Podróże kulinarne: jaka jest naprawdę kuchnia śląska?
REKLAMA
REKLAMA
Podróżując po terenie Śląska, czasem nie zdajemy sobie sprawy, ile potraw tej kuchni gości na stołach naszych domów. Najbardziej rozpowszechnionym daniem wywodzącym się ze Śląska jest żurek. Jest to zupa gotowana na zakwasie i wędzonkach tj. biała kiełbasa. Jest kilka odmian żurku. Może być on gotowany z dodatkiem grzybów lub przygotowywany na szynce, kiełbasach, wzbogacony odrobiną śmietany czy marchewki.
REKLAMA
Zobacz również: Jak uniknąć senności i zmęczenia?
REKLAMA
Karminadle to podstawowe danie goszczące na polskich stołach. Nie wszyscy jednak kojarzą jego nazwę, która została zaczerpnięta z języka niemieckiego. Ta potrawa to nic innego jak kotlety mielone, których nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. W ich skład wchodzą mielone mięso z dodatkiem bułki i jajek.
Jeśli zatrzymamy się w pierwszym lepszym zajeździe, barze szybkiej obsługi czy nawet w ekskluzywnej restauracji na Śląsku, to w każdym z tych trzech miejsc na pewno dostaniemy kluski śląskie.
Są one rozpoznawalne z racji charakterystycznego wgniecenia na powierzchni. Występują dwa rodzaje tychże klusek – białe oraz czarne. Oba typy wyrabia się z ziemniaków i mąki ziemniaczanej. Mogą być podawane do różnych mięs oraz być konsumowane osobno, z dodatkiem sosu.
Zobacz również: Jak dobrać strój i obuwie do Nordic walking?
REKLAMA
REKLAMA