REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Miasto miłości, mody, jedzenia i sztuki. Jest wiele powodów, dla których możesz się w nim zakochać. Dla niektórych magia Paryża tkwi w jego kawiarenkach i bulwarach. Inni robią zakupy w luksusowych butikach, zwiedzają muzea, parki i modne dzielnice.

Od pierwszego wejrzenia

Pierwsze spojrzenie na to miasto warto rzucić z platformy widokowej na szóstym piętrze Centre Georges Pompidou. Jest to miejsce w centrum Paryża, położone na tyle wysoko, że pozwala objąć wzrokiem całe morze domów. Miasto leży przed oglądającym jak otwarta księga historii. U stóp obserwatora poruszają się jaskrawe rzeźby z Fontanny Strawińskiego. Nieco wyżej widoczne są wieże słynnej katedry Notre-Dame. Zlokalizowana jest ona na Ile de la Cité, właściwej kolebce miasta, gdzie w III w p.n.e. osiedlili się Paryżanie.

REKLAMA

Zarezerwuj apartament w Paryżu tutaj.

Trochę dalej można rozpoznać wieże dawnego więzienia Conciergerie, za czasów Rewolucji Francuskiej nazywanego "przedpokojem gilotyny". Z przodu po prawej rozciąga się ogromny kompleks Louvre, dawny zamek królewski, w którym dzisiaj znajduje się największe muzeum na świecie. z tyłu lśni złota kopuła Kościoła Inwalidów, w którym znajduje się ostatnie miejsce spoczynku Napoleona. Niedaleko od tego miejsca ku niebu wznosi się symbol miasta, wieża Eiffla. I wreszcie, daleko na zachodzie wynurzają się drapacze chmur La Défense, największego miasta biurowego Europy. Patrząc dalej w kierunku północnym można zobaczyć śnieżnobiały kościół Sacré-Cœur, wieńczący najwyższy punkt dawnego wzgórza artystów Montmartre.

Stary i nowy Paryż

REKLAMA

Widoki starego Paryża można podziwiać np. na porośniętym drzewami Place du Marché Sainte-Cathérine w Maras, w dzień »Fête de la Musique«. 21 czerwca, gdy ulice miasta wypełniają się muzyką tańczą tu młodzi i starzy, Francuzi i obcokrajowcy, w takt chansons z lat 30-tych. Podobną atmosferę można odczuć również spacerując za Bastille am Canal Saint-Martin, gdzie znajduje się wiele śluz i mostów, za Panthéon w okolicy Rue Mouffetard lub w starej dzielnicy robotniczej Belleville, tam gdzie na świat przyszła słynna piosenkarka Edith Piaf.

W grudniowy wieczór warto przejść się po rozświetlonym 135 000 żarówek wspaniałym 2,5 km bulwarem Champs-Elysées lub niezależnie od pory dnia czy nocy siedząc w ulicznej kafejce w ruchliwej dzielnicy studenckiej i wszelkich rozrywek Saint-Germain-des-Prés obserwować bujne życie, aby zarazić się wirusem tego miasta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miasto to bez przerwy się zmienia, jak kapryśna piękność, ukazująca się ciągle z innej strony. Wcześniejszy prezydent François Mitterrand powiedział, że „nie można robić wielkiej polityki bez wielkiej architektury”. Pod jego egidą powstała wielka nowa Bibliothèque Nationale de France we wschodniej części miasta, nowa dzielnica Bercy, wielki łuk La Défense i szklana piramida przed Louvre. Mimo nieufności do władz, Paryżanie przyzwyczajają się szybko do architektonicznych kontrowersji – podobnie jak do wieży Eiffla.

Stolica sztuki

REKLAMA

Paryż jest miastem wielokulturowym. Alzatczycy wnieśli tu swoje brasserie, Afrykańczycy w każdą niedzielę na Goutte d'Or urządzają przepiękny kolorowy targ, a Chińczycy, którzy osiedlili się wokół Place d'Italie, otworzyli tam targi, sklepy i restauracje.

Od zawsze przyciągał także artystów. Nie jest przypadkiem, że ważne kierunki w malarstwie, jak impresjonizm lub kubizm zostały zapoczątkowane w Paryżu. Tutaj żyli i pracowali tacy malarze jak Auguste Renoir, Vincent van Gogh i Pablo Picasso, pisarze jak Heinrich Heine, Voltaire, Victor Hugo, Honoré de Balzac, Charles Baudelaire, Marcel Proust, Ernest Hemingway, Julian Greene i Jean-Paul Sartre.

Artyści spotykali się w słynnych dzisiaj kawiarniach i brasseriach, oczywiście na lewym brzegu Sekwany, rive gauche. Dlatego, że wokół Uniwersytetu Sorbony niemal od zawsze znajduje się intelektualne centrum miasta. Większość z tych miejsc spotkań, jak np. Procope, Le Flore lub siedziba egzystencjalistów Les Deux Magots w dzielnicy Latin oraz Closerie des Lilas w dawnej dzielnicy artystów Montparnasse nadal istnieją i są chętnie odwiedzane.

Odkrywajcie Paryż!

Przed odwiedzającymi Paryż otwiera się ogrom możliwości – zabytki, muzea, parki i tradycyjne dzielnice – quartiers (okolica wokół Bastille, Rue Oberkampf i Place de la République, a od niedawna w modzie są również Belleville i Butte-aux-Cailles), do których można się łatwo dostać. Obszar miasta jest dość mały, przejrzyście podzielony na 20 okręgów – arrondissements, do których można szybko dotrzeć metrem lub autobusem. Daj się zainspirować temu różnorodnemu, staremu, choć zawsze młodemu miastu!

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

         

Wynajmij apartament na wakacje w Paryżu – www.interhome.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA