REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak spakować się do samochodu?

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
pakowanie, podróż Fot. Fotolia
pakowanie, podróż Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie ułożenie pakunków w bagażniku i kabinie pasażerskiej to nie tylko kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa i oszczędności spalania. Podpowiadamy, jak spakować się do samochodu?

Każdy kierowca przed wyruszeniem w podróż musi mieć na uwadze bezpieczeństwo, zarówno swoje i innych pasażerów. Przemyślane przewożenie rzeczy, ich odpowiednie ułożenie w samochodzie zagwarantuje Ci komfort i bezpieczeństwo jazdy. Nie wiesz od czego zacząć? Poniżej znajdziesz instrukcję.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

Jak spakować się do samochodu? Planowanie

Przed wyjazdem dobrze jest odpowiednio wcześnie przemyśleć, co chcesz zabrać ze sobą w podróż i czego tak naprawdę potrzebujesz. Ze względu na wygodę, jaką daje nam podróżowanie autem, często bezmyślnie wrzucamy do walizek całą masę przedmiotów „na wszelki wypadek”, których później nie wykorzystujemy. Ograniczenie ilości (i wagi) bagażu ułatwi pakowanie i obniży spalanie paliwa.

Zobacz też: Przewożenie psa w samochodzie - rozwiązania dostępne na rynku

Dlaczego należy nauczyć się dobrze pakować  do samochodu?

REKLAMA

Wrzucenie bagaży do kufra bagażnika metodą „jak leci” to tylko pozorna oszczędność czasu i siły. Z tak niedbale przewożonymi rzeczami możesz mieć wiele problemów. Przy gwałtownych manewrach w trakcie jazdy, rzeczy mogą się obijać od siebie i od ścianek bagażnika, dekoncentrując kierowcę i denerwując pasażerów. Co więcej, w przypadku przewożenia produktów spożywczych czy napoi może dojść do zabrudzenia wnętrza kufra, a także wszystkich pozostałych rzeczy, które w danym momencie znajdują się w bagażniku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemieszczanie się walizek i innych przedmiotów może zagrozić stabilności samochodu podczas wchodzenia w zakręty lub wykonywaniu gwałtownych manewrów, gdyż wraz z nimi przesuwa się środek ciężkości samochodu.

Zobacz też: Używane Volvo XC60 - usterki

Od czego zacząć pakowanie samochodu?

Pakowanie rozpocznij od ciężkich przedmiotów i walizek. Umieszczaj je zawsze na dnie bagażnika w taki sposób, aby znajdowały się jak najgłębiej w komorze, jak najbliżej tylnych siedzeń samochodu oraz jak najciaśniej obok siebie. Powód? W ten sposób ograniczysz ryzyko związane z ich przedostaniem się do wnętrza pojazdu w momencie ewentualnego wypadku. W momencie zderzenia masa nieprzymocowanych walizek wzrasta wielokrotnie i możliwe jest, ze przebiją się do kabiny pasażerskiej ranią pasażerów.

Zobacz też: Test Citroen DS5: samochód zagadka

Gdzie spakować małe przedmioty?

REKLAMA

Oprócz ciężkich walizek, na wakacje zabieramy ze sobą często mniejsze, miękkie torby sportowe, maty plażowe, śpiwory, siatki, itp. Są one dobrym rozwiązaniem na wypełnienie pustych przestrzeni w bagażniku pomiędzy sztywnymi walizkami. Zadbaj więc, by wszystko w Twoim bagażniku było ciasno ułożone i żadna rzecz nie leżała luźno.

Na rynku dostępne są gotowe rozwiązania typu maty antypoślizgowe do bagażników oraz specjalnie przystosowane do przewożenia przedmiotów kosze i pojemniki, a także linki do mocowania bagaży. Jeśli na etapie planowania podróży stwierdzisz, że nie wypełnisz szczelnie całej komory bagażnika, zaopatrz się, w któreś wyżej wymienione rozwiązanie, które zminimalizuje ewentualne zagrożenie.

Zobacz też: Test Kia Cee’d SW 1.6 CRDi

Co zrobić z rzeczami, które nie zmieściły się do bagażnika?

Często zdarza się, że wybierając się całą rodziną na wakacje mamy tyle bagaży, że umieszczenie ich w ograniczonym pod względem pojemności bagażniku jest niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu jest bagażnik na dach. Ma on jeden mankament – w trakcie jazdy zwiększa się przez niego opór powietrza, a w konsekwencji również zużycie paliwa. Ponadto, im cięższy bagaż w bagażniku dachowym, tym wyżej znajduje się środek ciężkości samochodu. Przeładowanie bagażnika dachowego może spowodować wywrócenie samochodu na ostrym zakręcie przy branym z dużą prędkością. Bagażnik dachowy służy do przewożenia stosunkowo lekkich przedmiotów i do tego do wykorzystujmy.

Rzeczy, których nie uda Ci się umieścić w bagażniku możesz także ulokować w kabinie pasażerskiej. Miejscem odpowiednim dla nich jest podłoga pod nogami pasażerów. Pamiętaj jednak, żeby nie układać pod nogami małych, rzeczy, które skłonne są turlać się. Przedmioty typu puszki z napojami czy piłki z łatwością mogą przelecieć pod fotelem kierowcy i wlecieć pod pedały blokując je.

Pod żadnym pozorem nie umieszczaj niczego ciężkiego, twardego na półce za tylnymi siedzeniami. W razie hamowania przedmioty mogą spać, tym samym stanowiąc niebezpieczeństwo dla obecnych w środku pasażerów.

Zobacz też: Jak zapobiegać chorobie morskiej na promie?

Pamiętaj!

Pamiętaj o przedmiotach potrzebnych w nagłych przypadkach, takich jak trójkąt ostrzegawczy, odblaskowa kamizelka czy apteczka pierwszej pomocy. Niezależnie od długości dystansu podróży czy załadowania bagażnika, dobrze jest mieć je pod ręką.

Co prawda jedzenie i picie w samochodzie nie jest zbyt bezpieczne i lepiej robić kilkuminutowe postoje w przeznaczonych do tego miejscach, to jeśli czujesz, że musisz mieć w zasięgu ręki butelkę z piciem skorzystaj ze specjalnych uchwytów, kieszeni bocznych, schowków, które są w wyposażeniu większości samochodów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA