REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Hiszpanii

Aleksandra Bojarska
Drogi w Hiszpanii są bardzo dobrej jakości, zwłaszcza na północy kraju. fot. Newspress
Drogi w Hiszpanii są bardzo dobrej jakości, zwłaszcza na północy kraju. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na samochodową wycieczkę do Hiszpani, powinniśmy wiedzieć o kilku podstawowych sprawach. Żeby podróż upłynęła bez problemów trzeba znać przepisy i zwyczaje panujące w danym kraju.

Hiszpania jest przychylnie nastawiona do praw jazdy wydanych przez inne kraje. Jednak dla własnej wygody, w przypadku kontroli drogowej, warto jest wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Z nim będziemy mogli poruszać się spokojnie nie tylko po samej Hiszpanii, ale również i po innych krajach. Upewnij się też, czy aby na pewno ubezpieczenie twojego samochodu będzie mogło pokryć koszty ewentualnego wypadku, w tym również pomocy prawnej. Powinniśmy posiadać ubezpieczenie międzynarodowe. Warto jest też zaopatrzyć się w nawigację z mapą Hiszpanii.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Grecj

Jak poruszać się po Hiszpanii

Hiszpańskie drogi są bardzo dobrej jakości. Wielu kierowców podróżujących po tym kraju mówi, że najlepiej jeździ się po jego północnej części. Wynika to głównie z mniejszej ilości samochodów na drogach. Nie trzeba też w dzień włączać świateł mijania. W Hiszpanii nakaz jazdy na światłach mijania obowiązuje tylko i wyłącznie w nocy na drogach ekspresowych oraz autostradach. Poruszając się po terenie zabudowanym należy jeździć na światłach pozycyjnych. Jeżeli poruszamy się podczas złych warunków pogodowych, bezzwłocznie należy włączyć światła mijania.

Gdzie zaparkować w Hiszpanii ?

Wielu turystów przybywających do Hiszpanii ma trudności z zaparkowaniem własnego samochodu. Radzimy, w takiej sytuacji aby zatrzymać się w hotelu, który posiada własne miejsce parkingowe wliczone w cenę pobytu. Jeżeli parkujemy „na mieście", pamiętajmy, aby parkować auto pod kątem do krawężnika. W przeciwnym razie możemy zostać „obtarci” przez innych użytkowników dróg. Możemy również natknąć się na parkingi oznaczone plakietką „zona azul”, gdzie parkowanie w tych miejscach dozwolone jest tylko na 1,5 godziny. Obowiązuje to do godziny 21.00. Od godziny 21.00 do 8.00 możemy parkować za darmo.

Mandaty i kary w Hiszpanii

Po pierwsze najbardziej karana jest jazda pod wpływem alkoholu. W Hiszpanii dozwolona ilość alkoholu we krwi wynosi 0,05%. Mandat może nas wynieść około 500 euro. Jest to górna granica grzywny. Odebrane może być również prawo jazdy na okres powyżej 3 miesięcy. Kolejne jest przekroczenie prędkości. Chodzi tu dokładnie o znaczne przekroczenie prędkości. Możemy w takim wypadku spodziewać się kary w wysokości nawet do kilku tysięcy euro oraz do 6 pkt. karnych. Jeżeli zaparkujemy w niedozwolonym miejscu lub też źle, spodziewajmy się kary w wysokości do 300 euro oraz 2 pkt. karne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Samochodem do Wielkiej Brytanii – jak się przygotować?

Pamiętajmy, że jesteśmy turystami. Fakt ten zobowiązuje nas do godnego zachowywania się na drodze. Nie myślmy, że hiszpańska policja będzie dla nas łaskawsza. Wręcz przeciwnie. Jeżeli dostaniemy mandat, należy jak najszybciej spłacić go na miejscu. W przeciwnym wypadku, policja może zatrzymać nasz samochód, dopóki nie zapłacimy kary.

Opłaty na autostradach oraz drogach ekspresowych w Hiszpanii

Oto kilka przykładowych cen na jakie możemy się natknąć podczas przekroczenia granicy.

• Droga nr AP1 Burgos – Arminon 10,55 euro
• Droga nr AP2 Zaragoza – Barcelona 20,75 euro
• Droga nr AP2 Zaragoza – Tarragona 18,90 euro
• Droga nr AP4 Sewilla – Cadiz 5,90 euro
• Droga nr AP6 Villalba – Adanero 9,35 euro
• Droga nr AP6 Villalba – San Rafael 3,36 euro
• Droga nr AP6 - Villacastin – Adanero 2,80 euro
• Droga nr AP7 Barcelona – Tarragona 8,30 euro
• Droga nr AP7 Girona pn. – Granollers 6,60 euro
• Droga nr AP7 Granollers – Barcelona 1,37 euro
• Droga nr AP7 Malaga – Marbella 3,75 euro
• Droga nr AP7 Marbella – Estepona 2,55 euro
• Droga nr AP7 Tarragona– Valencia 21,00 euro
• Droga nr AP7 Valencia– Alicante 13,90 euro
• Droga nr AP15 Tudela – Irurzun (AP68) 4,45 euro
• Droga nr AP41 Madryt – Toledo 6,65 euro
• Droga nr AP51 Avila – Villacastin 2,10 euro
• Droga nr AP61 Segovia – San Rafael 3,50 euro
• Droga nr AP15 Tudela – Irurzun (AP68) 4,45 euro
• Droga nr R-2 Guadalajara N. – Madryt 3,70 euro
• Droga nr R-3 Arganda – Madryt 1,80 euro

Co powinniśmy wiedzieć o wynajmie auta w Hiszpanii

REKLAMA

Co prawda wypożyczenie samochodu w Hiszpanii jest drogie, jednak możemy natknąć się na małe firmy wypożyczające samochody już od 40 euro za dobę. Firma, która wypożycza nam samochód, dowozi je w dowolne miejsce, np. na lotnisko. Dobre firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów mają w parku dość nowe auta, nawet 2 letnie. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, z jakich wypożyczalni korzystamy. Trzeba się dokładnie dowiedzieć o to, kiedy płacimy, czy wypożyczalnia pobierze pieniądze z karty kredytowej i czy musimy na nowo napełnić bak przed oddaniem auta.

Niektóre wypożyczalnie oferują nam samochody po podejrzanie atrakcyjnych. Dlatego przy wypożyczaniu dokładnie upewnijmy się co do stanu auta. Niektóre tanie pojazdy mogą mieć ukryte usterki, za które będziemy musieli płacić przy zwrocie.

Popularne wypożyczalnie samochodowe

• Centauro http://www.centauro.net/
• Goldcar rental http://www.goldcar.es/
• Auriga http://en.aurigacrown.com/
• Hertz http://www.hertz.com/
• Europcar http://www.europcar.com/car-rental.html

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.
10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

REKLAMA