Przed podróżą samochodem do Włoch
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy wjazdowe
REKLAMA
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Włoskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (nowego i starego wzoru – ten drugi ważny do końca 2007 r.). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia).
REKLAMA
W przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu we Włoszech bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu otrzymuje też członek rodziny obywatela UE, niezależnie od jego przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie z uwagi na zasady polityki bezpieczeństwa i zdrowia publicznego.
Zobacz też: Samochodem do Włoch
Pobyt powyżej 90 dni. Prawo pobytu na okres przekraczający trzy miesiące uzyskują obywatele UE:
• zatrudnieni lub prowadzący działalność gospodarczą w goszczącym państwie członkowskim;
• mający wystarczające środki utrzymania dla siebie i członków swojej rodziny, aby nie stanowić podczas swego pobytu obciążenia dla systemu pomocy społecznej goszczącego państwa członkowskiego, oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne;
• przybyli do goszczącego państwa członkowskiego w celu podjęcia nauki, w tym szkolenia zawodowego, oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne i środki finansowe na swoje utrzymanie.
W przypadku takiego pobytu państwa członkowskie mogą wymagać od obywateli UE jedynie zarejestrowania się w urzędzie właściwym dla miejsca pobytu i uzyskania dowodu zarejestrowania się.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują we Włoszech?
REKLAMA
Planując we Włoszech pobyt dłuższy niż 3 miesiące, należy wystąpić do właściwej terytorialnie komendy policji (Questura) o kartę pobytu obywatela UE. Obywatele RP ubiegający się o wydanie lub odnowienie karty pobytu obywatela UE mogą składać dokumentację zarówno za pośrednictwem poczty, jak też w Biurze ds. Cudzoziemców właściwej terytorialnie komendy policji. Szczegóły: www.portaleimmigrazione.it.
Dodatkowe informacje w wersji elektronicznej dostępne są na stronie internetowej Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Rzymie: www.infopolonia.it, a także Wydziału Konsularnego: www.consolatopolacco.it, oraz na stronach MSZ: www.msz.gov.pl w dziale Informacje konsularne – „Informacje dla obywateli polskich wyjeżdżających do innych krajów UE/EOG”.
Przepisy celne
Nie ma ograniczeń przy wwozie pieniędzy, ale w przypadku dużych sum podczas kontroli granicznej mogą być wymagane dodatkowe wyjaśnienia. Wywieźć w gotówce można do 10 tys. EUR.
Przywóz zwierząt domowych. Od 1 października 2004 r. zwierzęta domowe towarzyszące właścicielom w podróży do państw Unii Europejskiej muszą mieć paszporty, co jest wymogiem prawa unijnego. Do wyrobienia paszportu z emblematami UE potrzebne są dokumenty zawierające dane o właścicielu oraz informacje na temat zwierzęcia. Niezbędne jest także przedstawienie zaświadczenia o szczepieniach zwierzęcia i przebytych chorobach. Zwierzę musi mieć identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia będzie odnotowane w paszporcie. Paszporty wydają lecznice weterynaryjne, których spis znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Te same zasady obowiązują w podróżach z psami i kotami do sąsiednich państw nie należących do UE, ale mających te same standardy ochrony przed wścieklizną, tzn. do Watykanu i San Marino.
Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Włoszech?
Przepisy prawne
Przestępstwa narkotykowe zagrożone są we Włoszech karą pozbawienia wolności w różnym wymiarze (od roku do 22 lat) oraz karą pieniężną. Karane jest kupowanie sprzedawanych na ulicach podrabianych artykułów znanych marek światowych (nawet do 3 tys. EUR).
Meldunek
Istnieje obowiązek meldunkowy, ale dopełnić go powinien obywatel włoski zapraszający cudzoziemca. Musi on w ciągu 48 godzin zgłosić na miejscowej policji pobyt cudzoziemca i podać dokładny adres.
Zobacz też: Kurorty narciarskie: Włochy
Szczepienia, służba zdrowia
We Włoszech nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane szczepienia. Osoby płacące składki na NFZ mają prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza we Włoszech, należy zabrać dokument potwierdzający ubezpieczenie, tzn. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zastąpiła dotychczasowy druk E-111. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ). Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jest bezpłatna. Jeśli lekarz zleci badania specjalistyczne, pobierana jest zryczałtowana opłata, ustalana niezależnie przez władze każdego regionu. W nagłych przypadkach i w dni wolne od pracy można zgłaszać się do przyszpitalnych ambulatoriów. Jeśli lekarz stwierdzi, że sytuacja wymagała pilnej interwencji, świadczenie jest bezpłatne. Obywatele polscy podejmujący studia we Włoszech są uprawnieni do korzystania ze wszystkich usług medycznych niezbędnych do tego, by stan ich zdrowia nie pogorszył się przez okres studiów. To oznacza, że mogą leczyć się nie tylko w przypadkach nagłych (jak turyści), ale otrzymują pomoc w każdej potrzebie zdrowotnej (np. w chorobie przewlekłej), mogą wykonać na koszt ubezpieczalni niezbędne badania okresowe lub korzystać z porad lekarzy specjalistów. Wyjeżdżając, należy zabrać ze sobą wystawione przez NFZ zaświadczenie o ubezpieczeniu na druku E-128.
We Włoszech można korzystać ze świadczeń placówek państwowej służby zdrowia (Servizio Sanitario Nazionale, S.S.N.). Listę tych placówek można uzyskać w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale). W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla turystów (Servizio di guardia turistica, Servizio di guardia medica estiva). Opłaty za świadczenia zdrowotne: wizyta u lekarza – do 36 EUR (za poradę lub badanie). Leczenie szpitalne jest bezpłatne, chyba że pacjent wybierze salę o podwyższonym standardzie. Za niektóre leki na receptę trzeba zapłacić wyłącznie niewielką opłatę ryczałtową (do 3,10 EUR), za pozostałe trzeba zapłacić pełną lub częściową cenę (na pełną odpłatność wskazuje słowo ticket na rachunku). Zniżki lub całkowite zwolnienie z opłat przysługują m.in. niepełnosprawnym, dzieciom do lat 6, niewidomym i głuchoniemym, przewlekle chorym oraz kobietom w ciąży. Do wystawienia recepty objętej refundacją uprawniony jest lekarz praktykujący w państwowej służbie zdrowia. Niezbędnymi dokumentami do uzyskania zwrotu kosztów leczenia są oryginały rachunków, dowody zapłaty i metki z ceną z opakowań lekarstw. Numer pogotowia ratunkowego – 118. Informacje można uzyskać w lokalnych urzędach ds. opieki zdrowotnej – Azienda Sanitaria Locale (ASL). Instytucja łącznikowa: Ministero della Salute, DG RUERI Ufficio II, Piazzale dell’Industria, 20, 00144 Roma, Italia.
Zobacz też: Samochodem na narty: Włochy
Informacje dla kierowców
Prawo jazdy (zarówno starego, jak i nowego wzoru) wydane przez władze polskie uprawnia do prowadzenia pojazdu we Włoszech i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie lub przepisami krajowymi. Obywatel polski mający miejsce zamieszkania we Włoszech może wymienić prawo jazdy na nowe, wspólnotowe, np. w przypadku jego utraty lub zmiany zameldowania. Wymiana taka nie wiąże się z koniecznością ponownego zdawania egzaminów. Mandaty za wykroczenia drogowe muszą być regulowane natychmiast – w przeciwnym razie samochód jest zatrzymywany na płatnym parkingu do chwili zapłaty. Karą za wiele wykroczeń drogowych jest zawieszenie prawa jazdy albo dowodu rejestracyjnego samochodu na okres od 15 dni do 6 miesięcy.
Podróżowanie po kraju
Nie ma ograniczeń. Autostrady są płatne.
Bezpieczeństwo
Turyści narażeni są we Włoszech przede wszystkim na kradzieże (dokumenty, pieniądze) oraz włamania i kradzieże samochodów. W ostatnich latach nasiliło się zjawisko nielegalnego i oszukańczego pośrednictwa pracy. Zaleca się wzmożoną ostrożność wobec ogłoszeń dotyczących ofert pracy we Włoszech.
Przydatne informacje:
• Cudzoziemcy przebywający na terenie Włoch powinni zawsze mieć przy sobie dokumenty tożsamości (dowód osobisty lub paszport, ewentualnie pozwolenie na pobyt). Podczas kontroli cudzoziemiec nie mający żadnego dokumentu może zostać zatrzymany do wyjaśnienia.
• Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji lub karabinierów. Protokół będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. Utratę paszportu lub innego dokumentu należy nie tylko zgłosić policji, ale także jak najszybciej skontaktować się z polską placówką.
Stolica: Rzym
Waluta: euro (EUR)
Język urzędowy: włoski
Inne języki: niemiecki, francuski
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.