REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paryż

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Miasto miłości, mody, jedzenia i sztuki. Jest wiele powodów, dla których możesz się w nim zakochać. Dla niektórych magia Paryża tkwi w jego kawiarenkach i bulwarach. Inni robią zakupy w luksusowych butikach, zwiedzają muzea, parki i modne dzielnice.

Od pierwszego wejrzenia

Pierwsze spojrzenie na to miasto warto rzucić z platformy widokowej na szóstym piętrze Centre Georges Pompidou. Jest to miejsce w centrum Paryża, położone na tyle wysoko, że pozwala objąć wzrokiem całe morze domów. Miasto leży przed oglądającym jak otwarta księga historii. U stóp obserwatora poruszają się jaskrawe rzeźby z Fontanny Strawińskiego. Nieco wyżej widoczne są wieże słynnej katedry Notre-Dame. Zlokalizowana jest ona na Ile de la Cité, właściwej kolebce miasta, gdzie w III w p.n.e. osiedlili się Paryżanie.

REKLAMA

Zarezerwuj apartament w Paryżu tutaj.

Trochę dalej można rozpoznać wieże dawnego więzienia Conciergerie, za czasów Rewolucji Francuskiej nazywanego "przedpokojem gilotyny". Z przodu po prawej rozciąga się ogromny kompleks Louvre, dawny zamek królewski, w którym dzisiaj znajduje się największe muzeum na świecie. z tyłu lśni złota kopuła Kościoła Inwalidów, w którym znajduje się ostatnie miejsce spoczynku Napoleona. Niedaleko od tego miejsca ku niebu wznosi się symbol miasta, wieża Eiffla. I wreszcie, daleko na zachodzie wynurzają się drapacze chmur La Défense, największego miasta biurowego Europy. Patrząc dalej w kierunku północnym można zobaczyć śnieżnobiały kościół Sacré-Cœur, wieńczący najwyższy punkt dawnego wzgórza artystów Montmartre.

Stary i nowy Paryż

REKLAMA

Widoki starego Paryża można podziwiać np. na porośniętym drzewami Place du Marché Sainte-Cathérine w Maras, w dzień »Fête de la Musique«. 21 czerwca, gdy ulice miasta wypełniają się muzyką tańczą tu młodzi i starzy, Francuzi i obcokrajowcy, w takt chansons z lat 30-tych. Podobną atmosferę można odczuć również spacerując za Bastille am Canal Saint-Martin, gdzie znajduje się wiele śluz i mostów, za Panthéon w okolicy Rue Mouffetard lub w starej dzielnicy robotniczej Belleville, tam gdzie na świat przyszła słynna piosenkarka Edith Piaf.

W grudniowy wieczór warto przejść się po rozświetlonym 135 000 żarówek wspaniałym 2,5 km bulwarem Champs-Elysées lub niezależnie od pory dnia czy nocy siedząc w ulicznej kafejce w ruchliwej dzielnicy studenckiej i wszelkich rozrywek Saint-Germain-des-Prés obserwować bujne życie, aby zarazić się wirusem tego miasta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miasto to bez przerwy się zmienia, jak kapryśna piękność, ukazująca się ciągle z innej strony. Wcześniejszy prezydent François Mitterrand powiedział, że „nie można robić wielkiej polityki bez wielkiej architektury”. Pod jego egidą powstała wielka nowa Bibliothèque Nationale de France we wschodniej części miasta, nowa dzielnica Bercy, wielki łuk La Défense i szklana piramida przed Louvre. Mimo nieufności do władz, Paryżanie przyzwyczajają się szybko do architektonicznych kontrowersji – podobnie jak do wieży Eiffla.

Stolica sztuki

REKLAMA

Paryż jest miastem wielokulturowym. Alzatczycy wnieśli tu swoje brasserie, Afrykańczycy w każdą niedzielę na Goutte d'Or urządzają przepiękny kolorowy targ, a Chińczycy, którzy osiedlili się wokół Place d'Italie, otworzyli tam targi, sklepy i restauracje.

Od zawsze przyciągał także artystów. Nie jest przypadkiem, że ważne kierunki w malarstwie, jak impresjonizm lub kubizm zostały zapoczątkowane w Paryżu. Tutaj żyli i pracowali tacy malarze jak Auguste Renoir, Vincent van Gogh i Pablo Picasso, pisarze jak Heinrich Heine, Voltaire, Victor Hugo, Honoré de Balzac, Charles Baudelaire, Marcel Proust, Ernest Hemingway, Julian Greene i Jean-Paul Sartre.

Artyści spotykali się w słynnych dzisiaj kawiarniach i brasseriach, oczywiście na lewym brzegu Sekwany, rive gauche. Dlatego, że wokół Uniwersytetu Sorbony niemal od zawsze znajduje się intelektualne centrum miasta. Większość z tych miejsc spotkań, jak np. Procope, Le Flore lub siedziba egzystencjalistów Les Deux Magots w dzielnicy Latin oraz Closerie des Lilas w dawnej dzielnicy artystów Montparnasse nadal istnieją i są chętnie odwiedzane.

Odkrywajcie Paryż!

Przed odwiedzającymi Paryż otwiera się ogrom możliwości – zabytki, muzea, parki i tradycyjne dzielnice – quartiers (okolica wokół Bastille, Rue Oberkampf i Place de la République, a od niedawna w modzie są również Belleville i Butte-aux-Cailles), do których można się łatwo dostać. Obszar miasta jest dość mały, przejrzyście podzielony na 20 okręgów – arrondissements, do których można szybko dotrzeć metrem lub autobusem. Daj się zainspirować temu różnorodnemu, staremu, choć zawsze młodemu miastu!

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

         

Wynajmij apartament na wakacje w Paryżu – www.interhome.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA