REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymistyczne prognozy dla przemysłu motoryzacyjnego

REKLAMA

REKLAMA

Koncerny takie jak Volkswagen, Opel i Fiat, które mają swoje fabryki na terenie Polski planują w 2011 roku podnieść wydajność produkcji. Wiążą się z tym podwyżki płac pracowników i stworzenie nowych miejsc pracy.

Jak donosi dziennik Gazeta Prawna, związek „Solidarność” działający w fabryce samochodów dostawczych Volkswagen, wynegocjował 5-cio procentową podwyżkę płac dla pracowników. Poza wprowadzeniem programu socjalnego i emerytalnego, firma ujawniła, że nie będą to jedyne korzyści, na które mogą liczyć ich pracownicy. Z początkiem roku uzyskali także prawo do leasingu dwóch popularnych modeli Volkswagena (Caddy, Golf) na konkurencyjnych warunkach.

REKLAMA

Nie tylko w poznańskiej fabryce zapowiedziane zostały podwyżki. Jak ujawnił rzecznik General Motors Poland, Przemysław Byszewski, w gliwickiej fabryce pensje mają wzrosnąć o 4 - 5 procent. Fiat Auto Polska, po podsumowaniu ubiegłego roku, również pomyśli o zwiększeniu wynagrodzenia dla swoich pracowników.

Zobacz również: „Krokodyle” będą kontrolować wszystkich

REKLAMA

Jak zapowiedział Andrzej Korpak, dyrektor General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach, fabryka chce rozpocząć wcześniejszą produkcję nowej wersji Opla Astry IV. W związku z tym, pojawią się tam nowe miejsca pracy, co jednocześnie przyczyni się do poprawienia wyników produkcji. W ubiegłym roku fabrykę opuściło 158 tysięcy aut, a na rok 2011 przewidywana jest produkcja aż 170 tysięcy pojazdów.

Również zakłady Fiata w Tychach, zapowiadają wzrost liczby produkowanych aut. Dzięki nowej Lancii Ypsilon, która będzie seryjnie wytwarzana od wiosny, fabryka planuje przekroczenie tegorocznego poziomu 530 tysięcy samochodów.

Piotr Danielewicz, rzecznik prasowy Volkswagena Poznań, ujawnił, że fabryka planuje 10-cio procentowy wzrost produkcji. Nadzieja na ten wzrost związana jest z trwającą od września produkcją nowego, popularnego w Niemczech modelu – Caddy. W 2010 roku z linii montażowej Volkswagena zjechało około 150 tysięcy aut.

Zobacz również: Nowa Kia Picanto

Według Rafała Orłowskiego z firmy AutomotiveSuppliers.pl w 2011 roku trzy zakłady wyprodukują więcej aut niż w zeszłym. W 2010 roku z polskich fabryk wyjechało około 855 tysięcy samochodów, w 2011 roku planowany jest wzrost do poziomu 909 tysięcy. 

Jedynie w FSO Żerań w marcu 2011 roku zostanie zakończona produkcja Chevroleta Aveo w związku z wygaśnięciem jego licencji. Wznowić ją będzie mógł tylko nowy inwestor. Negocjacje wciąż trwają.

REKLAMA

W zakładach motoryzacyjnych pracuje około 136,3 tysiące osób, co stanowi 5,6 procenta ogółu zatrudnionych w polskim przemyśle. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w tym sektorze wynosi 3325 złotych. Jest to znacznie wyższa stawka od średniej w przemyśle przetwórczym (2988 złotych), a zbliżona do średniej w przemyśle ogółem.

W porównaniu z pozostałymi sektorami przemysłu przetwórczego, liczba pracowników motoryzacji jest niewielka. Efektem tego wyniku jest bardzo wysoka wydajność pracy w tym sektorze. W 2009 roku wartość produkcji sprzedanej przypadającej na jednego zatrudnionego wzrosła (o 1,6 proc. i wyniosła 610,2 tys. zł) i była prawie dwukrotnie większa od średniej dla ogółu przemysłu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    UE wprowadza normę Euro 7. Surowsze warunki homologacji samochodów i silników

    Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 września 2023 r. swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego homologacji pojazdów (w tym samochodów) i silników. Chodzi o wprowadzenie normy Euro 7. Celem projektu jest obniżenie emisji substancji zanieczyszczających powietrze w transporcie drogowym.

    Czy jest możliwe odebranie samochodu za przekroczenie prędkości?

    Czy policjant może zabrać kierowcy samochód za przekroczenie prędkości? Może! Tyle że na razie policjant, ale nie w Polsce. Pójście w tym kierunku w naszym kraju jest jednak możliwe. Trzeba oczywiście na to jeszcze nieco poczekać.

    Prawo jazdy kat. B+. Rodzaj pojazdów, zakres uprawnień

    UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.

    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    REKLAMA

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    REKLAMA

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    REKLAMA