REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć nieprzyjemności na drodze w obcym kraju?

Subskrybuj nas na Youtube
Wjeżdżając do obcego kraju musimy liczyć się z tym, że w wypadku jakiegokolwiek wykroczenia będziemy musieli opłacić mandat na miejscu. fot. Newspress
Wjeżdżając do obcego kraju musimy liczyć się z tym, że w wypadku jakiegokolwiek wykroczenia będziemy musieli opłacić mandat na miejscu. fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Poza granicami Polski obowiązują inne przepisy drogowe. Moglibyśmy się spodziewać, że choćby w krajach Unii Europejskiej będą one takie same, lecz to rozumowanie jest błędne.

Wjeżdżając do obcego kraju musimy liczyć się z tym, że w wypadku jakiegokolwiek wykroczenia będziemy musieli opłacić mandat na miejscu. Polskie prawo nie przewiduje ścigania wykroczeń popełnionych poza Polską, dlatego obcy Policjant musi upewnić się, że kierowca zapłaci karę przed wyjazdem z kraju, w którym ją nałożono. Mandat można zapłacić gotówką, a nieraz kartą płatniczą lub kredytową, ponieważ część radiowozów może być wyposażona w terminal płatniczy.
Wjeżdżając do obcego kraju, szczególnie w granicach Unii Europejskiej musimy być ostrożni, ponieważ ze względu na zniesienie granic nasze polskie tablice rejestracyjne będą kusiły patrole prewencji do zatrzymania nas i szczegółowej kontroli.

REKLAMA

Zobacz też: Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

W sytuacji, kiedy będzie nam brakowało jakiegoś wyposażenia, ważnego badania technicznego lub ubezpieczenia, możemy mieć bardzo poważne problemy. W najgorszym wypadku Policja odholuje nasz pojazd na parking, w najlepszym wystawi nam mandat. Jeśli nie będziemy mogli go opłacić na miejscu, Policja najpewniej odeskortuje nas do najbliższego banku, abyśmy mogli wypłacić pieniądze w gotówce i uregulować nasz rachunek. Jeśli na naszym koncie środki będą niewystarczające, funkcjonariusze mogą przeszukać nasz samochód i skonfiskować jako zastaw przedmioty, które pokryją wartość mandatu. Zwrócą je dopiero wtedy, gdy zapłacimy karę.

Auto w zastaw

REKLAMA

Jeśli jednak nie posiadamy przy sobie wartościowych rzeczy, które mogłyby stanowić zastaw, możemy nawet na jakiś czas stracić samochód. Można by pomyśleć, że przecież mandat nigdy nie będzie aż tak wysoki, abyśmy nie mieli środków na pokrycie go na miejscu. Tutaj również jesteśmy w błędzie. W niektórych krajach, takich jak Finlandia, wysokość mandatu dostosowana jest do zarobków kierowcy tak, aby kara była dotkliwa. 

Nie warto też kłócić się z Policjantem o swoje wykroczenie. Jeśli odmówimy przyjęcia mandatu, sprawa trafi przed sąd i kara może być jeszcze bardziej bolesna. Jeśli wypożyczamy samochód w obcym kraju i fotoradar uchwyci moment, w którym przekroczyliśmy prędkość, Policja natychmiast zlokalizuje wypożyczalnię, a co za tym idzie - nas. Dostaniemy wtedy mandat w formie listu i lepiej opłacić go przed ponowną wycieczką do kraju, z którego przyszedł. W przeciwnym razie konsekwencje mogą być bardzo surowe. Jeśli damy sobie zrobić zdjęcie we własnym samochodzie, obca Policja najpewniej nas nie odnajdzie. Weźmy pod uwagę jednak, że mandaty za granicą na pewno będą o wiele wyższe, niż w Polsce, ponieważ taryfikatory są bardzo surowe i przewidują spore kwoty nawet za niewielkie w naszym polskim mniemaniu przewinienia. W Szwecji zbyt wysoka prędkość może skierować nas prosto do sądu. W Niemczech może nas spotkać podwójne nieszczęście, jeśli na autostradzie zabraknie nam paliwa, gdyż za nieprzygotowanie Policja również nas ukarze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

Aby uniknąć nieprzyjemności w obcym kraju należy koniecznie odpowiednio wyposażyć swoje auto. Przed wyjazdem sprawdźmy, czy przegląd jest ważny, nie wspominając o ubezpieczeniu OC. Zły stan techniczny pojazdu może również być powodem konfliktu z obcym prawem. Śledźmy wszystkie znaki drogowe i stosujmy się do nich. Najlepiej przed wyjazdem zapoznać się z kodeksem drogowym kraju, który mamy zamiar odwiedzić. 

Na niektórych granicach możemy się spodziewać tablicy wskazującej główne różnice w przepisach, natomiast nie powinniśmy traktować ich jako źródła wiedzy. Nie spotkamy ich wszędzie, a gospodarz nie ma obowiązku informowania nas o kodeksie. To my mamy wiedzieć, jakie panuje prawo w kraju, w którym się znajdujemy a jego nieznajomość nie zwalnia nas z przestrzegania.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

REKLAMA