Przygotowanie samochodu do Majówki
REKLAMA
REKLAMA
Przed wyruszeniem w jakąkolwiek trasę warto jednak sprawdzić stan auta - szczególnie, jeśli to pierwsza dalsza wyprawa po zimie. Krzysztof Michałek z Liberty Direct radzi, o co należy zadbać, aby podróż przebiegła bezpiecznie i bez zbędnych komplikacji.
REKLAMA
1. Opony
Ci, którzy jeszcze nie zdążyli wymienić opon zimowych na letnie, przed wyjazdem na majówkę koniecznie powinni to zrobić. Jeżdżąc na zimówkach w ciepłe dni nie tylko szybciej zużywamy opony, ale i spalamy więcej paliwa. W grę wchodzą także kwestie bezpieczeństwa: zimowe opony wydłużają znacznie drogę hamowania. Ogumienie należy zmienić, kiedy średnia temperatura w ciągu doby przekracza 7 stopni Celsjusza.
2. Tarcze i klocki
Na wiosnę wszyscy kierowcy powinni rutynowo kontrolować stan układu hamulcowego. Sól, która w zimowych miesiącach rozsypywana jest na drogach, sprzyja korozji - a ta może zupełnie zrujnować nasze tarcze i klocki. W rezultacie wzrasta zużycie paliwa, a czasem dochodzi nawet do przegrzania całego układu. W takim przypadku trzeba liczyć się z tym, że hamulce mogą zawieźć w najmniej oczekiwanym momencie.
Zobacz też: Platforma wspólnych przejazdów, a wiarygodność kierowcy
3. Światła
Brak sprawnego oświetlenia to problem, który dotyka wielu kierowców. Niedopatrzenie może skończyć się nie tylko mandatem. Uszkodzone światło wpływa negatywnie na naszą widoczność na drodze i podnosi ryzyko wypadku. Dlatego przed wyruszeniem w podróż lepiej upewnić się, że wszystkie żarówki działają jak należy.
4. Ubezpieczenie
Majówka to okres wzmożonego ruchu na drogach, dlatego częściej mają miejsce stłuczki. Poza obowiązkową polisą OC warto zadbać też o ochronę w ramach Autocasco. Pomocne może okazać się także Assistance, dzięki któremu będziemy mogli skorzystać z bezpośredniej pomocy ubezpieczyciela. Ci, którzy nie potrzebują pełnego pakietu, a planują dalszą podróż, mogą wybrać opcję o węższym zakresie ochrony: Opony Assistance.
Zobacz też: Ubezpieczenie pojazdu na promie
5. Solidne mycie
Zimowe miesiące narażają samochód na nieustanny kontakt z solą, piaskiem i innymi środkami ułatwiającymi oczyszczanie ze śniegu i lodu. Substancje te sprawiają, że auto staje się bardziej podatne na korozję. Dlatego wiosną dobrze jest porządnie je umyć. Szorowania potrzebuje nie tylko nadwozie, ale także podwozie, nadkola i zaciski hamulcowe.
6. Klimatyzacja
Wielu kierowców zapomina o regularnym czyszczeniu klimatyzacji. To błąd - mogą się w niej rozwijać szkodliwe grzyby i pleśń, szczególnie po długim okresie nieużywania. A to nie tylko znacząco obniża komfort podróży, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego przed wyjazdem w dłuższą trasę warto zainwestować w wymianę filtra kabinowego i czyszczenie klimatyzacji.
Zobacz też: Kontrola stanu technicznego autobusu
Źródło: Libery Direct
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.