REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć nieprzyjemności na drodze w obcym kraju?

Wjeżdżając do obcego kraju musimy liczyć się z tym, że w wypadku jakiegokolwiek wykroczenia będziemy musieli opłacić mandat na miejscu. fot. Newspress
Wjeżdżając do obcego kraju musimy liczyć się z tym, że w wypadku jakiegokolwiek wykroczenia będziemy musieli opłacić mandat na miejscu. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Poza granicami Polski obowiązują inne przepisy drogowe. Moglibyśmy się spodziewać, że choćby w krajach Unii Europejskiej będą one takie same, lecz to rozumowanie jest błędne.

Wjeżdżając do obcego kraju musimy liczyć się z tym, że w wypadku jakiegokolwiek wykroczenia będziemy musieli opłacić mandat na miejscu. Polskie prawo nie przewiduje ścigania wykroczeń popełnionych poza Polską, dlatego obcy Policjant musi upewnić się, że kierowca zapłaci karę przed wyjazdem z kraju, w którym ją nałożono. Mandat można zapłacić gotówką, a nieraz kartą płatniczą lub kredytową, ponieważ część radiowozów może być wyposażona w terminal płatniczy.
Wjeżdżając do obcego kraju, szczególnie w granicach Unii Europejskiej musimy być ostrożni, ponieważ ze względu na zniesienie granic nasze polskie tablice rejestracyjne będą kusiły patrole prewencji do zatrzymania nas i szczegółowej kontroli.

REKLAMA

Zobacz też: Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

W sytuacji, kiedy będzie nam brakowało jakiegoś wyposażenia, ważnego badania technicznego lub ubezpieczenia, możemy mieć bardzo poważne problemy. W najgorszym wypadku Policja odholuje nasz pojazd na parking, w najlepszym wystawi nam mandat. Jeśli nie będziemy mogli go opłacić na miejscu, Policja najpewniej odeskortuje nas do najbliższego banku, abyśmy mogli wypłacić pieniądze w gotówce i uregulować nasz rachunek. Jeśli na naszym koncie środki będą niewystarczające, funkcjonariusze mogą przeszukać nasz samochód i skonfiskować jako zastaw przedmioty, które pokryją wartość mandatu. Zwrócą je dopiero wtedy, gdy zapłacimy karę.

Auto w zastaw

REKLAMA

Jeśli jednak nie posiadamy przy sobie wartościowych rzeczy, które mogłyby stanowić zastaw, możemy nawet na jakiś czas stracić samochód. Można by pomyśleć, że przecież mandat nigdy nie będzie aż tak wysoki, abyśmy nie mieli środków na pokrycie go na miejscu. Tutaj również jesteśmy w błędzie. W niektórych krajach, takich jak Finlandia, wysokość mandatu dostosowana jest do zarobków kierowcy tak, aby kara była dotkliwa. 

Nie warto też kłócić się z Policjantem o swoje wykroczenie. Jeśli odmówimy przyjęcia mandatu, sprawa trafi przed sąd i kara może być jeszcze bardziej bolesna. Jeśli wypożyczamy samochód w obcym kraju i fotoradar uchwyci moment, w którym przekroczyliśmy prędkość, Policja natychmiast zlokalizuje wypożyczalnię, a co za tym idzie - nas. Dostaniemy wtedy mandat w formie listu i lepiej opłacić go przed ponowną wycieczką do kraju, z którego przyszedł. W przeciwnym razie konsekwencje mogą być bardzo surowe. Jeśli damy sobie zrobić zdjęcie we własnym samochodzie, obca Policja najpewniej nas nie odnajdzie. Weźmy pod uwagę jednak, że mandaty za granicą na pewno będą o wiele wyższe, niż w Polsce, ponieważ taryfikatory są bardzo surowe i przewidują spore kwoty nawet za niewielkie w naszym polskim mniemaniu przewinienia. W Szwecji zbyt wysoka prędkość może skierować nas prosto do sądu. W Niemczech może nas spotkać podwójne nieszczęście, jeśli na autostradzie zabraknie nam paliwa, gdyż za nieprzygotowanie Policja również nas ukarze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

Aby uniknąć nieprzyjemności w obcym kraju należy koniecznie odpowiednio wyposażyć swoje auto. Przed wyjazdem sprawdźmy, czy przegląd jest ważny, nie wspominając o ubezpieczeniu OC. Zły stan techniczny pojazdu może również być powodem konfliktu z obcym prawem. Śledźmy wszystkie znaki drogowe i stosujmy się do nich. Najlepiej przed wyjazdem zapoznać się z kodeksem drogowym kraju, który mamy zamiar odwiedzić. 

Na niektórych granicach możemy się spodziewać tablicy wskazującej główne różnice w przepisach, natomiast nie powinniśmy traktować ich jako źródła wiedzy. Nie spotkamy ich wszędzie, a gospodarz nie ma obowiązku informowania nas o kodeksie. To my mamy wiedzieć, jakie panuje prawo w kraju, w którym się znajdujemy a jego nieznajomość nie zwalnia nas z przestrzegania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA