REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś 22 września obchodzimy dzień bez samochodu

Autobus, ZTM. Fot. Fotolia
Autobus, ZTM. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Drogi kierowco, w dniu dzisiejszym, tj. 22 września zostaw swój samochód w domu i przesiądź się do darmowej komunikacji miejskiej.

Dzień Bez Samochodu - darmowa komunikacja miejska!

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) to wydarzenie organizowane regularnie od 2002 roku z inicjatywy Dyrekcji Generalnych Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz Mobilności
i Transportu. W tym roku przyciągnęło aż 2405 miast z 51 krajów świata, a Polska może pochwalić się rekordowym zaangażowaniem. 30 naszych miast zarejestrowało swoje aktywności na oficjalnej europejskiej stronie Mobility Week.

REKLAMA

REKLAMA

Tegoroczna polska edycja ETZT odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, przy wsparciu Komisji Europejskiej. Ogólnoeuropejskim hasłem przewodnim kampanii jest „Inteligentny transport. Silna gospodarka”. Tydzień Zrównoważonego Transportu trwa od 16 września, a kończy się dziś europejskim Dniem Bez Samochodu.

Czym jest zrównoważony transport dla każdego z nas indywidualnie i dla całej gospodarki? To przede wszystkim wybór alternatywnych dla samochodu sposobów przemieszczania się po miastach i pomiędzy nimi. Zostawiając auto w domu nie tylko dajemy sobie szansę na oszczędności w domowym budżecie, zadbanie o zdrowie i poprawę kondycji fizycznej, ale także wzmacniamy lokalną gospodarkę. Oszczędzając na benzynie, mamy szansę na wykorzystanie tych środków na inne przyjemności, aktywności sportowo-kulturalne, czy usługi i towary sprzedawane w najbliższym otoczeniu.

miasto, korek Fot. Fotolia

Zatłoczone miasta to efekt nadmiernej liczby aut. Fot. Fotolia

Dziś - 22 września, podczas europejskiego Dnia Bez Samochodu, możemy zdjąć nogę z gazu, odetchnąć, przespacerować się, zastanowić się nad środowiskiem naturalnym i skorzystać z benefitów życia bez samochodu. Tego dnia szykuje się wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji. Oto jak możesz skorzystać:

Po pierwsze: darmowa komunikacja miejska. W wielu miastach w Polsce kasowniki w autobusach i tramwajach będą nieczynne, a w Warszawie bramki metra będą otwarte. Dziś legalnie i be z stresu możesz jeździć bez biletów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po drugie: więcej ruchu dla zdrowia. Wybierając zamiast samochodu komunikację miejską, rower albo spacer nie tylko zrobisz ukłon w stronę środowiska rezygnując z emitowania dodatkowych spalin. Przede wszystkim zadziałasz na korzyść swojego zdrowia. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na sylwetkę i samopoczucie – dobry humor gwarantowany!

Po trzecie: żadnych korków! Czy wyobrażasz sobie jak wspaniale jest nie stać w kilometrowych korkach w godzinach szczytu? Zostaw samochód, a czas podróży wykorzystaj na dotlenienie organizmu jadąc do pracy rowerem, kontemplację otoczenia podczas spaceru czy ciekawą lekturę w drodze komunikacją miejską.    

Po czwarte: oszczędności. Darmowa komunikacja miejska i samochód w garażu równa się bezpłatne, ekologiczne i oszczędne poruszanie się po mieście. Korzyści dla kieszeni, organizmu i środowiska.

Źródło: materiały prasowe ETZT

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

REKLAMA