REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Benzyna będzie tańsza i to sporo! Rząd ma pomysł

Benzyna będzie tańsza i to sporo! Rząd ma pomysł
Benzyna będzie tańsza i to sporo! Rząd ma pomysł
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Benzyna będzie tańsza? Tak, bo dostanie więcej... biokomponentów. Niska cena to dobra informacja. Mniej optymistycznie brzmi rok. Rok 2024!

Kiedy paliwo będzie tańsze? No właśnie...

Inwazja Rosji na Ukrainę, sankcje nałożone na tą pierwszą, rosnące ceny na rynku światowym, problemy z dostawami i oczywiście wysoka inflacja. Kolejne powody wysokich cen paliw można mnożyć. Te nie pocieszają jednak kierowców, który w szczytowym momencie musieli zapłacić nawet 8 zł za litr benzyny 95. Rząd postanowił zatem poszukać sposobu na długotrwałe obniżenie ceny paliwa. Obniżenie w taki sposób, który będzie niezależny od wszystkich powyższych czynników. To nie jest możliwe? A właśnie że jest...

REKLAMA

Rząd znalazł sposób. Teraz musi tylko "pomieszać" w ustawach

Jak informuje PAP, rząd chce wprowadzić od 2024 roku nowy rodzaj benzyny o podwyższonym udziale biokomponentów. Tak przynajmniej można wnioskować z projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Projekty te pojawiły się właśnie w wykazie prac legislacyjnych na najbliższe tygodnie i miesiące.

Benzyna będzie tańsza? Tak, bo to benzyna E10

No dobrze, ale na czym polega pomysł? Chodzi o legislacyjne przygotowanie gruntu dla wdrożenia na rynku polskim benzyny silnikowej typu E10. Oznaczenie E10 wiąże się z podwyższonym udziałem biokomponentów w mieszance. Skutek? Ropę nadal trzeba importować. Jako że jednak będzie jej mniej w benzynie niż dotychczas. A jako że do tego ceny biokomponentów wykazują dużo wyższą stałość i mniejszą zależność od czynników zewnętrznych, kierowcy będą się mogli cieszyć stabilniejszymi, ale i przede wszystkim niższymi cenami benzyny.

Dostępna obecnie na stacjach benzyna E5 ma 5 proc. biokomponentów. Benzyna E10 ma 10 proc. biokomponentów. I warto wiedzieć, że E10 nadal wypełnia europejskie normy jakościowe.

Benzyna E10 w roku 2024. Czyli do tej pory nic się nie zmieni...

Benzyna będzie tańsza? Tak właśnie zakłada ten pomysł. I różnica może sięgnąć nawet kilkudziesięciu groszy. Niestety na realizację pomysłu kierujący będą musieli jeszcze chwilę poczekać. Wszystko bowiem wskazuje na to, że pomyślny przebieg prac legislacyjnych, mógłby pozwolić na wprowadzenie benzyny E10 do sprzedaży dopiero w okolicy roku 2024. To i dobra, i zła informacja. Dobra o tyle, że podejmowane są jakieś kroki. Zła o tyle, że skoro rząd już dziś planuje tak długofalowe działania, raczej zakłada że do roku 2024 ceny na stacjach paliw nie zmienią się...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA