REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

General Motors wraca na giełdę

Fot. Chevrolet
Fot. Chevrolet

REKLAMA

REKLAMA

Na giełdę wrócił odrodzony General Motors. Z największej oferty publicznej w historii świata koncern zbierze ponad 23 miliardy dolarów. W czasie debiutu akcje GM podrożały o ponad 9 procent.

W środę nocą polskiego czasu koncern GM wrócił na giełdę po tym, jak w 2009 roku został niej wycofany. W ofercie publicznej sprzedał 478 mln swoich zwykłych akcji, których cena wynosiła 33 dolary za sztukę oraz dodatkowo pakiet akcji uprzywilejowanych za 5 miliardów dolarów. Za całość w sumie GM zbierze ponad 23 miliardy dolarów. To największa oferta publiczna w dziejach. Pobity został rekord ustanowiony przez operatora systemu kart płatniczych VISA, który dwa lata temu sprzedał na giełdzie akcje za prawie 20 miliardów dolarów.

REKLAMA

Po ofercie publicznej udziały rządu USA w GM spadną o ponad połowę, z 61 do około 30 procent. Koncern ten przestanie być formalnie kontrolowany przez Biały Dom.

Zobacz również: 11-krotny wzrost zysku BMW

REKLAMA

Inwestorzy, którym udało się kupić akcje koncernu, mieli wczoraj powody do zadowolenia. Już w kilka minut po debiucie kurs akcji GM wzrósł niemal o 10 procent.
Kilka godzin po debiucie za jedną akcję GM trzeba było zapłacić 36 dolarów. A półtora roku temu, gdy koncern schodził z giełdy akcje te kosztowały zaledwie dolara za sztukę.

We wrześniu 2008 roku, kiedy to GM obchodził setne urodziny, rozpętał się kryzys finansowy na świecie. Dwa miesiące później menedżerowie GM w prosili Kongres USA o ratunkowe kredyty, by ocalić firmę przed bankructwem. GM dostał 50 miliardów dolarów ratunkowych kredytów. To jednak nie ocaliło firmy. W czerwcu zeszłego roku GM ogłosił niewypłacalność.

Zobacz również: Nissan Murano topless

Następnie majątek GM przejęła nowa spółka o tej samej nazwie. Aby poprawić sytuację firma musiała zamknąć 14 z 47 amerykańskich fabryk. Wsparciem dla GM okazało się duże zapotrzebowanie na auta w Chinach, gdzie koncern sprzedaje teraz więcej aut niż na rodzimym rynku.

Źródło: Gazeta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA