REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Monitorowanie jakości produkcji w fabryce Forda

Ford Mondeo HEV hybryda
Ford Mondeo HEV hybryda
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Czy jakość samochodów zależy od metod produkcji? Oczywiście. Dowodzi tego system monitorowania jakości produkcji jego aut w fabryce w Walencji. Oto jak sprawdza się tam proces tworzenia samochodów.

Jak Ford sprawdza jakość pracy w swojej fabryce w Walencji?

Poznajcie Xabiera Garciandia, który w ramach swoich obowiązków zawodowych wykonywanych w jednej z najnowocześniejszych fabryk samochodów na świecie potajemnie umieszcza na linii produkcyjnej wadliwe komponenty i nieodpowiednie części.Xabier nie pracuje jednak dla pozbawionej skrupułów konkurencji, ale dla Forda pilnując, aby wszystkie nowe samochody wyjeżdżające z fabryki spełniały najbardziej rygorystyczne standardy jakościowe. Opracowane przez Forda rozwiązanie o nazwie Vision System, będące pierwszym tego typu systemem w branży motoryzacyjnej, sprawdza i monitoruje każdy, nawet najmniejszy element składający się na 400 000 samochodów osobowych i użytkowych oraz 330 000 silników budowanych każdego roku w fabryce w Walencji. „Testy Gremlinów” to innowacyjny sposób na sprawdzenie, czy nowy proces przebiega prawidłowo.

REKLAMA

Ford Mondeo kombi 2015 1.5 EcoBoost 160 KM

Ford Mondeo to jedno z kilku aut Forda produkowane w jego fabryce w Walencji 

Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Test Ford Mondeo kombi 1.5 EcoBoost 160 KM: już nie tylko dla floty!

„Vision System odgrywa ważną rolę w procesie monitorowania jakości wszystkich komponentów wchodzących w skład samochodu,” powiedział Garciandia, specjalista ds. technicznych, Valencia Engine Vision System, Ford of Europe. „’Test Gremlinów’ daje nam pewność, że system działa bez zarzutu. To pewnego rodzaju „gra”, która niesie ze sobą istotne przesłanie. Cały zespół jest podekscytowany, kiedy udaje mu się odnaleźć jedną z podłożonych przez nas części, a my za każdym razem staramy się, aby wadliwe podzespoły były umieszczane na linii w miejscach, które bardzo trudno wykryć.”

Ford Mondeo kombi 2015 1.5 EcoBoost 160 KM

Ford Mondeo kombi 2015 1.5 EcoBoost 160 KM

Kamil Fraszkiewicz

Ford produkuje w swojej zaawansowanej fabryce w Walencji więcej samochodów, niż jakimkolwiek innym zakładzie w Europie. Powstają tu takie modele, jak Kuga, Kuga Vignale, Mondeo, Mondeo Vignale, Galaxy, S-MAX oraz Transit Connect i Tourneo Connect. Oprócz tego w Walencji wytwarzane są silniki EcoBoost o pojemności 2,0 i 2,3 litra. Co czternaście dni Vision System wykonuje ponad miliard zdjęć, co można porównać z liczbą fotografii umieszczanych w serwisie Instagram w Europie*. Pozwala to stworzyć złożony obraz obejmujący 3 150 cyfrowych zdjęć, który ukazuje inżynierom pracującym na miejscu wszelkie nieprawidłowości.

Zobacz też: Test Ford Fiesta 1.0 EcoBoost: precyzja prowadzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Do tej pory w fabryce w Walencji w „Teście Gremlinów”, który obejmuje obecnie wszystkie 34 etapy montażu, umieszczono na linii produkcyjnej liczne wadliwe podzespoły silnika, niekompletne kierownice, a nawet nieodpowiednie deski rozdzielcze. Ford planuje wprowadzenie tego rozwiązania na całym świecie.

„Sposób, w jaki korzystamy z cyfrowych aparatów fotograficznych całkowicie zmienił nasze codzienne życie, a teraz zmienia sposób, w jaki budujemy nasze samochody i silniki,” powiedział Garciandia. „Musimy też sprawdzić, czy opracowany przez nas system działa poprawnie, a robimy to w prosty sposób, który naszym zdaniem jest jednak unikatowy w branży motoryzacyjnej.”

Ford wprowadził szereg rygorystycznych, a w niektórych przypadkach nawet niecodziennych procesów kontroli jakości w swojej fabryce, gdzie co 40 sekund z jednej linii produkcyjnej zjeżdża nowy samochód.

Niektóre z nowych procesów:

  • Bardzo czułe mikrofony wykorzystywane do sprawdzania, czy zostały zainstalowane konektory silnika,
  • Osoby osłuchujące silniki dbają o to, aby jednostka napędowa każdego nowego Forda Focusa RS pracowała idealnie,
  • Pióra strusi wykorzystywane do usuwania kurzu z karoserii przed nałożeniem lakieru, aby uzyskać perfekcyjne wykończenie,
  • Pierwsza w branży motoryzacyjnej cyfrowa kamera identyfikująca ubytki w warstwie lakieru nadwozia,
  • Testy pokładowego systemu audio odzwierciedlające wykorzystywanie przez klientów funkcji odtwarzania muzyki przez Bluetooth,
  • Wirtualne stanowisko do testów zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę.

Źródło: materiały prasowe Ford

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA