REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska wyprodukuje 615 tys. samochodów w 2015 r.?

Polska wyprodukuje 615 tys. samochodów w 2015 r.? Fot. Fotolia
Polska wyprodukuje 615 tys. samochodów w 2015 r.? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wicepremier Janusz Piechociński jest przekonany, że w 2015 r. produkcja samochodów w Polsce wróci do poziomów z lat prosperity.

"Władze General Motors zatwierdziły program GM Europe. Nowa fabryka silników za kilkaset milionów euro powstanie w Tychach, a od 1 stycznia zakład w Gliwicach zwiększy zatrudnienie docelowo o kolejne 400 osób w związku z dużą dynamiką wzrostu produkcji nowego modelu Astra V. To jest bardzo dobra wiadomość, bo w tych generacjach nowych silników wszystkie nowe będą produkowane w Polsce. Tak stało się z silnikiem do Aygo pod Wałbrzychem, tak samo stało się z silnikiem do Volkswagenów w Polkowicach" - powiedział Piechociński PAP.

REKLAMA

Przypomniał też o planowanej inwestycji Volkswagena we Wrześni. "150 hektarów jest w fazie potężnego procesu inwestycyjnego. Nie ma zagrożeń i opóźnień. W związku z tym przewiduję, że przyszły rok będzie istotnym rokiem nie tylko wzrostu potencjału części akcesoriów i podzespołów, bo to się dzieje cały czas - wyrośliśmy tu na pierwszego eksportera w Europie - ale także jeśli chodzi o liczbę nowych montowanych samochodów nowej generacji, dobrze sprzedających się na rynku. Niewątpliwie przekroczymy to magiczne tegoroczne 610-615 tys. i będzie to powrót do tych rekordowych lat, kiedy kraje ościenne zastosowały w czasie kryzysu mechanizm dumpingowy wspierania zakupu nowych samochodów, co pozwoliło istotnie podnieść wielkość produkcji samochodów w Polsce" - powiedział wicepremier.

Zobacz też: Ile osób pracuje w Polsce w branży motoryzacyjnej?

REKLAMA

Koncern General Motors potwierdził w ubiegłym tygodniu, że w Tychach zainwestuje ok. 250 mln euro w zaplecze i linie produkcyjne silników oraz przekładni samochodowych. Projekt związany jest z planami inwestycyjnymi GM w Europie. Oprócz zakładów w Tychach nowe projekty ruszą także w Rüsselsheim i Kaiserslautern w Niemczech. Koncern w Polsce chce zainwestować w produkcję silników wysokoprężnych o pojemności 1,6 l. Produkcja ma ruszyć w 2017 r. - docelowo ma ich tam powstawać do 200 tys. sztuk rocznie. Należący do koncernu General Motors tyski zakład General Motors Manufacturing Poland (dawna fabryka silników Isuzu w Tychach) został w listopadzie ub. roku połączony z fabryką samochodów Opla w Gliwicach, tworząc jedną spółkę z dwoma oddziałami. Po połączeniu zatrudnia ponad 3,5 tys. osób, z czego ok. 3 tys. w fabryce samochodów w Gliwicach, a pozostałą część w Tychach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kamień węgielny pod budowę nowej fabryki koncernu samochodowego Volkswagen wmurowano w czwartek w Białężycach niedaleko Wrześni. Budowa fabryki będzie kosztowała ok. 3,3 mld zł i zakończy się w II połowie 2016 r. Koncern utworzy tu blisko 3 tys. miejsc pracy. Mają tam być produkowane samochody VW Crafter. Docelowo zakład ma opuszczać 85 tys. samochodów rocznie.

Zobacz też: Test Volkswagen Golf VII R 2.0 TSI 300 KM 4x4: zaraża niczym gRypa

W 2013 r. trzy polskie fabryki opuściło 575 117 samochodów osobowych i lekkich dostawczych (do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej). Produkcja spadła o 9,55 proc. w stosunku do 2012 r. (635 837 szt.). Produkcja Volkswagena wzrosła o 5,52 proc. Pozostałe dwie firmy odnotowały spadki produkcji w stosunku do roku 2012: Fiat o 15,2 proc. i Opel o 13,4 proc.

Fiat Auto Poland wyprodukował w ubiegłym roku 295 700 samochodów (w tym Fiat 500 - 182 697 szt., Lancia Ypsilon - 61 359 szt. i Ford Ka - 51 644 szt.). General Motors Manufacturing Poland (Opel Polska) wyprodukował 108 542 szt. (w tym Opel Astra III - 5 821 szt., Opel Astra IV - 95 275 szt., Opel Cascada - 7 446 szt.). Volkswagen Poznań wyprodukował 82 743 samochodów osobowych i 88 132 samochodów dostawczych (razem: 170 875, w tym VW Caddy - 148 861 szt., VW Transporter - 22 014 szt.)

Zobacz też: Test Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 82: w mieście zakwitł kaktus

Fiat z około 55 proc. rynkowym udziałem jest największym w Polsce producentem samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Kolejne miejsca zajmują Volkswagen - około 30 proc. i Opel - około 15 proc.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mhr/ je/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA