REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przepisy drogowe w Hiszpanii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Bojarska
Drogi w Hiszpanii są bardzo dobrej jakości, zwłaszcza na północy kraju. fot. Newspress
Drogi w Hiszpanii są bardzo dobrej jakości, zwłaszcza na północy kraju. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na samochodową wycieczkę do Hiszpani, powinniśmy wiedzieć o kilku podstawowych sprawach. Żeby podróż upłynęła bez problemów trzeba znać przepisy i zwyczaje panujące w danym kraju.

Hiszpania jest przychylnie nastawiona do praw jazdy wydanych przez inne kraje. Jednak dla własnej wygody, w przypadku kontroli drogowej, warto jest wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Z nim będziemy mogli poruszać się spokojnie nie tylko po samej Hiszpanii, ale również i po innych krajach. Upewnij się też, czy aby na pewno ubezpieczenie twojego samochodu będzie mogło pokryć koszty ewentualnego wypadku, w tym również pomocy prawnej. Powinniśmy posiadać ubezpieczenie międzynarodowe. Warto jest też zaopatrzyć się w nawigację z mapą Hiszpanii.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Grecj

Jak poruszać się po Hiszpanii

Hiszpańskie drogi są bardzo dobrej jakości. Wielu kierowców podróżujących po tym kraju mówi, że najlepiej jeździ się po jego północnej części. Wynika to głównie z mniejszej ilości samochodów na drogach. Nie trzeba też w dzień włączać świateł mijania. W Hiszpanii nakaz jazdy na światłach mijania obowiązuje tylko i wyłącznie w nocy na drogach ekspresowych oraz autostradach. Poruszając się po terenie zabudowanym należy jeździć na światłach pozycyjnych. Jeżeli poruszamy się podczas złych warunków pogodowych, bezzwłocznie należy włączyć światła mijania.

Gdzie zaparkować w Hiszpanii ?

Wielu turystów przybywających do Hiszpanii ma trudności z zaparkowaniem własnego samochodu. Radzimy, w takiej sytuacji aby zatrzymać się w hotelu, który posiada własne miejsce parkingowe wliczone w cenę pobytu. Jeżeli parkujemy „na mieście", pamiętajmy, aby parkować auto pod kątem do krawężnika. W przeciwnym razie możemy zostać „obtarci” przez innych użytkowników dróg. Możemy również natknąć się na parkingi oznaczone plakietką „zona azul”, gdzie parkowanie w tych miejscach dozwolone jest tylko na 1,5 godziny. Obowiązuje to do godziny 21.00. Od godziny 21.00 do 8.00 możemy parkować za darmo.

Mandaty i kary w Hiszpanii

Po pierwsze najbardziej karana jest jazda pod wpływem alkoholu. W Hiszpanii dozwolona ilość alkoholu we krwi wynosi 0,05%. Mandat może nas wynieść około 500 euro. Jest to górna granica grzywny. Odebrane może być również prawo jazdy na okres powyżej 3 miesięcy. Kolejne jest przekroczenie prędkości. Chodzi tu dokładnie o znaczne przekroczenie prędkości. Możemy w takim wypadku spodziewać się kary w wysokości nawet do kilku tysięcy euro oraz do 6 pkt. karnych. Jeżeli zaparkujemy w niedozwolonym miejscu lub też źle, spodziewajmy się kary w wysokości do 300 euro oraz 2 pkt. karne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Samochodem do Wielkiej Brytanii – jak się przygotować?

Pamiętajmy, że jesteśmy turystami. Fakt ten zobowiązuje nas do godnego zachowywania się na drodze. Nie myślmy, że hiszpańska policja będzie dla nas łaskawsza. Wręcz przeciwnie. Jeżeli dostaniemy mandat, należy jak najszybciej spłacić go na miejscu. W przeciwnym wypadku, policja może zatrzymać nasz samochód, dopóki nie zapłacimy kary.

Opłaty na autostradach oraz drogach ekspresowych w Hiszpanii

Oto kilka przykładowych cen na jakie możemy się natknąć podczas przekroczenia granicy.

• Droga nr AP1 Burgos – Arminon 10,55 euro
• Droga nr AP2 Zaragoza – Barcelona 20,75 euro
• Droga nr AP2 Zaragoza – Tarragona 18,90 euro
• Droga nr AP4 Sewilla – Cadiz 5,90 euro
• Droga nr AP6 Villalba – Adanero 9,35 euro
• Droga nr AP6 Villalba – San Rafael 3,36 euro
• Droga nr AP6 - Villacastin – Adanero 2,80 euro
• Droga nr AP7 Barcelona – Tarragona 8,30 euro
• Droga nr AP7 Girona pn. – Granollers 6,60 euro
• Droga nr AP7 Granollers – Barcelona 1,37 euro
• Droga nr AP7 Malaga – Marbella 3,75 euro
• Droga nr AP7 Marbella – Estepona 2,55 euro
• Droga nr AP7 Tarragona– Valencia 21,00 euro
• Droga nr AP7 Valencia– Alicante 13,90 euro
• Droga nr AP15 Tudela – Irurzun (AP68) 4,45 euro
• Droga nr AP41 Madryt – Toledo 6,65 euro
• Droga nr AP51 Avila – Villacastin 2,10 euro
• Droga nr AP61 Segovia – San Rafael 3,50 euro
• Droga nr AP15 Tudela – Irurzun (AP68) 4,45 euro
• Droga nr R-2 Guadalajara N. – Madryt 3,70 euro
• Droga nr R-3 Arganda – Madryt 1,80 euro

Co powinniśmy wiedzieć o wynajmie auta w Hiszpanii

REKLAMA

Co prawda wypożyczenie samochodu w Hiszpanii jest drogie, jednak możemy natknąć się na małe firmy wypożyczające samochody już od 40 euro za dobę. Firma, która wypożycza nam samochód, dowozi je w dowolne miejsce, np. na lotnisko. Dobre firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów mają w parku dość nowe auta, nawet 2 letnie. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, z jakich wypożyczalni korzystamy. Trzeba się dokładnie dowiedzieć o to, kiedy płacimy, czy wypożyczalnia pobierze pieniądze z karty kredytowej i czy musimy na nowo napełnić bak przed oddaniem auta.

Niektóre wypożyczalnie oferują nam samochody po podejrzanie atrakcyjnych. Dlatego przy wypożyczaniu dokładnie upewnijmy się co do stanu auta. Niektóre tanie pojazdy mogą mieć ukryte usterki, za które będziemy musieli płacić przy zwrocie.

Popularne wypożyczalnie samochodowe

• Centauro http://www.centauro.net/
• Goldcar rental http://www.goldcar.es/
• Auriga http://en.aurigacrown.com/
• Hertz http://www.hertz.com/
• Europcar http://www.europcar.com/car-rental.html

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA