REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem do Wielkiej Brytanii – jak się przygotować?

Aleksandra Bojarska
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Najpopularniejszym sposobem dotarcia do Wielkiej Brytanii jest transport lotniczy. Coraz więcej ludzi decyduje się jednak na podróżowanie własnym autem. Oto, jak należy się przygotować.

Wielka Brytania nie leży blisko Polski i podróż może być nieco trudniejsza niż mogłoby się nam wydawać. Zacznijmy od przeglądu samochodu, najlepiej na 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem. Będziemy mieli pewność, że podczas podróży nasz samochód nie odmówi nam posłuszeństwa.

REKLAMA

Pamiętaj, aby dokonać wszelkich napraw w Polsce. W Wielkiej Brytanii naprawa będzie dużo droższa.

Następną sprawą jest wgranie sobie mapy Anglii do nawigacji. Ułatwi to nam podróżowanie po kraju. Ważne jest, aby pojechała z nami druga osoba, która również posiada prawo jazdy. Do Wielkiej Brytanii jedzie się kilkanaście godzin, dlatego ważne jest, aby zmieniać się podczas podróży. Jeżeli zamierzamy jechać sami, koniecznie róbmy dłuższe przerwy na odpoczynek. Kiedy dotrzemy do kanału La Manche, mamy do wyboru dwa warianty dalszej podróży.

Zobacz także: Wszystko podróżowaniu autem po Hiszpanii

Eurotunel

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największym atutem tego rodzaju połączenia jest czas, z jakim pokonujemy tunel czyli około 38 minut (pociągi jeżdżą z prędkością 160 km/h). Eurotunel zbudowany jest z dwóch głównych tuneli kolejowych oraz jednego awaryjnego. Jest on czynny 24 godziny na dobę, a pociągi odjeżdżają co kilkanaście minut. Przez cały okres podróży Eurotunelem, możemy siedzieć we własnym samochodzie bądź też skorzystać ze specjalnych stref pasażerskich. Należy jednak pamiętać, aby przy przekraczaniu granicy z Anglią być w samochodzie, gdyż służba celna dokładnie sprawdza samochody. Jeśli nie będzie nas w naszym aucie, samochód natychmiast zostaje zawrócony. Bilet kupić możemy na stronie http://www.mastertravel.pl/eurotunel,kupno_biletu.html Należy pamiętać, aby być na odprawie biletowej pół godziny wcześniej.

Bilety na Eurotunel są droższe niż na prom.

Prom

Bilety możemy zakupić poprzez strony internetowe: http://www.norfolkline.com oraz http://www.promy.pl Bilety na prom są na ogół tańsze niż na Eurotunel. Bilet na prom nocny może być nawet dwa razy tańszy niż na prom dzienny. Tak samo jak w przypadku lotnisk, na odprawę biletową na prom należy przyjechać nie później niż na dwie godziny przed wypłynięciem promu. Samochody parkowane są na specjalnie wyznaczonych polach. Kierowcy oraz pasażerowie mogą natomiast odpocząć sobie w miejscach dla nich przeznaczonych. Warto też pomyśleć o zabukowaniu biletów na prom wcześniej, płacimy znacznie mniej niż przy ich kupnie tuż przed wyjazdem.

Jak zachować się na drodze

W Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny, co może sprawiać na początku wiele problemów kierowcom z Polski. Trzeba zwracać baczną uwagę na niektóre znaki pokazujące nam, gdzie dokładnie możemy jechać. Najtrudniejsze będą przejazdy przez rondo i skręcanie na skrzyżowaniu w prawo. Jeśli chodzi o ronda, jedziemy na nim zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Skręcając w lewo, musimy zasygnalizować to kierunkowskazem. Jeżeli znajdujemy się na skrzyżowaniu i chcemy skręcić w prawą stronę, ułatwią nam to namalowane na drodze pasy. W Wielkiej Brytanii nie trzeba jeździć na światłach mijania. Brytyjczycy nie muszą włączać świateł tych nawet w nocy, jeżeli tylko ulice są bardzo dobrze oświetlone. W warunkach ograniczonej widoczności należy bezwzględnie używać świateł.

Zobacz także: Wyjazd samochodem do Grecji

Podróż z dzieckiem

Nieuniknione jest wożenie dzieci w specjalnych fotelikach. Tak jak w Polsce, dziecko do 12 roku życia musi siedzieć na podwyższeniu. Jeśli dziecko jest starsze, a jego wzrost jest poniżej 135 cm wówczas musi siedzieć przynajmniej na podstawie fotelika bez oparcia.

Opłaty na autostradach w Anglii

• Droga nr M4 - Second Severn Crossing 4,6 funta
• Droga nr M25 Queen Elizabeth II Bridge 1 funt
• Droga nr M25 Dartford Tunnel 1 funt
• M48 - Severn Bridge (jeżeli jedziemy na zachód) 4,60 funta

Opłaty przez tunele i mosty

• Tunel pod Tamizą ( Dartford ) 1,5 funta
• Tunel pod Tyne (Newcastle) – 1,2 funta
• Tunel pod Mersey (Liverpool) – 1,4 funta
• Most Queen Elizabeth II Bridge 1,5 funta
• Most Humber (droga A15) – 2,7 funta
• Most przez Severn (M4 w kierunku zachodnim) – 5,3 funta
• Most przez Severn (M48 w kierunku zachodnim) – 5,3 funta
• Most Erskine (w pobliżu Glasgow, droga A898) – 60 pensów
• Most przez Tay (w stronę Dundee, droga A914 w kierunku południowym) – 80 pensów
• Most przez Cleddau (w pobliżu Pembroke, droga A477) – 75 pensów
• Most przez Forth (droga A90 w kierunku północnym) – 1 funt
• Most przez Tamar (w pobliżu Plymouth, trasa A38 w kierunku wschodnim) – 1 funt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA