Nowelicaja ustawy Prawo lotnicze
REKLAMA
REKLAMA
Jaki jest cel nowelizacji prawa lotniczego w Polsce?
"Celem nowelizacji jest dostosowanie ustawy Prawo lotnicze do nowych lub znowelizowanych przepisów Unii Europejskiej w obszarze praw pasażerów, żeglugi powietrznej, personelu lotniczego, techniki lotniczej, lotniczej działalności gospodarczej i transportu lotniczego, operacji lotniczych, lotnisk oraz ochrony lotnictwa cywilnego. Podstawowym celem jest zapewnienie spójności przepisów ustawy i aktów prawa Unii Europejskiej wydanych od lipca 2011 r. do dziś" - przekazał PAP rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Piotr Popa.
REKLAMA
Dostosowanie prawa krajowego do przepisów UE umożliwi uniknięcie lub ograniczenie potencjalnych kar, jakie mogą zostać nałożone na Polskę za brak wdrożenia prawa UE.
Planowane rozwiązania mają na celu wykonanie rozporządzenia Komisji Europejskiej z marca 2010 r. ustanawiającego wspólne zasady zarządzania przepływem ruchu lotniczego, zgodnie z którym państwa członkowskie UE zobowiązane są do ustanowienia przepisów dotyczących sankcji stosowanych w przypadku naruszenia unijnych przepisów. "Przewidziane sankcje muszą być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające" - czytamy.
Zobacz też: Nowe przepisy odnośnie przewożenia dzieci samochodem
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze
REKLAMA
Zgodnie z projektem prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego będzie miał możliwość nałożenia kary pieniężnej za naruszenie obowiązku udostępnienia planu lotu przez np. zarządzających lotniskami, czy koordynatorów rozkładów lotów. Dodatkowo, będzie mógł wydawać opinie o możliwości lokalizacji inwestycji ze względu na wysokość zabudowy w otoczeniu lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych.
W projekcie określono także katalog administracyjnych kar pieniężnych za stwierdzenie naruszenia obowiązków nałożonych na odpowiednie podmioty, dotyczących m.in. przestrzegania przez nich zgodności planów lotu z przydziałami czasu na start lub lądowanie w portach lotniczych.
Zobacz też: Test Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoost
"Wejście w życie ustawy może spowodować wpływy do budżetu z tytułu kar administracyjnych nakładanych zgodnie z nowymi przepisami, przy czym nie jest możliwe oszacowanie wysokości takich wpływów z uwagi na zindywidualizowany charakter wysokości kary, jak również uzależnienie jej nałożenia od naruszenia przez podmiot obowiązków określonych w przepisach. Z dotychczasowego doświadczenia wynika, że potencjalna liczba takich naruszeń będzie raczej niska" - czytamy w opisie do projektu nowelizacji ustawy.
W projekcie napisano, że ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni o dnia ogłoszenia. Projekt obecnie jest w konsultacjach społecznych i uzgodnieniach. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA