REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tymczasowy dowód rejestracyjny a wyjazd za granicę

Tymczasowy dowód rejestracyjny a wyjazd za granicę
Tymczasowy dowód rejestracyjny a wyjazd za granicę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Tymczasowy dowód rejestracyjny a wyjazd za granicę. Czyli czy kierowca może się udać w podróż zagraniczną w sytuacji, w której ma miękki dowód?

Wyjazd za granicę a dokumenty pojazdu

Przed wyjazdem za granicę kierowca powinien w pierwszej kolejności przygotować pojazd. Musi on spełniać wymogi techniczne - tak, żeby nie uległ awarii i tak, żeby nie tworzył zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kolejnym krokiem jest spełnienie wymogów formalnych. Co to oznacza? Konieczną dokumentację. W Polsce można nie wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia wykupienia polisy OC. Za granicą policja nie ma jednak dostępu do bazy CEPiK. Dokumenty są zatem konieczne.

REKLAMA

Tymczasowy dowód rejestracyjny a wyjazd za granicę: czy da się?

Przed wyjazdem za granicę kierowca powinien zatem przygotować polisę OC i dowód rejestracyjny pojazdu. To mus have! Czy da się wyjechać z tymczasowym dowodem rejestracyjnym - gdy niedługo przed wyjazdem kierowca zakupił pojazd i nie zdążył odebrać twardego? W teorii tak. To dokument wyraźnie potwierdzający tytuł prawny do pojazdu. Warto jednak pamiętać o tym, że zagraniczne służby dysponują wzorem twardego dowodu rejestracyjnego.

Tymczasowy dowód rejestracyjny za granicą. To dobry pomysł?

REKLAMA

Co to oznacza? Może się okazać, że po przedstawieniu pozwolenia czasowego zagraniczny policjant dłużej będzie sprawdzał pojazd, ewentualnie piętrzył trudności. Powód? Może nie znać wzoru miękkiego dowodu rejestracyjnego. Nie będzie zatem wiedział czy dokument ma pełną homologację władz polskich i czy np. nie został podrobiony przez kierującego. Co zatem zrobić? Lepiej nie wyjeżdżać za granicę z tymczasowym dowodem rejestracyjnym, a jeżeli kierowca już musi wyjechać, powinien unikać sytuacji, w których będzie kontrolowany przez policję.

Podczas wyjazdu za granicę na tymczasowym dowodzie rejestracyjnym bezwzględnie należy pamiętać o dacie jego ważności. Po jej przekroczeniu kierowca nie posiada ważnych dokumentów pojazdu.

Tymczasowy dowód rejestracyjny a wyjazd za granicę

Tymczasowy dowód rejestracyjny za granicą może przysporzyć kierowcy problemów. Gdyby policjant nie chciał uznać ważności dokumentu, dalsza podróż nie będzie możliwa. Powód? Samochód może trafić na lawecie na parking depozytowy do czasu wyjaśnienia sprawy. To na szczęście scenariusz maksymalnie pesymistyczny. Warto jednak wiedzieć o tym, że może się taka sytuacja zdarzyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA