REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak spakować się do samochodu?

Liberty Direct
Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.
pakowanie, podróż Fot. Fotolia
pakowanie, podróż Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie ułożenie pakunków w bagażniku i kabinie pasażerskiej to nie tylko kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa i oszczędności spalania. Podpowiadamy, jak spakować się do samochodu?

Każdy kierowca przed wyruszeniem w podróż musi mieć na uwadze bezpieczeństwo, zarówno swoje i innych pasażerów. Przemyślane przewożenie rzeczy, ich odpowiednie ułożenie w samochodzie zagwarantuje Ci komfort i bezpieczeństwo jazdy. Nie wiesz od czego zacząć? Poniżej znajdziesz instrukcję.

REKLAMA

Zobacz też: Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

Jak spakować się do samochodu? Planowanie

Przed wyjazdem dobrze jest odpowiednio wcześnie przemyśleć, co chcesz zabrać ze sobą w podróż i czego tak naprawdę potrzebujesz. Ze względu na wygodę, jaką daje nam podróżowanie autem, często bezmyślnie wrzucamy do walizek całą masę przedmiotów „na wszelki wypadek”, których później nie wykorzystujemy. Ograniczenie ilości (i wagi) bagażu ułatwi pakowanie i obniży spalanie paliwa.

Zobacz też: Przewożenie psa w samochodzie - rozwiązania dostępne na rynku

Dlaczego należy nauczyć się dobrze pakować  do samochodu?

REKLAMA

Wrzucenie bagaży do kufra bagażnika metodą „jak leci” to tylko pozorna oszczędność czasu i siły. Z tak niedbale przewożonymi rzeczami możesz mieć wiele problemów. Przy gwałtownych manewrach w trakcie jazdy, rzeczy mogą się obijać od siebie i od ścianek bagażnika, dekoncentrując kierowcę i denerwując pasażerów. Co więcej, w przypadku przewożenia produktów spożywczych czy napoi może dojść do zabrudzenia wnętrza kufra, a także wszystkich pozostałych rzeczy, które w danym momencie znajdują się w bagażniku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemieszczanie się walizek i innych przedmiotów może zagrozić stabilności samochodu podczas wchodzenia w zakręty lub wykonywaniu gwałtownych manewrów, gdyż wraz z nimi przesuwa się środek ciężkości samochodu.

Zobacz też: Używane Volvo XC60 - usterki

Od czego zacząć pakowanie samochodu?

Pakowanie rozpocznij od ciężkich przedmiotów i walizek. Umieszczaj je zawsze na dnie bagażnika w taki sposób, aby znajdowały się jak najgłębiej w komorze, jak najbliżej tylnych siedzeń samochodu oraz jak najciaśniej obok siebie. Powód? W ten sposób ograniczysz ryzyko związane z ich przedostaniem się do wnętrza pojazdu w momencie ewentualnego wypadku. W momencie zderzenia masa nieprzymocowanych walizek wzrasta wielokrotnie i możliwe jest, ze przebiją się do kabiny pasażerskiej ranią pasażerów.

Zobacz też: Test Citroen DS5: samochód zagadka

Gdzie spakować małe przedmioty?

REKLAMA

Oprócz ciężkich walizek, na wakacje zabieramy ze sobą często mniejsze, miękkie torby sportowe, maty plażowe, śpiwory, siatki, itp. Są one dobrym rozwiązaniem na wypełnienie pustych przestrzeni w bagażniku pomiędzy sztywnymi walizkami. Zadbaj więc, by wszystko w Twoim bagażniku było ciasno ułożone i żadna rzecz nie leżała luźno.

Na rynku dostępne są gotowe rozwiązania typu maty antypoślizgowe do bagażników oraz specjalnie przystosowane do przewożenia przedmiotów kosze i pojemniki, a także linki do mocowania bagaży. Jeśli na etapie planowania podróży stwierdzisz, że nie wypełnisz szczelnie całej komory bagażnika, zaopatrz się, w któreś wyżej wymienione rozwiązanie, które zminimalizuje ewentualne zagrożenie.

Zobacz też: Test Kia Cee’d SW 1.6 CRDi

Co zrobić z rzeczami, które nie zmieściły się do bagażnika?

Często zdarza się, że wybierając się całą rodziną na wakacje mamy tyle bagaży, że umieszczenie ich w ograniczonym pod względem pojemności bagażniku jest niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu jest bagażnik na dach. Ma on jeden mankament – w trakcie jazdy zwiększa się przez niego opór powietrza, a w konsekwencji również zużycie paliwa. Ponadto, im cięższy bagaż w bagażniku dachowym, tym wyżej znajduje się środek ciężkości samochodu. Przeładowanie bagażnika dachowego może spowodować wywrócenie samochodu na ostrym zakręcie przy branym z dużą prędkością. Bagażnik dachowy służy do przewożenia stosunkowo lekkich przedmiotów i do tego do wykorzystujmy.

Rzeczy, których nie uda Ci się umieścić w bagażniku możesz także ulokować w kabinie pasażerskiej. Miejscem odpowiednim dla nich jest podłoga pod nogami pasażerów. Pamiętaj jednak, żeby nie układać pod nogami małych, rzeczy, które skłonne są turlać się. Przedmioty typu puszki z napojami czy piłki z łatwością mogą przelecieć pod fotelem kierowcy i wlecieć pod pedały blokując je.

Pod żadnym pozorem nie umieszczaj niczego ciężkiego, twardego na półce za tylnymi siedzeniami. W razie hamowania przedmioty mogą spać, tym samym stanowiąc niebezpieczeństwo dla obecnych w środku pasażerów.

Zobacz też: Jak zapobiegać chorobie morskiej na promie?

Pamiętaj!

Pamiętaj o przedmiotach potrzebnych w nagłych przypadkach, takich jak trójkąt ostrzegawczy, odblaskowa kamizelka czy apteczka pierwszej pomocy. Niezależnie od długości dystansu podróży czy załadowania bagażnika, dobrze jest mieć je pod ręką.

Co prawda jedzenie i picie w samochodzie nie jest zbyt bezpieczne i lepiej robić kilkuminutowe postoje w przeznaczonych do tego miejscach, to jeśli czujesz, że musisz mieć w zasięgu ręki butelkę z piciem skorzystaj ze specjalnych uchwytów, kieszeni bocznych, schowków, które są w wyposażeniu większości samochodów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

Jechał tak pijany na skuterze, że gdy się wywrócił to zasnął

O takim zdarzeniu policjanci dawno nie słyszeli. 31-letni kierowca skutera jechał tak pijany, że gdy stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się - zasnął. 

Pijany motocyklista uciekał przed policją, do aresztu trafił... jego pasażer

33-letni motocyklista nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Podczas ucieczki spowodował kolizję. Okazało się, że był pijany, a jego pasażer poszukiwany do odbycia kary. 

Rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Trasa będzie przebiegać przez Bemowo i Bielany

Resort infrastruktury poinformował, że rusza projektowanie S7 na odcinku Kiełpin – Warszawa. Po wybudowaniu tego odcinka od Kiełpina do Warszawy kierowcy będą mieli do dyspozycji 332 km drogi ekspresowej aż do węzła Gdańsk Południe.

REKLAMA

Pijany kierowca bez uprawnień, samochód bez tablicy rejestracyjnej i narkotyki. A to miała być zwykła kontrola

Rutynowa kontrola samochodu przez policjantów zaowocowała złapaniem pijanego kierowcy z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i w posiadaniu narkotyków. 

Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC?

Ubezpieczyciele muszą podnieść ceny. Polisy OC droższe już prawie o 40 proc. Gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze OC? W których województwach kierowcy mogli liczyć na najkorzystniejsze oferty? Gdzie kierowcy płacili najwięcej?

Błyskawiczna akcja policjantów, w kilka godzin odzyskali skradziony samochód

To była szybka akcja policjantów z Jasła. Zaledwie kilka godzin od kradzieży samochodu wartego 170 tys. udało im się go odzyskać. 

Nie tylko produkcja pojazdów. Dlaczego Ford inwestuje w energię odnawialną?

Firmom czasem nie wystarcza po prostu bycie liderem w danej branży. W pewnym momencie zaczyna chodzić o coś więcej, o misję. Taką ma Ford. To ma być coś więcej niż tylko produkowanie pojazdów, to potrzeba budowania lepszego świata - dla człowiek i dla planety, o którą powinniśmy dbać wszyscy dla własnego dobra. 

REKLAMA

Nielegalne wyścigi: 558 skontrolowanych pojazdów, 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł! Policjanci zatrzymali 55 dowodów rejestracyjnych

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w miniony weekend policjanci garnizonu stołecznego skontrolowali 558 pojazdów i wystawili 308 mandatów na łączną kwotę 134 550 zł. Działania policjantów skupiały się na terenie Warszawy oraz powiatów ościennych.

KGP: 104 142 interwencji, 475 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 104 142 interwencji.

REKLAMA