Skoda Garde/Rapid: czeskie coupe
REKLAMA
REKLAMA
Tak naprawdę, prace rozwojowe nad nowym coupe Skody, oznaczonym wewnętrznym kodem Š743 i handlową nazwą Garde, rozpoczęto w roku 1977. Głównymi konsumentami mieli być nasi zachodni sąsiedzi. Auto produkowano do 1985 roku, przy czym w ostatnim roku wyszedł tylko 1 model. W kvasińskiej fabryce powstało tylko 8238 sztuk tego modelu. Prawdopodobnie GARDE była montowana w innych zakładach min. w Bratysławie. We wszystkich fabrykach zmontowano łącznie 11088 egzemplarzy.
REKLAMA
Zobacz też: Skoda Octavia Tour – którą wybrać? Poradnik kupującego
REKLAMA
Samochód mimo silnika o pojemności 1200ccm i mocy 54KM sprawiał wrażenie bardzo dynamicznego. Linia nadwozia sugeruje włoskiego stylistę. Mimo, że Garde w znacznej części bazowało na rozwiązaniach technicznych powszechnie znanych z podstawowego modelu sedan 120LS (rodziny Š742), to wniosło kilka opracowań, np. zębatkową przekładnię kierowniczą czy niezależne zawieszenie kół tylnych oparte o układ skośnych wahaczy.
W 1984 roku auto zmodernizowano stosując m.in. mocniejszy silnik o pojemności 1300ccm sprzężony z pięciostopniową przekładnią oraz zwiększony rozstaw kół. Zmodernizowana wersja nosiła nazwę Rapid i była produkowana do 1990 roku. W następnych latach w ofercie handlowej Skody nie było COUPE. Zwiastunem zmian jest prototyp o nazwie Joyster bazujący na podzespołach Fabi II.
Kiedy w 1987 roku zakończono produkcje tego modelu w Bratysławie, postanowiono wszystkim pojazdom nadać nazwę Rapid. Modele posiadały mocniejszy silnik 1.3, który w wybranych wersjach był przystosowany do spalania benzyny bezołowiowej lub nawet (wyłącznie na eksport) zasilany wtryskiem paliwa.
Zobacz też: Wyprodukowano już 100 000 sztuk Skody Yeti
Warto wspomnieć o kilku charakterystycznych cechach tego modelu. Przede wszystkim Garde posiadał silnik z tyłu zaś chłodnicę z przodu co zmuszało kierowców do stosowania ogromnych ilości płynu chłodniczego (12l). Bagażnik, który był umieszczony z przodu, posiadał pokrywę otwierana na bok. W związku z otwieraniem maski na lewą stronę cięgno jej podnoszenia umieszczone było po stronie pasażera, co skutecznie utrudniało otwieranie bagażnika.
Historia modeli Garde/Rapid zakończyła się w pierwszych tygodniach roku 1990 - łącznie powstało około 45 tysięcy egzemplarzy wszystkich odmian tego niezwykłego modelu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.