REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Hiszpanii

Aleksandra Bojarska
Drogi w Hiszpanii są bardzo dobrej jakości, zwłaszcza na północy kraju. fot. Newspress
Drogi w Hiszpanii są bardzo dobrej jakości, zwłaszcza na północy kraju. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na samochodową wycieczkę do Hiszpani, powinniśmy wiedzieć o kilku podstawowych sprawach. Żeby podróż upłynęła bez problemów trzeba znać przepisy i zwyczaje panujące w danym kraju.

Hiszpania jest przychylnie nastawiona do praw jazdy wydanych przez inne kraje. Jednak dla własnej wygody, w przypadku kontroli drogowej, warto jest wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Z nim będziemy mogli poruszać się spokojnie nie tylko po samej Hiszpanii, ale również i po innych krajach. Upewnij się też, czy aby na pewno ubezpieczenie twojego samochodu będzie mogło pokryć koszty ewentualnego wypadku, w tym również pomocy prawnej. Powinniśmy posiadać ubezpieczenie międzynarodowe. Warto jest też zaopatrzyć się w nawigację z mapą Hiszpanii.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Grecj

Jak poruszać się po Hiszpanii

Hiszpańskie drogi są bardzo dobrej jakości. Wielu kierowców podróżujących po tym kraju mówi, że najlepiej jeździ się po jego północnej części. Wynika to głównie z mniejszej ilości samochodów na drogach. Nie trzeba też w dzień włączać świateł mijania. W Hiszpanii nakaz jazdy na światłach mijania obowiązuje tylko i wyłącznie w nocy na drogach ekspresowych oraz autostradach. Poruszając się po terenie zabudowanym należy jeździć na światłach pozycyjnych. Jeżeli poruszamy się podczas złych warunków pogodowych, bezzwłocznie należy włączyć światła mijania.

Gdzie zaparkować w Hiszpanii ?

Wielu turystów przybywających do Hiszpanii ma trudności z zaparkowaniem własnego samochodu. Radzimy, w takiej sytuacji aby zatrzymać się w hotelu, który posiada własne miejsce parkingowe wliczone w cenę pobytu. Jeżeli parkujemy „na mieście", pamiętajmy, aby parkować auto pod kątem do krawężnika. W przeciwnym razie możemy zostać „obtarci” przez innych użytkowników dróg. Możemy również natknąć się na parkingi oznaczone plakietką „zona azul”, gdzie parkowanie w tych miejscach dozwolone jest tylko na 1,5 godziny. Obowiązuje to do godziny 21.00. Od godziny 21.00 do 8.00 możemy parkować za darmo.

Mandaty i kary w Hiszpanii

Po pierwsze najbardziej karana jest jazda pod wpływem alkoholu. W Hiszpanii dozwolona ilość alkoholu we krwi wynosi 0,05%. Mandat może nas wynieść około 500 euro. Jest to górna granica grzywny. Odebrane może być również prawo jazdy na okres powyżej 3 miesięcy. Kolejne jest przekroczenie prędkości. Chodzi tu dokładnie o znaczne przekroczenie prędkości. Możemy w takim wypadku spodziewać się kary w wysokości nawet do kilku tysięcy euro oraz do 6 pkt. karnych. Jeżeli zaparkujemy w niedozwolonym miejscu lub też źle, spodziewajmy się kary w wysokości do 300 euro oraz 2 pkt. karne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Samochodem do Wielkiej Brytanii – jak się przygotować?

Pamiętajmy, że jesteśmy turystami. Fakt ten zobowiązuje nas do godnego zachowywania się na drodze. Nie myślmy, że hiszpańska policja będzie dla nas łaskawsza. Wręcz przeciwnie. Jeżeli dostaniemy mandat, należy jak najszybciej spłacić go na miejscu. W przeciwnym wypadku, policja może zatrzymać nasz samochód, dopóki nie zapłacimy kary.

Opłaty na autostradach oraz drogach ekspresowych w Hiszpanii

Oto kilka przykładowych cen na jakie możemy się natknąć podczas przekroczenia granicy.

• Droga nr AP1 Burgos – Arminon 10,55 euro
• Droga nr AP2 Zaragoza – Barcelona 20,75 euro
• Droga nr AP2 Zaragoza – Tarragona 18,90 euro
• Droga nr AP4 Sewilla – Cadiz 5,90 euro
• Droga nr AP6 Villalba – Adanero 9,35 euro
• Droga nr AP6 Villalba – San Rafael 3,36 euro
• Droga nr AP6 - Villacastin – Adanero 2,80 euro
• Droga nr AP7 Barcelona – Tarragona 8,30 euro
• Droga nr AP7 Girona pn. – Granollers 6,60 euro
• Droga nr AP7 Granollers – Barcelona 1,37 euro
• Droga nr AP7 Malaga – Marbella 3,75 euro
• Droga nr AP7 Marbella – Estepona 2,55 euro
• Droga nr AP7 Tarragona– Valencia 21,00 euro
• Droga nr AP7 Valencia– Alicante 13,90 euro
• Droga nr AP15 Tudela – Irurzun (AP68) 4,45 euro
• Droga nr AP41 Madryt – Toledo 6,65 euro
• Droga nr AP51 Avila – Villacastin 2,10 euro
• Droga nr AP61 Segovia – San Rafael 3,50 euro
• Droga nr AP15 Tudela – Irurzun (AP68) 4,45 euro
• Droga nr R-2 Guadalajara N. – Madryt 3,70 euro
• Droga nr R-3 Arganda – Madryt 1,80 euro

Co powinniśmy wiedzieć o wynajmie auta w Hiszpanii

REKLAMA

Co prawda wypożyczenie samochodu w Hiszpanii jest drogie, jednak możemy natknąć się na małe firmy wypożyczające samochody już od 40 euro za dobę. Firma, która wypożycza nam samochód, dowozi je w dowolne miejsce, np. na lotnisko. Dobre firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów mają w parku dość nowe auta, nawet 2 letnie. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, z jakich wypożyczalni korzystamy. Trzeba się dokładnie dowiedzieć o to, kiedy płacimy, czy wypożyczalnia pobierze pieniądze z karty kredytowej i czy musimy na nowo napełnić bak przed oddaniem auta.

Niektóre wypożyczalnie oferują nam samochody po podejrzanie atrakcyjnych. Dlatego przy wypożyczaniu dokładnie upewnijmy się co do stanu auta. Niektóre tanie pojazdy mogą mieć ukryte usterki, za które będziemy musieli płacić przy zwrocie.

Popularne wypożyczalnie samochodowe

• Centauro http://www.centauro.net/
• Goldcar rental http://www.goldcar.es/
• Auriga http://en.aurigacrown.com/
• Hertz http://www.hertz.com/
• Europcar http://www.europcar.com/car-rental.html

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA