaj najważniejsze zawody sportowe w tej dyscyplinie w Czechach. Kurort oferuje swoim gościom ponad 20 km tras zjazdowych, utrzymanych na dobrym poziomie i wspomaganych w razie potrzeby sztucznym śniegiem, dogodne warunki dla początkujących i kadrę instruktorską na wysokim poziomie, oświetlone trasy(w tym najdłuższe wieczorne szusowanie na trasach w Czechach). Na narciarzy biegowych czeka tych tras łącznie ponad 100 km. Spore zaplecze dla rodzin z dziećmi: szkółki narciarskie dla dzieci od 3 lat, oferujące także całodzienny program opieki i nauki jazdy dla maluchów, SKI & FUN PARK dla dzieci i FIS SnowKidz Park Špindlerův Mlýn, obydwa z przedszkolem narciarskim. Świetnie przygotowane wieczorne  życie towarzyskie oraz oferta apres-ski: tor saneczkowy (ok. 4 km), letni tor bobslejowy, snowtubing dla dzieci i dorosłych, lodowisko, paragliding, ściana do wspinaczki górskiej. Poza tym w ofercie znajdują się: jazda na saniach po okolicznych ośrodkach, wycieczki do Pragi i Liberca. Ośrodek Svatý Petr jest najbardziej znanym centrum życia sportowego w Špindlerovym Młynie, gdzie corocznie odbywa się wiele imprez sportowych, m.in. zawody Pucharu Świata i Europy.

Ramzová

Jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Morawach. Ośrodek oferuje ponad 8 km tras zjazdowych obsługiwanych przez 3 kolejki i 4 wyciągi. Długie trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności dla narciarzy zjazdowych i biegowych oraz bliskość dwóch innych ośrodków Ostružná i Petříkov to plus dla niego. Niestety nie ma możliwości sztucznego zaśnieżania. Trasy dla snowboardzistów są, snowpark znajduje się w pobliskim ośrodku. Dla dzieci oferowana jest szkółka i plac zabaw. Po nartach lub zamiast nich można skorzystać z basenu, kortów tenisowych, lotu paralotnią oraz snowtubingu. Szczególnie często odwiedzany przez Czechów, Polaków, Niemców i Holendrów.  Sezon narciarski trwa tu od końca grudnia do połowy marca.

Zobacz też: Samochodem na narty do Polski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

REKLAMA

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA