REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Najsławniejszy widok na normandzkie wybrzeże.
Najsławniejszy widok na normandzkie wybrzeże.

REKLAMA

REKLAMA

Czy szukacie rozległych piaszczystych plaż lub może samotnych skalistych wybrzeży, aby spędzić czas tylko we dwoje? Czy kochacie wielodniowe wędrówki lub rowerowe wycieczki poprzez urozmaicone krajobrazy? Czy lubicie nowoczesną sztukę i interesujecie się gotyckimi katedrami? Czy chętnie jadacie smaczne posiłki i próbujecie szlachetnych trunków?

Kredowe klify i katedry, wiatr i woda, lasy i łąki, rzeki, wioski, stare dwory i zamczyska: Normandia to nie tylko jeden z najstarszych spośród turystycznych regionów Francji, lecz także jeden z najbardziej urozmaiconych.

REKLAMA

Natura i kultura

REKLAMA

Każdych z regionów Normandii (Manche, Calvados, Orne, Seine-Maritime i Eure) oferuje coś specjalnego: na wybrzeżu dla rodzin i zwolenników aktywnych urlopów o sportowych ambicjach, dla żeglarzy oraz miłośników surfingu a w głębi kraju dla wędkarzy, rowerzystów i graczy w golfa lub dla świadomych potrzeb ciała miłośników stylu wellness, we dnie zażywających wypoczynku a wieczorami chętnie odwiedzających sale koncertowe.

Charakteryzujący się dziką romantyką półwysep Cotentin, zawsze zielona nizina Bessin, Bocage Normand z jej porośniętymi żywopłotem wałami, łagodne wzgórza Pays d'Auge, daleki horyzont Perche, idylla Pays d'Ouche: krajobrazy te, choć bardzo zróżnicowane są jednak bez wątpienia typowo normandzkie.

Cztery rozległe parki narodowe chronią kulturalną i ekologiczną spuściznę tego regionu. Dzięki wpływom morskiego prądu powierzchniowego, zwanego także Golfsztromem, jest to region bujnego urodzaju, przyjmujący na wielu obszarach wygląd wielkiego ogrodu: z metrowej wysokości krzewami hortensji, soczyście zielonymi łąkami, rozległymi uprawami warzyw, uroczymi nadrzecznymi błoniami lub prześwietlonymi słońcem lasami. A rozmieszczone pomiędzy nimi dumne pańskie rezydencje budzą marzenia o tym, jak można »pięknie mieszkać«…

Moja Normandia

REKLAMA

Ten, kto po raz pierwszy podróżuje samochodem po Normandii, zwykle dąży prosto ku wybrzeżu. Zdarza się, że poruszając się wąskimi, krętymi drogami, prowadzącymi wzdłuż wybrzeża, zahaczy o którąś z małych miejscowość, odwiedzi stare kąpieliska z ich wielkopańską architekturą i rybackie porty pełne targów rybnych i restauracjami, serwujących małże Św. Jakuba i ostrygi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale warto wędrować tu także pieszo: wzdłuż wybrzeża, ciągnącego się na przestrzeni 650 km, prowadzą dawne ścieżki celników, szlaki wędrowne, na których podziwiać można wspaniałe wydmy, granitowe skały lub kredowe klify, odpoczywając potem na piaszczystych plażach i kąpiąc się w morzu. Normandczycy są przez okrągły rok przygotowani na spełnianie potrzeb turystów, poszukujących ciszy i spokoju lub możliwości aktywnego wypoczynku.

Kochanka malarzy

Turystyka rozpoczęła się w Normandii przed około 200 laty, gdy pierwsi letni goście – dobrze sytuowani obywatele Londynu i Paryża – przybywali do Dieppe, Trouville, Cabourg, Houlgate lub Granville w poszukiwaniu letniego wypoczynku i morskich kąpieli. Mieszkało i jadało się w Grand Hôtel lub we własnym wiejskim dworku, maison de campagne, i wracało do metropolii dopiero jesienią, będąc wypoczętym i pełnym energii.

Światową sławę zyskali również autorzy 19 i 20 wieku, a pośród ich nie tylko Victor Hugo, często podróżujący po Normandii, ale także noweliści Gustave Flaubert, Guy de Maupassant i Marcel Proust. Że nie wspomnimy tu o wspaniałych „impresjach” przeniesionych na płótna przez malarzy światła: ich dzieła tryumfalnie wkroczyły do wszystkich światowych muzeów i wielkich galerii.

Jeżeli wypoczynek oznacza dla Was spędzanie urlopu według własnego, indywidualnego rytmu, z dala od masowej turystyki, jednak bez rezygnowania z turystycznych ofert, to z pewnością oddacie swe serce temu regionowi.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

  

Wynajmij dom lub apartament w Normandii tutaj.

Mont Saint Michel - opactwo benedyktyńskie mieści się w pięknym zamku na szczycie góry, podmywanej przez przypływy.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

REKLAMA

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

REKLAMA