REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie drogi są coraz bezpieczniejsze: raport z wyapdków za 2014 rok

Liczba wypadów na polskich drogach w 2014 roku Fot. Fotolia
Liczba wypadów na polskich drogach w 2014 roku Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Według raportu Policji za 2014 rok polskie drogi są coraz bezpieczniejsze. Z roku na rok sukcesywnie spada nie tylko liczba wypadków drogowych, ale przede wszystkim liczba zabitych i rannych w nich osób.

Liczba wypadów na polskich drogach w 2014 roku

Według raportów Policji za 2013 i 2014 rok liczba zdarzeń drogowych w Polsce powoli, acz sukcesywnie się zmniejsza. W 2013 doszło do 35 847 wypadków, za to w 2014 roku ich liczba spadła do 34 970. W szerszym ujęciu czasowym pozytywny trend jest jeszcze lepiej widoczny. W 2011 roku na polskich drogach miało miejsce aż 40 065 wypadków!

REKLAMA

To co istotniejsze to fakt, że wraz ze zmniejszającą się liczbą wypadków drogowych w Polsce, spada także liczba zabitych i rannych w nich osób. W 2013 roku na polskich drogach śmierć poniosło 3 357 osób, w 2014 roku 3 202 (o 155 mniej niż w 2013 roku) a dla porównania w 2011 roku liczba ta wyniosła aż 4 189 osób!

Główne przyczyny wypadków drogowych w Polsce

To co nie zmienia się za to od lat w Polsce, to przyczyna wypadków drogowych. Brawura i nadmierna prędkość od lat sieją śmierć na drogach naszego Państwa (w 2014 roku 855 zabitych). Co ciekawe najtragiczniejsze w skutkach zdarzenia drogowe, w których ginie najwięcej osób ma miejsce późnym popołudniem, pomiędzy 18:00 a 19:00 godziną, przy dobrych warunkach pogodowych. Paradoksalnie, im gorsze warunki do jazdy, tym liczba zabitych się zmniejsza. W 2014 roku najwięcej osób poniosło śmierć w wypadkach mających miejsce przy dobrych warunkach pogodowych (aż 1995 osób), za to najmniej (tylko, lub aż 34 osoby) gdy jeździe autem towarzyszyły opady śniegu.

Zobacz też: Więcej fotoradarów, wiecej wypadków?

Dobra pogoda sprzyja wypadkom drogowym

REKLAMA

Warto zauważyć, że drugą przyczyną wypadków Polsce jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innemu użytkownikowi drogi (w 2014 roku 323 zabitych). Zdarzenia takie mają miejsce przede wszystkim na skrzyżowaniach z pierwszeństwem przejazdu oraz prostych odcinkach drogi. To zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że widoczność w tego typu miejscach jest znacznie lepsza niż na zakrętach czy w okolicach wzniesień, a mimo to liczba wypadków jest tam największa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach przyczynia się budowa dróg szybkiego ruchu takich jak autostrady i drogi ekspresowe. Pozwalają one zmniejszyć liczbę punktów, w których przecinają się różne kierunki jazdy. Niestety także i na nich rośnie liczba wypadków. Nadal są to jednak wartości marginalne, na tle innych rodzajów dróg w Polsce.

Wyraźną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach Policjanci odnotowują wraz z wprowadzeniem przepisu umożliwiającemu zatrzymanie kierującemu prawa jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Surowa kara wyraźnie przytemperowała chęć do łamania przepisów dotyczących prędkości wielu piratom drogowym. Problemem może być jednak fakt, że przepis ten zdaniem wielu ekspertów jest niezgodny z konstytucją. Czy Trybunał Konstytucyjny też tak stwierdzi? Będziemy o tym informować Was w przyszłości!

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA