REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hongkong

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

 

Od 1842 r. do 1 lipca 1997 r. kolonia brytyjska. Pod zwierzchnictwo Chin Hongkong przeszedł jako Specjalny Region Administracyjny funkcjonujący na zasadach „jedno państwo – dwa systemy”. W praktyce oznacza to, że Hongkong ma własną ustawę zasadniczą (Basic Law), własną flagę i szeroki zakres autonomii – własny system polityczny, gospodarczy, monetarny, edukacyjny, własne sądownictwo – z wyjątkiem polityki zagranicznej i obrony, za które to sfery odpowiada centralny rząd w Pekinie.

REKLAMA

Wiza, przepisy wjazdowe

REKLAMA

Obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy (nielegalne podjęcie pracy zagrożone jest karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 000 HKD) oraz udających się do Hongkongu na pobyt stały.

Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać bezpłatnie w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (6-7/F Lower Block, China Resources Building, 26 Harbour Rd). Na wizę czeka się ok. 2 dni roboczych. Szybciej można ją uzyskać za odpłatnością 100 HKD w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). Tam też w ciągu kilku godzin można otrzymać wizę w trybie ekspresowym za 300 HKD. Osoby przybywające do Hongkongu z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w China Visa Office. Możliwe jest uzyskanie „od ręki” na przejściu granicznym 5-dniowej, bezpłatnej wizy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Shenzhen położonej na granicy z Hongkongiem.

W zasadzie nie wymaga się okazywania środków finansowych na granicy. Wymóg ten może jednak być zastosowany w przypadkach szczególnych, np. przy kolejnym przekraczaniu granicy przez osoby, które poprzednio okazały się niewypłacalne. Przy wyjeździe obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 120 HKD.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy celne

Wwóz i wywóz środków płatniczych odbywa się bez ograniczeń. Hongkong jest obszarem wolnocłowym – cła pobierane są wyłącznie za alkohol, papierosy, importowane kosmetyki, samochody i paliwa. Zabrania się wwożenia oraz wywożenia bez specjalnej zgody takich artykułów jak broń i amunicja, kość słoniowa, lekarstwa, mięso, a także zwierząt i roślin.

Przepisy prawne

Posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków powoduje odmowę wjazdu do Hongkongu, a przewożenie narkotyków w większych ilościach zagrożone jest karą dożywotniego więzienia. Aktualną informację celną można uzyskać na internetowej stronie Departamentu Ceł i Akcyzy: www.info.gov.hk/customs.

Meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego, jednakże przy ubieganiu się o zgodę na przedłużenie pobytu należy podać w formularzu adres miejscowy.

Ubezpieczenie

Choć ubezpieczenia nie są obowiązkowe, warto się ubezpieczyć, bo leczenie jest w Hongkongu drogie. Honorowane są polisy tych towarzystw ubezpieczeniowych, które mają partnerów zagranicznych o międzynarodowej renomie. Wykupienie ubezpieczenia może być wymagane od osób w starszym wieku, szczególnie tych, które ukończyły 80 lat.

Szczepienia, służba zdrowia

REKLAMA

Nie wymaga się szczepień ochronnych. Sporadycznie mogą wystąpić zatrucia pokarmowe związane ze spożywaniem produktów morskiego pochodzenia, a także przypadki dengi – choroby krwi (podobnej do gorączki ebola) wywołanej ukąszeniem komara. Ponieważ w tym rejonie Azji zwiększyło się zagrożenie ptasią grypą, wprowadzono surową kontrolę żywności oraz stanu zdrowia osób przybywających z zagranicy, co jak dotąd skutecznie zapobiega wybuchowi epidemii tej choroby na obszarze Hongkongu (przypadki zachorowań na ptasią grypę jak dotąd tu nie wystąpiły). Można się jednak zaszczepić, zgodnie z zaleceniami lekarza naczelnego MSZ, przeciw tzw. grypie sezonowej. Wzrosła też troska o czystość: zaśmiecanie zagrożone jest bardzo wysokimi karami. W wielu miejscach publicznych i we wszystkich lokalach gastronomicznych obowiązuje zakaz palenia papierosów. Łamanie zakazów grozi wysokimi grzywnami, a nawet aresztem.

Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, a szpitale oferują usługi na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, a leczenie ambulatoryjne np. złamanej kończyny może kosztować ponad 1000 USD. Koszt pobytu w szpitalu zależy od jego standardu i zastosowanego leczenia (zabiegi, leki, korzystanie z wyposażenia szpitalnego). Szpitale i lekarze na ogół nie akceptują kart kredytowych, wymagają opłaty gotówką.

W związku z częstymi alertami SARS może się zdarzyć, że do Hongkongu nie zostaną wpuszczone osoby z podwyższoną temperaturą, którą w punktach granicznych mierzą specjalne czujniki.

Informacje dla kierowców

W Hongkongu obowiązuje lewostronny ruch kołowy. Prawo jazdy polskie ani międzynarodowe nie są honorowane.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością jest niewielkie i ogranicza się głównie do kradzieży kieszonkowych.

Przydatne informacje

• Szczegółowe i aktualne informacje turystyczne na temat Hongkongu można uzyskać na stronie internetowej Hong Kong Tourist Association: www.hkta.org.

Waluta: dolar hongkoński (HKD), HKD = 100 centów;
1 USD = 7,77 HKD
Język urzędowy: chiński (dialekt kantoński), angielski

Źródła: MSZ

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA