REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport jednego człowieka jednym autem to przeżytek

Transport jednego człowieka jednym autem to przeżytek Fot. Fotolia
Transport jednego człowieka jednym autem to przeżytek Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach, gdy liczba ludności na świecie dynamicznie się zwiększa, a ceny paliw rosną bardzo szybko warto zastanowić się, czy podróżowanie, np. do pracy jednego człowieka w jednym samochodzie ma sens?

Transport w modelu: jeden człowiek - jeden samochód jest nieefektywny. Wypracowanie nowego podejścia społeczeństwa do transportu wydaje się w interesie wszystkich – może za wyjątkiem producentów samochodów. Funkcjonujący dotychczas system sieci własnych samochodów nie powinien rozwijać się w nieskończoność. Ograniczają nas chociażby zasoby. W dużych miastach już brakuje miejsc parkingowych, a samochody tkwią w olbrzymich korkach. Co więcej złoża ropy naftowej też są ograniczone. Jej szczyt mamy już za sobą. Tymczasem rosną gospodarki takich krajów jak Chiny, Indie czy Brazylia. Ich obywatele będą chcieli żyć, tak jak obywatele zamożnych państw, a wtedy do 2030 roku zapotrzebowanie na ropę podwoi się, podczas gdy wydobycie ropy prawdopodobnie spadnie do 50% obecnego poziomu.

REKLAMA

Zobacz też: Test Opel Adam 1.4/87 KM

Miasta bez transportu publicznego?

REKLAMA

W Stanach Zjednoczonych, gdzie taki model transportu rozpowszechnił się najbardziej, są obszary, np. Phoenix gdzie na 1000 mieszkańców przypada aż 750 samochodów, a komunikacja miejska w miastach nie istnieje w ogóle. Zmiany w transporcie są więc nieuniknione. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę, jak nieefektywny z punktu widzenia zarówno ekonomii jak i ekologii jest przejazd jednej osoby samochodem. Z drugiej strony model 1 na 1 to wciąż najbardziej rozpowszechniony typ transportu w krajach rozwiniętych.

Postawy ludzi się jednak zmieniają i widać konkretne działania, przełamujące schematyczne myślenie o posiadaniu i podróżowaniu własnym samochodem.  Powstają inicjatywy, takie jak wspólne przejazdy, które zapewniają wygodną alternatywę dla samotnej podróży własnym autem. Europejczycy, w tym również Polacy, coraz chętniej korzystają ze wspólnej podróży BlaBlaCar. W Polsce z tego typu transportu tygodniowo może już skorzystać 30 tysięcy osób – tyle jest miejsc oferowanych za pośrednictwem serwisu wspólnych przejazdów BlaBlaCar.pl każdego tygodnia.

Zobacz też: Używany Ford Fiesta IV (1996-1999)

Czy dzielenie się miejscem w samochodzie przyjmie się w Polsce?

Z punktu widzenia ogółu społeczności, wspólna podróż jest bardziej wydajna ekonomicznie i ekologicznie – na transport każdego pasażera podczas podróży pełnym samochodem z BlaBlaCar zużywamy czterokrotnie mniej paliwa, niż w przypadku transportu każdej z tych osób oddzielnym autem. BlaBlaCar.pl obliczył, że pasażerowie wspólnych podróży za pośrednictwem serwisu BlaBlaCar wyemitowali globalnie o 500 000 ton dwutlenku węgla mniej, niż gdyby podróżowali pojedynczo swoimi samochodami.

Źródło: Materiały prasowe BlaBlaCar

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    Kto musi odśnieżać drogi? Czasami to obowiązek... kierowcy. Inaczej zapłaci odszkodowanie

    Kierowcy też muszą odśnieżać drogi. Co prawda nie publiczne, ale mimo wszystko obowiązek taki mają. I warto o nim pamiętać. Zwłaszcza że w razie jego zaniedbania, mandat dochodzący do 1500 zł to naprawdę najmniejszy z problemów.

    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    REKLAMA

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    REKLAMA

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA