REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szwajcarskie smakowitości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Interhome, www.interhome.pl
Typowy szwajcarski posiłek - ziemniaki, mięso, kapusta kiszona i białe wino - na trawienie.
Typowy szwajcarski posiłek - ziemniaki, mięso, kapusta kiszona i białe wino - na trawienie.

REKLAMA

REKLAMA

W Szwajcarii można się najeść do syta. Standard licznych restauracji plasuje się na wysokim poziomie. Zacznijmy od zwykłych gospód i zajazdów. Znajdziemy tam smakowitości charakterystyczne dla tego kraju.

Zarezerwuj na wakacje dom/apartament w Szwajcarii.

REKLAMA

Posiłek po szwajcarsku

Szwajcarzy od lat najchętniej wybierają proste do przyrządzenia potrawy, które wypełniają żołądek i nie kosztują zbyt wiele. Na obiad mogą to być np. ziemniaki zapiekane (Rösti) z kiełbasą, sadzone jajka lub Älpler Maggronen (makaron) z musem jabłkowym.

REKLAMA

Na zakończenie wędrówki lub niedzielnego spaceru Szwajcarzy uwielbiają zjeść Z'Vieri-Plättli (półmisek podawany o godzinie czwartej), sałatka z kiełbasą lub tuńczykiem (Thonsalat) z ogromną ilością cebuli. Najlepsze Z'Vieri-Plättli znajdziemy górskich gospodach lub w restauracjach w miejscowościach wycieczkowych.

Sery (najczęściej grujer, ementaler, appenzeller, ser w postaci skrobanych falbanek lub alpejski), suszone mięso, słonina i masło serwowane są na drewnianym talerzu razem z chlebem. Talerz taki musi obowiązkowo wyglądać gluschtig lub aamächelig (kusząco) a chleb powinien być chüschtig (smakowity). Do tego pije się pochodzące z danej okolicy czerwone lub białe wino.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fondue i raclarette

Szczególne miejsce pośród dań głównych zajmują jednak potrawy serowe: fondue i raclette. Organizowane przy tej okazji spotkanie jest często ważniejsze niż samo spożywanie tradycyjnej potrawy.

REKLAMA

Do dobrego fondue potrzebny jest ser – przynajmniej w dwóch różnych gatunkach – czosnek i białe wino. Caquelon to brzuchate naczynie na fondue, ustawiane pośrodku stołu na specjalnym podgrzewaczu. Przy pomocy małego, przypominającego widelec rożna, każdy z gości zanurza kawałki chleba w gorącej serowej zupie. Ale uwaga: ten, kto zgubi w naczyniu swój kawałek chleba nie będzie wprawdzie wysmagany pejczem jak to miało miejsce w książce »Asterix wśród Szwajcarów«, ale musi coś ofiarować lub postawić! Może to być pocałunek, może być także po kieliszku wódki lub wina dla wszystkich uczestników spotkania.

Najbardziej popularnym fondue jest w Szwajcarii moitié-moitié (pół grujera i pół vacherin). Do fondue oraz do raclette pija się musujące białe wino lub czarną herbatę. Raclette jest potrawą prostszą w przygotowaniu. Ser Raclette z Wallis jest powoli topiony z pomocą stołowego grilla, a następnie krojony na plastry. Do tego podawane są kartofle w mundurkach, ogórki konserwowe i konserwowane białe cebulki. Kieliszeczek wiśniowej wódki, wypity po spożyciu obu tych serowych potraw, wpływa korzystnie na trawienie.


Desery

Również zwolennicy słodkich deserów znaleźli się w Szwajcarii na właściwym miejscu. Pyszne torty serwowane są tu we wszystkich możliwych wariantach i składają się z różnorodnych rodzajów ciasta, owoców i orzechów. Na szczególną uwagę zasługują trzy spośród nich, znane na całym świecie: orzechowy tort z Engadin, Rüeblitorte z Aargau, składający się z tartej marchwi, orzechów laskowych, jajek, cynamonu i cukru oraz wiśniowy tort z Zug z maślanego kremu i biskwitów, ułożonych na spodzie, upieczonym z ubitego na sztywno białka i utartych orzechów laskowych.

Alkohole

Po smacznym posiłku przyda się zawsze coś na trawienie. A napojów określanych jako digestif w Szwajcarii nie brakuje. Obok wymienionej już wyżej wiśniowej wódki z Zug (Zuger Kirschwasser), szczególnie łagodnej w smaku, jeżeli leżakowała co najmniej dwanaście lat, można też popróbować Pflümli lub Pruneau, wódek śliwkowych, Le Bon Père William, wódki pędzonej na gruszkach lub Eau-de-vie de Pommes, czystej wysokoprocentowej wódki z jabłek gravenstein. Należy tu wspomnieć o szczególnym przysmaku, serwowanym na życzenie gości na zakończenie posiłku. Jest to Kafi fertig lub Kafi Lutz, gorąca, słaba kawa z dużą ilością cukru i nie mniejszym dodatkiem którejś z owocowych wódek: wiśniówki, śliwkówki lub też wódki ziołowej.

Oferta szwajcarskich win, zamawianych w lokalach na Dezi (0,1 l) (jeden, trzy lub pięć Dezi), jest duża. Z Wallis pochodzą białe wina: Petite Arvine, Fendant i Johannisberg oraz czerwone: Dôle i Humagne rouge. Waadtland dostarcza białe Féchy, Vinzel i Dézaley oraz czerwone Salvagnin i Pinot Noir. Znad jeziora Neuchâtel pochodzą białe wina Chardonnay, Chasselas, Pinot blanc oraz Neuchâtel, czerwone Pinot Noir i różowe Oeil de Perdrix, znad jeziora Genewskiego białe Chasselas i czerwone Gamay. A w Ticino znajdziemy bardzo dobre białe i czerwone Merlot. Nie należy zapominać również o winach z Aargau, Gryzonii, Schaffhausen, St. Gallen, Thurgau i Zurychu. W tych okolicach wytwarza się przede wszystkim biały Riesling-Sylvaner i czerwony Blauburgunder.

A gdy po na zakończenie posiłku podejdzie do Państwa kelnerka, nazywana w Szwajcarii Serviertochter (córka serwująca posiłki) i zapyta: »Sind Sie bedient?« (Czy Państwo są obsługiwani?), będzie to znaczyć mniej więcej: »Czy mają Państwo jeszcze jakieś życzenia?«. Zobaczymy, jak Państwo odpowiedzą po tak obfitym posiłku.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".


Wynajmij dom na wakacje w Szwajcarii - www.interhome.pl

Smakowite, serowe fondue, czyli chlebowe cząstki maczane w aromatycznej, serowej zupie z dodatkiem czosnku.
Proste w przygotowaniu Raclette to ser z Wallis, kartofle w mundurkach, ogórki i cebulki konserwowe, a do tego kieliszek wiśniowej wódki.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA