Mongolia
REKLAMA
Wiza, przepisy wjazdowe
REKLAMA
REKLAMA
Obywatele polscy udający się do Mongolii muszą mieć wizy. Wydaje je Ambasada Mongolii w Warszawie, a także inne przedstawicielstwa konsularne Mongolii na świecie. Jednokrotna wiza pobytowa kosztuje 40 USD, dwukrotna 50 USD, wielokrotna do 6 miesięcy 70 USD, wielokrotna roczna 140 USD. Koszt jednokrotnej wizy tranzytowej wynosi 18 USD, dwukrotnej 30 USD, a wielokrotnej 50 USD. Koszt wizy wjazdowej to 30 USD. W Ambasadzie Mongolii w Warszawie opłat można dokonywać w USD lub PLN. Czas oczekiwania na wizę wynosi 3 dni. Wizy ekspresowe są dwukrotnie droższe. W losowych przypadkach wizę mongolską można uzyskać na lotnisku Chinngis Khan (dawne Buyant Ukhaa) w Ułan Bator, na granicznych stacjach kolejowych w Zamyn Uud i Sukhbaatar, na granicznym przejściu drogowym z Rosją w Altanbulag oraz w Sainszand na granicy z ChRL. Jednakże w dalszym ciągu zalecane jest pobieranie wiz w Ambasadzie Mongolii w Warszawie lub w którymkolwiek przedstawicielstwie konsularnym Mongolii na świecie. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie Ambasady Mongolii w Warszawie: www.ambmong.net7.pl/index.pol.htm. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi sześć miesięcy. Zdarza się, że mongolska straż graniczna żąda okazania biletu powrotnego od turystów, którzy nie mają sprecyzowanych planów i zamierzają przebywać w Mongolii dłuższy czas.
Granicę rosyjsko-mongolską cudzoziemcy mogą przekraczać (samochodem, motocyklem, rowerem itp.) jedynie w miejscowości Altanbulag. Znajduje się tam międzynarodowe przejście graniczne czynne cały rok. Granicę rosyjsko-mongolską można też przekraczać w innych miejscach niż Altanbulag, lecz jest to dość długa procedura: należy uzyskać specjalne zezwolenia, zarówno od władz Federacji Rosyjskiej, jak i Mongolii, uprawniające do przekroczenia granicy w określonym miejscu, nie będącym międzynarodowym przejściem granicznym (np. Ulaan Bashin). Odradza się korzystanie z innych przejść granicznych niż Altanbulag, gdyż nie ma żadnej gwarancji opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej i wjazdu do Mongolii (i odwrotnie). Międzynarodowe przejścia kolejowe czynne cały rok znajdują się w miejscowości Sukhbaatar na granicy rosyjsko-mongolskiej oraz w miejscowości Zamyn Uud na granicy z Chinami.
Uwaga: Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy udający się do Mongolii tranzytem przez terytorium Federacji Rosyjskiej mogą przejeżdżać przez to terytorium bez konieczności posiadania tranzytowych wiz FR, na podstawie wiz mongolskich (jedynie w okresie ich ważności). Okres tranzytu wynosi do 10 dni. W innych przypadkach obywatele polscy obowiązani są uzyskać tranzytowe wizy FR.
Przepisy celne
Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Natomiast przy wjeździe wypełnia się deklarację celną, w której należy podać ilość posiadanych środków pieniężnych i wwożone przedmioty wartościowe. Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. Obłożony restrykcjami jest wywóz dzieł sztuki lub przedmiotów zabytkowych, jeśli nie mają one certyfikatu wystawionego przez uprawniony do sprzedaży punkt państwowy (np. Muzeum Narodowe w Ułan Bator, sklepy wolnocłowe, antykwariaty itp.).
Przepisy prawne
Posiadanie narkotyków jest zagrożone karą więzienia od 8 do 25 lat.
Meldunek
Po przyjeździe do Mongolii obcokrajowiec mający wizę ważną ponad 30 dni musi w terminie do 7 dni obowiązkowo dopełnić formalności meldunkowych w Urzędzie ds. Imigrantów i Obcokrajowców w Ułan Bator. W przypadku zorganizowanych pobytów turystycznych rejestracji dokonuje hotel. Przekroczenie okresu ważności wizy lub niedopełnienie obowiązku meldunkowego na ogół wiąże się z koniecznością zapłacenia wysokiej kary finansowej przy wyjeździe z Mongolii.
Ubezpieczenie
Polisy obcych towarzystw ubezpieczeniowych są na ogół honorowane, chociaż może to za sobą pociągać wiele uciążliwych formalności, kiedy trzeba zapłacić rachunek np. za opiekę medyczną. W przypadkach zdarzeń losowych, takich jak kradzieże, straty, szkody w mieniu itp., warto uzyskać w komendzie miejskiej policji w Ułan Bator (oddział dla cudzoziemców) odpowiednie zaświadczenie o zaistniałym zdarzeniu, aby przedstawić je firmie ubezpieczeniowej w Polsce.
Szczepienia, służba zdrowia
Szczepienia nie są wymagane, choć zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, ewentualnie przeciw wściekliźnie oraz tyfusowi, gdy planowana jest wyprawa w teren. W Mongolii zdarzają się zachorowania na żółtaczkę (typu A i B), robaczyce, mogą występować zatrucia pokarmowe i biegunki, których przyczyną jest żywienie w niektórych zakładach gastronomicznych. Występuje zagrożenie wścieklizną i tyfusem. W lecie zdarzają się zachorowania na cholerę oraz wirusowe zapalenie opon mózgowych. Istnieje zagrożenie wirusem HIV (odnotowano 25 przypadków). W 2005 r. odnotowano przypadki występowania wirusa ptasiej grypy H5N1. Ze względu na różnice wysokości (przeciętnie 1300–1600 m n.p.m.) dłuższe pobyty mogą być szkodliwe dla osób cierpiących na zaburzenia układu krążenia i układu oddechowego. W Mongolii nie należy pić wody nie przegotowanej i uważać na spożywane u gościnnych gospodarzy w jurtach mleko oraz mięso.
Poziom świadczonej opieki zdrowotnej jest bardzo niski. Placówki medyczne istnieją tylko w większych miastach. Uzyskanie szybkiej pomocy w sytuacjach nagłych w terenie jest praktycznie niemożliwe. W Ułan Bator doba w szpitalu wraz ze standardowymi zabiegami kosztuje przeciętnie 50–70 USD; na prowincji może to być kwota o 20–25 proc. niższa. Można korzystać z usług lekarzy tradycyjnej medycyny mongolskiej (zioła, akupunktura, akupresura, masaże).
Informacje dla kierowców
Międzynarodowe prawo jazdy jest honorowane. W Mongolii działa bardzo wiele firm turystycznych oferujących wynajem samochodów (jeepów) – z przewodnikiem lub bez; cena ok. 60–80 USD za dzień.
Podróżowanie po kraju
Całe terytorium Mongolii jest dostępne dla cudzoziemców. Jedynie przebywanie w 30-kilometrowej strefie przygranicznej wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia mongolskiej straży granicznej. Zezwolenie można uzyskać w komendzie straży granicznej w Ułan Bator lub w jej terenowych oddziałach w aimakach (miasta wojewódzkie). Zezwolenie wydawane jest na podstawie podania, za którego rozpatrzenie pobierana jest opłata w wysokości 25 tys. tugrików. Załatwienie formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na legalne przebywanie w strefie przygranicznej trwa przeciętnie około trzech dni. Największe ograniczenia w podróżowaniu po kraju powodują: zły stan dróg, skromny transport drogowy, braki w zaopatrzeniu w niektóre podstawowe artykuły. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność na ulicach z uwagi na nierespektowanie przepisów ruchu drogowego przez miejscowych użytkowników dróg.
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest dość wysokie. Szczególnie dotyczy to Ułan Bator. Kradzieże kieszonkowe, wyrywanie torebek, kradzież bagażu (m.in. na lotnisku Chinngis Khan) zdarzają się coraz częściej, podobnie jak napady rabunkowe na cudzoziemców w miejscach odosobnionych oraz w pociągach na trasie via Ułan Bator (linia z Zamyn Uud na granicy chińskiej do Sukhbaatar na granicy rosyjskiej). Działają tam wyspecjalizowane gangi, wdzierające się do wagonów na postojach przed semaforami lub na mniejszych stacjach. W 2006 r. odnotowano przypadki agresywnego zachowania i wyłudzania pieniędzy od podróżnych przez tzw. bagażowych na przejściu granicznym w miejscowości Sukhbaatar na granicy rosyjsko-mongolskiej. Kradzieże kieszonkowe zdarzają się głównie w domach towarowych, zatłoczonych sklepach, w środkach komunikacji miejskiej (szczególnie w trolejbusach w Ułan Bator), na dworcach i lotniskach.
Przydatne informacje
- Za hotele, bilety lotnicze na trasach krajowych i zagranicznych, bilety kolejowe oraz inne usługi na ogół płaci się w dewizach. Pieniądze należy wymieniać w hotelach lub bankach. W Ułan Bator można płacić czekami podróżnymi Euro Cheque, Traveller’s Cheque, American Express, American Dollar, Canadian Dollar, Pound, kartami kredytowymi lub płatniczymi VISA, Master, American Express (karta Maestro nie funkcjonuje). Ostatnio w większych bankach w Ułan Bator zainstalowano bankomaty.
- Dni wolne od pracy to sobota i niedziela. Czas pracy urzędów: od poniedziałku do piątku 9.00–18.00 z godzinną przerwą od 13.00 do 14.00. Sklepy zazwyczaj są otwarte cały tydzień w godzinach 9.00–20.00.
- W Mongolii od początku października do połowy lub nawet do końca maja trzeba liczyć się z mrozami (w styczniu i lutym nawet do minus 50 st. C). Częste są przerwy w dostawie prądu, awarie ogrzewania, brakuje ciepłej wody (z wyjątkiem dużych hoteli).
- Ambasada RP w Ułan Bator pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–17.00. Obywatele polscy przebywający w Mongolii mogą kontaktować się z konsulem po godzinach urzędowania pod nr tel. kom. 99 11 38 05.
Stolica: Ułan Bator
Waluta: tugrik (TUG);
1 USD = ok. 1160 TUG
Język urzędowy: mongolski
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.