REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hyundai ix35 Fuell Cell - 700 km na jednym baku

Hyundai ix35 Fuel Cell odnotował rekord przejazdu samochodu zasilanego ogniwami paliwowymi, pokonując 700 km na jednym zbiorniku wodoru.
Hyundai ix35 Fuel Cell odnotował rekord przejazdu samochodu zasilanego ogniwami paliwowymi, pokonując 700 km na jednym zbiorniku wodoru.
Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszy seryjnie produkowany samochód napędzany wodorem pokonał dystans 700 km na jednym baku. Po europejskich drogach. Czy to oznacza, że producentom w końcu udało się znaleźć rozwiązanie na problem magazynowania wodoru w zbyt dużych zbiornikach paliwa?

Z Oslo do Malmö na jednym baku

Model ix35 Fuel Cell, pierwszy na świecie samochód napędzany energią elektryczną uzyskiwaną z wodoru, który trafił do seryjnej produkcji, przejechał z Oslo do Malmö przez Gothenburg i Kopenhagę. Podróż trwała 10 godzin, a średnia prędkość jazdy wyniosła 76 km/h.

REKLAMA

Zgodnie z założeniem producenta zasięg samochodu na jednym tankowaniu wynosi 594 km, tymczasem test udowodnił, że możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszego wyniku. Co więcej, po osiągnięciu celu komputer samochodu wskazywał, że może on przejechać kolejnych 10 km.

Zobacz też: Skuter 125 ccm z manualną skrzynią biegów a prawo jazdy kat. B

REKLAMA

"Nasz plan zakładał zakończenie podróży w Kopenhadze, ale po dotarciu na miejsce okazało się, że w zbiorniku nadal jest wodór, co umożliwiło nam kontynuowanie jazdy. Kiedy dojechaliśmy na stację w Malmö mieliśmy jeszcze zasięg na kolejnych, kilka kilometrów. Wynik, jaki udało nam się osiągnąć, pokazuje możliwości modelu ix35 Fuel Cell oraz potencjał tej technologii. Jestem zdania, że to był światowy rekord” - powiedział Marius Bornstein.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obydwaj kierowcy mają już za sobą długodystansowy test modelu ix35 Fuel Cell. W kwietniu 2012 roku pokonali odległość 2 260 km, podróżując z Oslo do Monako i promując tym samym wodorowe systemy paliwowe oraz rozwijającą się infrastrukturę stacji tankowania.

"Odległość, jaką przebył ix35 Fuel Cell odzwierciedla możliwości i realne korzyści wynikające z wykorzystania technologii wodorowych ogniw paliwowych. Hyundai jest pierwszym na świecie producentem, którego samochód na wodór trafił do produkcji seryjnej i dlatego wspieramy rozwój sieci stacji tankowania wodoru w Europie” - powiedział Frank Meije - Szef Fuel Cell Electric Vehicle w Hyundai Motor Europe.

Zobacz też: Mieszkańcy Grenoble skorzystają z Toyot i-ROAD

Hyundai ix35 Fuell Cell - pojemność bagażnika i osiągi

REKLAMA

Do tej pory producenci samochodów borykali się z problemem magazynowania wodoru. Jeszcze niedawno, by samochód mógł przejechać odległość, którą użytkownicy tradycyjnych samochodów określą jako sensowną z punktu widzenia praktyczności pojazdu, potrzebne były zbiorniki o pojemności kilkuset litrów.

Hyundai ix35 Fuell Cell jest wyposażony w dwa zbiorniki na wodór, które w sumie są w stanie zmagazynować 5,6 kg gazu pod ciśnieniem aż 700 barów. Ta nowatorska wersja koreańskiego SUV-a jest cięższa od tradycyjnych odmian ix35 o około 100 kg. Co istotne - bagażnik ix35 Fuell Cell ma objętość około 436 l.

Według zapewnień producenta Hyundai rozpędza się od 0 do 100 km/h w 12,5 s, a prędkość maksymalna została ustalona na 160 km/h.

Zobacz też: Test Hyundai ix35: dla aktywnych

HyFIVE (Hydrogen for Innovative Vehicles)

W czerwcu tego roku powstała w Malmö kolejna stacja wodorowa, w efekcie europejskiego projektu HyFIVE (Hydrogen for Innovative Vehicles). W ramach tej inicjatywy 110 samochodów wodorowych dostarczonych przez 5 producentów pojawi się na ulicach wybranych europejskich miast - wśród nich będzie 75 samochodów marki Hyundai.    

Hyundai ix35 Fuel Cell jest najnowszym modelem, który powstał w ramach programu prowadzonego od 1998 r. w centrum badawczym nad ogniwami paliwowymi w Instytucie Rozwoju Technologii Ekologicznej Hyundaia w Korei. W styczniu 2013 roku firma została pierwszym na świecie producentem motoryzacyjnym, który rozpoczął masową produkcję bezemisyjnego, napędzanego wodorem modelu, podkreślając tym samym pozycję lidera w rozwoju technologii ogniw paliwowych.

Źródło: Hyundai

Model ix35 Fuel Cell, pierwszy na świecie samochód napędzany energią elektryczną uzyskiwaną z wodoru, który trafił do seryjnej produkcji, przejechał z Oslo do Malmö przez Gothenburg i Kopenhagę. Podróż trwała 10 godzin, a średnia prędkość jazdy wyniosła 76 km/h.
Hyundai
Hyundai ix35 Fuel Cell
Hyundai
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA