REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bagażniki rowerowe na hak w końcu legalne?

Korzystanie z bagażników rowerowych montowanych na hak holowniczy nie jest w Polsce zgodne z prawem. Niedługo ma się to zmienić.
Korzystanie z bagażników rowerowych montowanych na hak holowniczy nie jest w Polsce zgodne z prawem. Niedługo ma się to zmienić.
Taurus

REKLAMA

REKLAMA

Wygląda na to, że niedługo korzystanie z bagażników montowanych na haku holowniczym nie będzie narażało kierowcy na mandat (zasłanianie tablicy rejestracyjnej). Mają wejść w życie przepisy umożliwiające wydanie i korzystanie z trzeciej tablicy rejestracyjnej.

Trzecia tablica rejestracyjna - Polska dogoni Europę?

W resorcie infrastruktury i rozwoju trwają prace nad nowymi rozporządzeniami, dzięki którym możliwe będzie wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej, umieszczanej następnie na bagażniku do przewozu rowerów, montowanym na samochodowym haku holowniczym. O uregulowanie sprawy korzystania z takich bagażników od dłuższego czasu apelowała branża i spora część rowerzystów.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie  rowerowe bagażniki na hak można kupić legalnie, ale ich używanie budzi wiele wątpliwości. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, zakazane jest zasłanianie tylnych tablic, a taka sytuacja występuje w przypadku stosowania bagażnika. Równocześnie nie ma prawnej możliwości zaopatrzenia się w dodatkową (trzecią) tablicę rejestracyjną, którą można by umieścić na bagażniku (większość modeli jest do tego przystosowana).

Na potrzebę uregulowania kwestii związanych z takimi bagażnikami uwagę zwracali m.in. przedsiębiorcy. Jak wyjaśnia bowiem Bartłomiej Markiewicz, ekspert polskiej firmy Taurus – specjalizującej się w produkcji i dystrybucji m.in. boxów dachowych oraz innego sprzętu ułatwiającego samochodowy transport, brak odpowiednich przepisów wymusił szukanie innych, „sztucznych” rozwiązań.

W większości krajów europejskich można od dawna wyrobić sobie trzecią tablicę rejestracyjną. W Polsce musimy liczyć na zdroworozsądkowe podejście drogówki albo użyć sposobu. Popularnym rozwiązaniem jest dorobienie tablicy informacyjnej. Dzięki takiej legalnej tablicy numery rejestracyjne będą widoczne, zgodnie z wymogami prawa. Legalność takiego rozwiązania jest jednak zależna od interpretacji” – mówi Bartłomiej Markiewicz.

Zobacz też: Nowy taryfikator mandatów 2015 wszedł w życie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na jakich zasadach będzie wydawana trzecia tablica rejestracyjna?

Problem rozwiązać mają trzy nowe rozporządzenia regulujące przewożenie rowerów za pomocą samochodowych bagażników montowanych na haku holowniczym.

Bagażniki rowerowe są coraz częściej wykorzystywane przez właścicieli pojazdów i rowerów. Celem jest, aby obowiązujący stan prawny realizował potrzeby społeczne użytkowników pojazdów i rowerów” – uzasadnia projektodawca.

REKLAMA

Po wejściu w życie nowych regulacji możliwe będzie wydawanie trzeciej tablicy rejestracyjnej. Na wniosek właściciela pojazdu tablicę wyda organ rejestrujący właściwy dla miejsca rejestracji samochodu. Wnioskowanie ma być możliwe zarówno przy rejestracji pojazdu, jak i w czasie późniejszym (za okazaniem dowodu rejestracyjnego).

Dodatkowa tablica rejestracyjna będzie umieszczana na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. Nie będzie potrzeby określania dodatkowych wymagań, ponieważ będzie ona zgodna z obowiązującym wzorem. Tablica będzie zamawiana przez organ rejestrujący u uprawnionego producenta tablic rejestracyjnych. Do legalizacji tablicy będzie wydawana dodatkowa nalepka legalizacyjna” – tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Projekty rozporządzeń przeszły już etap konsultacji społecznych, które trwały jednak tylko dwa tygodnie. Krytyczne uwagi – dotyczące potrzeby doprecyzowania niektórych przepisów – zgłosiło m.in. miasto Poznań.

Uregulowanie sprawy bagażników to krok w dobrym kierunku. Można powiedzieć, że lepiej późno niż wcale. Resort powinien wziąć pod uwagę zgłaszane zastrzeżenia, by prawo było maksymalnie przyjazne dla obywateli. W trakcie konsultacji wskazywano m.in. na kwestię zasad wydawania dodatkowej tablicy – proponowany kształt przepisów warto byłoby zmienić w ten sposób, iż wydanie trzeciej tablicy byłoby możliwe bez konieczności oczekiwania na wyprodukowanie dowodu rejestracyjnego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Niepotrzebny wydaje się też wymóg złożenia oświadczenia, że otrzymaną tablicę będzie się umieszczało na bagażniku, co do którego właściciel pojazdu posiada prawo dysponowania” – dodaje ekspert firmy Taurus.

Zobacz też: Nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów - koniec z opłatą 500 zł

Trzecia tablica rejestracyjna za pół ceny

Za wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej do oznaczenia bagażnika trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 50 proc. opłaty za wydanie tablicy samochodowej. Dodatkowo konieczna ma być zapłata za wydanie kompletu nalepek legalizacyjnych (do zalegalizowania dodatkowej tablicy). Zgodnie z obecnymi wysokościami opłat, koszt wyniesie w sumie 52,5 zł, z czego 40 zł to połowa stawki za wydanie tablicy, a 12,5 zł to koszt nalepek.

Projektodawcy szacują, że w skali roku – biorąc pod uwagę, że w Polsce zarejestrowanych jest ok. 20 mln samochodów – o wydanie dodatkowej tablicy może wnioskować 1 proc. (200 tys.) właścicieli pojazdów. Z tego tytułu samorządy mają uzyskać przychody rzędu ok. 10,5 mln zł rocznie – mniej więcej połowa tej kwoty (5,2 mln zł) stanowić będzie zysk jednostek samorządu terytorialnego.

Wprowadzenie zmian przewidują trzy projekty rozporządzeń (z dnia 16 kwietnia 2015 r.) Ministra Infrastruktury i Rozwoju: – zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów; – zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego; – zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów.

Wszystkie rozporządzenia mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Źródło: Materiały prasowe Taurus

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pasażerów czeka armagedon. Paraliż taxi w Polsce

W artykule opublikowanym w środę w “Rzeczpospolitej” omówiono problem, który dotknął taksówki w Polsce. Nowe przepisy spowodowały paraliż w tej branży, a pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. 

Tyle muszą kosztować elektryki, żeby Polacy przesiedli się z aut spalinowych. Ważna wiadomość dla producentów

Prawie jedna czwarta Polaków rozważa przesiadkę na samochody elektryczne, co stanowi historyczny wynik. Jednak wysokie ceny i brak rozbudowanej infrastruktury ładowania stanowią przeszkodę.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

REKLAMA

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA