Samochodem do Belgii
REKLAMA
REKLAMA
Jak dojechać?
Dojazd samochodem zajmie ok. 14 godzin. Drogi są dobre i zapewniają komfort jazdy. Autostrady w większości są bezpłatne (płatne tylko np. za przejazd tunelem do Antwerpii - ok. 25 euro). Najkrótsza trasa prowadzi międzynarodową drogą przez Berlin i Hanower, następnie przez Dortmund, Zagłębie Ruhry, Eindhoven i Antwerpię. Jej zaletą jest dobra jakość dróg w Niemczech Wschodnich oraz mała ilość wzniesień, natomiast wadą tłok w okolicach Berlina i na odcinku do Hanoweru, szczególnie w czasie weekendów. Można też pojechać nieco bardziej na południe: międzynarodową trasą przez Drezno, Erfurt, Giesen, Kolonię i Akwizgran do Liège.
Kolejna trasa, odpowiednia szczególnie dla mieszkańców południowej Polski, wiedzie przez Pragę, Norymbergę, Mannheim i Luksemburg. Trzeba jednak pamiętać, że przejazd przez Czechy wymaga wykupienia winietki.
REKLAMA
Zobacz też: Przepisy drogowe w Belgii
Podstawowe przepisy:
- obowiązkowe zapięte pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych – o ile są zamontowane
- trójkąt ostrzegawczy
- profil rzeźby bieżnika opon min.1,6 mm – zalecane jest posiadanie apteczki i gaśnicy
- kask ochronny dla kierowcy i pasażera motocykla oraz motoroweru
- Kierowców pojazdów 2- i więcej osiowych obowiązuje posiadanie kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej). Kamizelka powinna być używana podczas wychodzenia z pojazdu na terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach szybkiego ruchu.
- Światła mijana muszą być używane na terenie zabudowanym, obowiązkowe podczas jazdy nocą; w dzień – tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi.
Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Belgii?
REKLAMA
- Przewóz dzieci poniżej 3 lat na przednim siedzeniu pojazdu jest dozwolony. Fotelik dziecka musi jednak posiadać homologację zezwalającą na jego zamocowanie na przednim siedzeniu. Na tylnym siedzeniu wymagany jest fotelik przystosowany do wymiarów i wagi dziecka.
Wymagane dokumenty: Paszport ważny minimum 3 miesiące ponad planowany okres pobytu, lub dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy, uprawniają na bezwizowy wjazd i pobyt do 90 dni. Ważne prawo jazdy.
Turyści planujący pobyt dłuższy niż 8 dni, podróżujący indywidualnie muszą zameldować się w urzędzie gminnym w miejscu zamieszkania (jeżeli nie jest to hotel) w ciągu pierwszych 3 dni pobytu na terenie kraju.
Ubezpieczenia: Krajowe ubezpieczenie komunikacyjne OC – oprócz posiadania karty NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.
Zobacz też: Samochodem do Szwecji
Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na posiadanie w paszporcie pieczątki świadczącej o przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej. Konsekwencją braku owej pieczątki może być problem z zameldowaniem w urzędzie gminy tudzież wydalenie z terytorium kraju. Wówczas możemy dostać zakaz wjazdu do Belgii i do strefy Schengen na okres od trzech do ośmiu lat.
Ograniczenia prędkości:
- strefa zamieszkania – 20 km/h
- teren zabudowany – 50 km/h,
- autostrady i drogi szybkiego ruchu – 120 km/h
- inne drogi – 90 km/h
Zobacz też: Samochodem do Finlandii
Dozwolone wymiary pojazdu
- wysokość – 4,0 m
- szerokość – 2,55 m
- długość zespołu pojazdów (samochód + przyczepa) – 18,0 m
Zobacz też: Samochodem do Luksemburga
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi – 0,05%
- od 0,5 do 0,8 prmila – zakaz prowadzenia pojazdu przez 3 godz.+ mandat, płatny na miejscu, w wysokości 137,5 Euro lub złożenie depozytu w wysokości 247,5 Euro. W przypadku dochodzenia sądowego grzywna może wynosić do 2.750 Euro.
- powyżej 0,08% – zakaz prowadzenia pojazdu przez 6 godz. + możliwość zatrzymania prawa jazdy na 1 miesiąc + mandat, płatny na miejscu, w wysokości do 550 Euro. W przypadku dochodzenia sądowego grzywna waha się w granicach od 1100 do 11.000 Euro i/lub orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdu na okres 8 dni do 5 lat.
Waluta: 1 Euro = 100 centów.
Zobacz też: Samochodem do Monako
Ceny paliwa:
E95: 7.05
ON: 6.76
LPG: 2.92
Zobacz też: Samochodem na Islandię
Przykładowa wysokość mandatów:
- Niezapięte pasy bezpieczeństwa, nieprawidłowe parkowanie, jazda bus pasem – 55 do 1375 Euro.
- Niestosowanie się do pierwszeństwa przejazdu, używanie telefonu bez urządzenia głośnomówiącego – 110 do 1375 Euro.
- Niestosowanie się do zakazu wyprzedzania, przejazd na czerwonym świetle – 165 do 2750 Euro.
- zawracanie lub cofanie na autostradzie, przejazd przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle – 220 do 2750 Euro
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.