REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing pojazdów coraz chętniej wybierany przez firmy

Subskrybuj nas na Youtube
Leasing to cały czas najchętniej wybierany przez firmy sposób zakupu maszyn, w tym pojazdów. fot. Fotolia
Leasing to cały czas najchętniej wybierany przez firmy sposób zakupu maszyn, w tym pojazdów. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej decydując się na leasing pojazdów niż ich zakup. Decyduje o tym zarówno ich mały kapitał operacyjny, jak i możliwość rozłożenia kosztów w czasie.

Leasing w Polsce nadal rośnie w siłę

Z opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu danych z I półrocza wynika, że branża ma się dobrze. Coraz więcej firm korzysta lub ma zamiar skorzystać z tego sposobu pozyskania sprzętu. Nadal jednak pojawiają się głosy o ryzyku związanym z takimi transakcjami

REKLAMA

REKLAMA

Od początku 2015 roku do czerwca aż 67% pojazdów dla firm zostało sfinansowanych za pośrednictwem leasingu (w tym usługi car fleet management i rent a car). Popularność tej formy finansowania stale rośnie. Ponieważ polscy przedsiębiorcy zarabiają coraz więcej, zaczynają inwestować, by rozwijać swoje biznesy, więc prognozy rynkowe dla branży leasingowej także są optymistyczne.

Jednak wciąż nie brakuje przeciwników leasingu. Wśród najczęściej wymienianych obaw są surowe sankcje w przypadku zalegania ze spłatą rat i konieczność spłaty zobowiązań nawet
w przypadku utraty przedmiotu leasingu. Oczywiście zdarzają się czasem sytuacje, których nie można było przewidzieć. Istnieje jednak szereg rozwiązań, które w trudnej dla nas sytuacji może zaproponować nam firma leasingowa.

- Kiedy klient ma przejściowe kłopoty z terminowym realizowaniem czynszów leasingowych, każdorazowo może się zwrócić do Raiffeisen-Leasing z prośbą o zmianę harmonogramu rat lub odroczenie spłaty – mówi Piotr Warmuła, dyrektor sprzedaży ds. rynków strategicznych
w Raiffeisen-Leasing Polska.


Akceptacja wniosku o zmianę harmonogramu lub odroczenie przebiega podobnie, jak umowy leasingu – decyzję w tej sprawie podejmują upoważnione jednostki w firmie. Wiadomo,
że wniosek o obniżenie czynszów ma większą szansę na akceptację niż całkowite zawieszenie spłacania czynszów leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Klient przechodzący kryzys finansowy może też zaproponować zmianę leasingobiorcy na nowy podmiot. Wówczas, jeżeli umowa leasingu była zawarta przed końcem roku 2012, jej okres trwania musi się zakończyć i dopiero wtedy podpisywana jest nowa umowa na wartość rynkową pojazdu. W niektórych przypadkach może to oznaczać znaczny wzrost ceny i tym samym utratę spłaconej już części kapitału. Wynika to z odgórnych wymogów ustawowych, dlatego leasingodawca nie może rozliczyć takiej zmiany w inny sposób. Odmienne zasady obowiązują w przypadku umów zawartych po 1 stycznia 2013r.: wtedy dokonuje się tylko zmiany podmiotowej umowy i tym samym klient nie traci wpłaconych czynszów leasingowych, a jego zobowiązania przejmuje nowy podmiot.


Co natomiast się dzieje, jeżeli „pożyczony” sprzęt ulegnie wypadkowi? Sposób postępowania w wypadku szkód jest zgodny z Ogólnymi Warunkami Umów Leasingu i jest niezależny od przedmiotu leasingu.

Przy szkodach całkowitych, takich jak kasacja lub  kradzież przedmiotu leasingu, umowa wygasa z końcem miesiąca, w którym leasingodawca otrzymał informację od ubezpieczyciela o zakwalifikowaniu szkody jako całkowitej bądź otrzymał notatkę policyjną o zaistniałej kradzieży. Po wygaśnięciu umowy klient nie otrzymuje kolejnych faktur. Po otrzymaniu odszkodowania leasingodawca rozlicza ostatecznie umowę z klientem.

Dodatkowym zabezpieczeniem, które minimalizuje ryzyko, że wartość odszkodowania przekroczy wysokość kapitału pozostałego do spłaty, jest ubezpieczenie GAP. Zabezpiecza ono przed ryzykiem straty finansowej w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej, pokrywając różnicę między wysokością odszkodowania ubezpieczeniowego, a zobowiązaniem kredytowym lub wartością fakturową na pożyczce samochodowej czy umowie leasingowej.

Często leasingodawca dysponuje siecią naprawczą, do której kieruje klientów. Klient skierowany do sieci serwisowej może skorzystać z preferencyjnych warunków naprawy uszkodzonego pojazdu, a dodatkowo firma leasingowa pokryje podatek VAT od wartości naprawy.

Leasingodawcy najczęściej zdają sobie sprawę z tego, że prowadzenie biznesu wiąże się z przejściowymi trudnościami. Warto dać się przekonać, że w każdej takiej sytuacji można znaleźć rozwiązanie zadowalające obie strony i zrezygnować z obaw związanych z różnorodnością form finansowania.

Źródło: materiały prasowe Raiffeisen-Leasing Polska.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA