REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym ma polegać zaostrzenie kar dla pijanych kierowców?

REKLAMA

Ostrzejsze, bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące pijanych - oto pomysł na walkę z nietrzeźwymi kierowcami w Polsce. Na czym polegać mają nowe kary?

Nowe kary dla pijanych kierowców

Prawdopodobieństwo wypadku u kierowcy, u którego stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,8 promila jest aż 2,7 razy większe niż u trzeźwego kierowcy*. Ostatnie propozycje zmian w przepisach, zatwierdzone ostatnio przez Sejm, wprowadzają radykalne zmiany w podejściu do pijanych kierowców. Osoba prowadząca w stanie nietrzeźwym dużo szybciej mogłaby stracić prawo jazdy oraz zapłaciłaby także dużo wyższe kary, sięgające nawet 10 tys. złotych. Aktualnie nad ustawą obraduje Senat, który może jeszcze zgłosić swoje poprawki. O niebezpieczeństwach jazdy pod wpływem alkoholu przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

REKLAMA

Zaostrzenie przepisów

Propozycje zmian przepisów, zatwierdzone przez Sejm, bardziej radykalnie ustosunkowują się do pijanych kierowców i postulują surowe kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Poza zatrzymaniem prawa jazdy, nietrzeźwym kierowcom będą mogły grozić wysokie kary pieniężne i nawiązki na rzecz poszkodowanych. Będą oni zobowiązani wpłacić 5 tys. złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym. Dla recydywistów ta kwota może wynieść aż 10 tys. złotych. Dodatkowo osobie ponownie skazanej za jazdę po pijanemu grozi dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, a kierowca, któremu zabrano już wcześniej prawo jazdy, może spędzić w więzieniu nawet dwa lata. Osoba zatrzymana za jazdę pod wpływem alkoholu, po odzyskaniu prawa jazdy będzie musiała zainstalować w swoim samochodzie blokadę alkoholową, tzw. „alcolock”. Jeśli poziom alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy 0,2 promila, kierowca nie będzie mógł uruchomić silnika. Ogromne ryzyko niebezpiecznych sytuacji na drodze, spowodowane prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu wymaga radykalnych kroków wobec nietrzeźwych kierowców – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Aktualnie nad ustawą obraduje Senat, który może jeszcze zgłosić swoje poprawki do sejmowej propozycji.

Jak zachowuje się kierowca pod wpływem alkoholu?

Jak alkohol działa na ludzkie zmysły i zdolność postrzegania rzeczywistości, można doświadczyć zakładając tzw. alkogogle podczas szkolenia w Szkole Jazdy Renault. Nakładając specjalne okulary, można zobaczyć, jaki efekt na sprawność psychomotoryczną wywołuje stężenie alkoholu we krwi wynoszące 1,5 promila. To ćwiczenie pokazuje trzeźwemu uczestnikowi szkolenia, jak ogromnym utrudnieniem jest prawidłowe kierowanie pojazdem, gdy jest się pod wpływem alkoholu – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. - Proste zadania, takie jak zaparkowanie samochodu przodem i tyłem oraz pokonanie slalomu okazują się praktycznie niemożliwe do wykonania – dodają trenerzy. Osoby nietrzeźwe mają nie tylko zmniejszoną szybkość reakcji, ale także gorszą koncentrację, zmniejszone pole widzenia, zaburzoną koordynację ruchów oraz dużo trudniej ocenić im szybkość, z jaką się poruszają. Możemy sobie wobec tego wyobrazić, jak duże niebezpieczeństwo na drodze stwarza pijany kierowca. 

* krbrd.gov.pl 

Źródło: materiały prasowe Szkoły Jazdy Renault

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA